Skocz do zawartości

Czy ktoś zaobserwował przesuwanie się gwiazdy polarnej?


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem astronomem pasjonatą, choć dawno nie obserwowałem niebo, mój ostatni teleskop oddałem rok temu i nie mam jak tego sprawdzić. Dziś rozmawiałem z pewną osobą, która twierdzi, że oś ziemi ulega zmianie, kto wie, może i faktycznie tak jest, jak będzie czyste niebo to przyjrzę się naszej gwieździe północnej. Ale czy to nie jest kolejna teoria spiskowa, jakich wiele? Stąd mój temat tu i moja rejestracja na tym forum, uznałem, że pasjonatom astronomom moge w pełni zaufać.

Więc do rzeczy, czy ktoś z was zaobserwował, by gwiazda polarna zmieniła miejsce? Czy przesunęła się na naszym niebie, czy teraz jest w innym miejscu?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Samuel napisał:

Jestem astronomem pasjonatą, choć dawno nie obserwowałem niebo, mój ostatni teleskop oddałem rok temu i nie mam jak tego sprawdzić. Dziś rozmawiałem z pewną osobą, która twierdzi, że oś ziemi ulega zmianie, kto wie, może i faktycznie tak jest,

Oj, coś z tą pasją u Ciebie na bakier.... Pewna osoba ma rację - poczytaj o precesji. Przecież to podstawy astronomii.
P.S. A temat też założyłeś w odpowiednim dziale :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, 2160 lat na jeden gwiazdozbiór. Nie o to pytałem, ale nie będę się czepiał z czego to wynika jak kolega. Wspomniałem w pytaniu o zmianie, która mogła zaistnieć w ciągu ostatnich lat i byłaby spowodowana zmianą osi ziemskiej, być może sztucznie. Wyobraźnia pokazuje mi, że jeśli coś takiego by nastąpiło, gwiazda polarna oddaliła by się od tego środka i zaczęła by zataczać koło, co byłoby zauważalne.

Tak więc ponawiam pytanie - czy ktoś zauważył, by gwiazda polarna się sztucznie przesunęła w ostatnim czasie? Czy jest w tym samym miejscu co rok temu, nie biorąc pod uwagę tej makabrycznie niewielkiej liczby wychodzącej z owej precesji.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, nieumiejętnie się wyraziłem. Pewna osoba mówi, że oś ziemska ma zostać sztucznie przesunięta, związane jest to z wzniesieniem planety na wyższy poziom, cokolwiek to znaczy.

Więc? Ktoś to zaobserwował? Czy trafiłem na jakiś kompleks i nikt mi nie odpowie?

A co do mojej pasji, proszę z niej zejść, to jest moja pasja i nie zamierzam się z niej spowiadać... Jeśli ktoś uważa się za lepszego to gratulacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Samuel napisał:

Ok, nieumiejętnie się wyraziłem.

A co do mojej pasji, proszę z niej zejść, to jest moja pasja i nie zamierzam się z niej spowiadać... Jeśli ktoś uważa się za lepszego to gratulacje.

No właśnie. Stąd mój post.
Na Twoją pasję ,,nie wchodzę". Jasno z wypowiedzi wynikało, że nie wiesz o precesji. Teraz niuans wypowiedzi zrozumiałem i niema się co napinać ;)
Co do Chińczyków zmieniających oś planety, czy pozycję Polarnej nie wypowiadam się, tak jak o UFO.
Powodzenia w uzyskaniu rzeczowej odpowiedzi :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby oś Ziemi ostatnimi laty się przesunęła, każdy amator astronomii używający montażu z systemem GoTo by to zauważył, ponieważ teleskop przestałby celować w obiekty. Zarówno precesja jak i nutacja jest uwzględniona w takich systemach.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Precesja

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nutacja

http://www.nauticalissues.com/astronomy2.html

http://www.urania.edu.pl/urania/u12_1983-a2.html

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Samuel napisał:

Pewna osoba mówi, że oś ziemska ma zostać sztucznie przesunięta, związane jest to z wzniesieniem planety na wyższy poziom, cokolwiek to znaczy.

Sztucznie oś nie została nigdy, ani nie zostanie przesunięta. Jakieś wielkie procesy, jak przemieszczanie się płyt tektonicznych potrafią mikroskopijnie przesunąć oś, czy zmienić długość doby, natomiast możliwości człowieka są daleko poniżej jakiejkolwiek możliwości wpływania na to.

Natomiast co do precesji, to patrząc na nią "z podwórka", to tak na prawdę nie zmienia ona ustawienia osi obrotu Ziemi :) Jeśli wycelujemy montaż w biegun i zostawimy go tak na powiedzmy 10 000 lat, to po tym czasie montaż będzie nadal wycelowany w biegun :) Czyli biegun nadal będzie miał ten sam azymut i wysokość. Jedyne, co się zmieni to pozycja wszystkich gwiazd względem bieguna. No ale patrząc na to "z zewnątrz" US, to faktycznie, oś zatacza kółko w tym czasie.

2 godziny temu, Samuel napisał:

gwiazda polarna oddaliła by się od tego środka i zaczęła by zataczać koło, co byłoby zauważalne.

Gwiazda polarna obecne jest 39,7' od bieguna, czyli zatacza kółka w ciągu doby. Oczywiście na tyle małe, że gołym okiem go nie zobaczysz, ale już na długim zdjęciu aparatem na statywie bez problemu. Obecnie ta odległość od bieguna się zmniejsza, ale nie dojdzie nigdy do zera, tylko niedługo zacznie się oddalać i oddali się dość bardzo w ciągu tysięcy lat :) Przykładowo ok roku 2033 odległość wyniesie 36'.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to mi chodziło. To musiało by wyjść na jaw... Właśnie tak myślałem, tylko nie potrafiłem sobie wyobrazić skali tych zmian, a tu nie tylko ludzie, faktycznie o GOTO zapomniałem!

Dzięki, bardzo wam dziękuję! Trzymcie się ciepło!

 

ps. Co do pasji, zwracam honor, sobie również :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu miałem w głowie projekt obserwacji tego zjawiska: https://astropolis.pl/topic/51526-projekt-precesja-i-nutacja/

Ale z czasem okazało się, że to byłoby trochę zbyt mało czasochłonne i mniej potrzebne nauce, gdyż robi się to precyzyjniej: http://maia.usno.navy.mil/

Także Janusz Wiland robił kilka testów z namierzaniem na biegun, z których mogłem sprawdzić jaką dokładność można uzyskać, aby śledzić te powolne, minimalne zmiany. Okazało się, że rozszerzalność temperaturowa (ogólnie sama stabilność) ma jednak duże znaczenie, a więc byłoby dość problematyczne. Projekt oczywiście porzuciłem poświęcając czas na obserwacje fotometryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)