Skocz do zawartości

Jak obserwowac mglawice Synta 10


basileus

Rekomendowane odpowiedzi

Jakis czas temu pytalem o to jaki pierwszy teleskop kupic. Po ponadrocznym probkowaniu z Galileoskopem i lornetka Clestron 15x70, na komunie kupowailismy synowi teleskop. Miala byc bardzo popularna Synta 8, jednak z powodow ograniczen w dostepnosci (chyba teleskopy to poluarny prezent komunijny), zdecydowalismy sie na Synte 10. Armata jak ta lala ?

Pierwsze wrazenia? Z kitowymi okularami (10 i 25mm) ksiezyc i planety (glownie Jowisz i jego ksiezyce, choc rowniez Wenus) -  WOW! No wiec ruszylismy ku spelnieniu naszych marzen - ku obserwacjom galaktyk i mglawic ogolnie. Pierwszy zonk. Z kitowym prostym szukaczem ja nie dawalem rady szukac obiektow w okolicach Zenitu. Bol karku, prowadzacy nawert do zawrotow glowy. Zakupilem wiec szukac z nakladka katowa. TO byl strzal w 10ke! Nie dosc ze juz nie musze sie tak wyginac, to jeszcze obraz nieodwrocony - do szukania bajka. Nie mam teraz zadnych problemow z odnajdywaniem obiektow.

A co z mglawicami? No coz. Przy kitowym 10mm Plossl galaktyki widac. Glownie jadro i potem taka bezplciowa rozmyta mgielka. Bez granic ksztaltow, krawedzi. Z opisu teleskopu wynikalo, ze mialy byc widoczne takie detale jak ramiona, ksztalt. A tu nic. Jasniejszy srodek mgly i dalej rozmyta leciutka mgielka. Niby fajnie widziec te galktyki, ale pewien niedosyt u dziecka sie pojawil. Pewno spora w tym zasluga mojego niezbyt idealnego miejsca obserwacji - teren wiesjski, ale z magazynami zlokalizowanymi przy skrzyzowaniu autostrad A1 i A2. Czy da sie jednak sprzetowo cos zrobic, zeby uzyskac efekt WOW chocby przy tych najbardziej spektakularnych galaktykach? Przyznam, ze nie probowalem dotad obserwacji galaktyk z tym drugim okularem - 25mm. Nie wiem czemu. Chyba wmowilem sobie, ze beda za male, bo w lornetce 70x byly juz male, a z 25mm mialbym powiekszenie 50x. Moze jednak jestem w bledzie? Nastepnym razem sprobuje tego Plossla 25mm (z forum wyczytalem, ze lepszy jakosciowo od tego 10mm). Moze ten 10mm po prostu jest za duzy do obserwacji galaktyk, a 25mm, mimo ze male, to pokaze ksztalty galtkyk?

Tak czy inaczej. Jesli zastosowanie 25mm nie wplynie zasadniczo na pojawienie sie efektu WOW co powinienem zrobic? Jak radzicie? Kupic najpierw lepszy okular? Pewno taki 13-18mm (kolo 13-14 najlepiej, nie? Wydaje sie z opinii, ze ES bylby dobry). A moze na poczatek sam filtr mglawicowy wystarczy. UHC? Nie chce na poczatek wykladac za duzo kasy, chcialbym jednak ten efekt WOW pociagnac dalej, zeby dzieciak sie nie zniechecal. Poradzcie co zrobic, zeby efekt byl (nie musi byc wszystko naraz. Wystarczy chocby dla czesci galktyk), a wydatki jak najmniejsze. Chocby dla tych najbardziej spektakularnych galaktyk, z magnitudo miedzy +8 i +9. A moze w takim miejscu jak moje, po prostu sie nie da i musze jechac w Bieszczady? ?

Synta 10 Dobson, Vixen LVW 5mm, 22mm, Ploosl 10mm, 25mm (kitowe z Delta Optical do Synty - nawet nie wiem jaki to producent)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie obserwacje nieba są zawsze wow. To typowe zjawisko być zawiedzionym z powodu nie takich widoków jak ze zdjęć astrofotografów  czy samego HST.  Większość galaktyk i mgławic tak wygląda. brak kolorów czy niewidoczne ramiona i pasy pyłowe to normalna rzecz. Nawet 20sto calowy teleskop nie pomoże. Jest kilka obiektów które pod ciemnym niebem zdradzają swój wygląd z ramionami jak M51 czy M101, M31 i M33 ale 99% obiektów to obiekty jak mgiełki. 

Mgławice za to często zdradzają kształty ale też do ich obserwacji muszą być spełnione pewne warunki jak choćby filtry OIII lub UHC. Kupowanie lepszych okularów nie pomoże. 

Proponuję poszperać w szkicach obserwacyjnych i przekonać się jak wyglądają DS

Obserwacje DS powinieneś zacząć od okularu 25mm. Poczekaj na M31 to pewnie będzie WOW

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego. okular 10mm tym bardziej kitowy to nie jest okular do mgławic( poza tymi jaśniejszymi np: m27 czy m57 ) i galaktyk, pamiętaj, że czym krótszy okular tym ciemniejszy obraz i mniejsze pole widzenia, a galaktyki i mgławice ( szczególnie te bardziej spektakularne na, których nowicjuszowi najbardziej zależy nie wymagają takich powiększeń ),proponuję przedewszystkim nabyć jakiś dobry okular w okolicy 30mm 

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, dark napisał:

....Kupowanie lepszych okularów nie pomoże.....

 

Nie zgadzam się, chyba nie powiesz , że choćby w okularze kitowym 25mm obraz niczym różnił się nie będzie od obrazu w okularze ES-28mm

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, basileus napisał:

Przyznam, ze nie probowalem dotad obserwacji galaktyk z tym drugim okularem - 25mm. Nie wiem czemu. Chyba wmowilem sobie, ze beda za male, bo w lornetce 70x byly juz male, a z 25mm mialbym powiekszenie 50x.

I tutaj jest błąd. Celestron o oznaczeniu 15x70 ma powiększenie 15x, nie 70. 70 to przybliżona średnica soczewek w milimetrach. Czyli w teorii powiększenie będzie 3.2 raza większe w okularze 25mm (48x) niż w tym Celestronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt wow spróbuj uzyskać obserwując gromady kuliste jak M 13, 22 czy M 5 w dużym powiększeniu plus jasne mglawice jak M 8, 17, 27 czy 57, najlepiej z filtrem UHC i z mniejszym powerkiem. Warto też wyjechać pod ciemne niebo, np.w Bieszczady, bo wakacje za pasem. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kluczem jest dobór obiektów - tak jak wyżej napisał lukost. Przede wszystkim nie wymieniłeś Saturna - obiekt obowiązkowy, zarówno w okularze 10mm jak i 25mm. DSy rozpocznij od wyjazdu pod lepsze niebo, bo bliskość autostrad to bardzo słabe miejsce. Każdy obiekt obejrzyj w obydwu okularach, ponieważ w oba wniosą coś innego do widoku. Ciemne niebo to podstawa, ale pamiętaj, że teraz są białe noce, więc nigdzie nie będzie całkiem ciemno, czy też "wystarczająco ciemno". Sierpień przyniesie wreszcie ciemniejsze noce. Na początek w jasne noce skup się na M13, M3, M5, M92, M57, M27, M11, M51, M81 & M82, M26, M16, M17, M20, M8... To są naprawdę banalne do znalezienia obiekty i nawet w białe noce można je z powodzeniem znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Glupi blad z tym powiekszeniem lornetki. Dzieki za wszystkie wyjansnienia. Czekam na bezchmurne niebo (poniedzialek? Tak mi mowi Ventusky) i sprawdze ten 25mm. To zanim kupie okular.

Tak mi sie tez wydaje z powyzszej rozmowy, ze sensownym zakupem (a na pewno tanszym niz okular, ktory pewno tez trzeba bedzie w koncu kupic, ale pozniej) jest filtr. Ktory jednak? UHC czy OIII. Cenowo na teleskopy.pl wydaja sie zblizone (UHC          , OIII). Z opisu z tejze strony wynika ze nie do konca sa rownowazne. Ten OIII wycina znacznie wiecej. Czy dobrze rozumiem, ze ten OIII do mglawic znacznie lepszy, tyle ze mnie uniwersalny, bo juz inne obiekty w nim moga zniknac? Czyli jesli chce tylko mglawice to raczej OIII, a jesli nie tylko (a co jeszcze - sorka za glupie pytanie) to UHC? Z wykresow widma ktore przepuszczaja wyglada, ze OIII zrobi mi doskonale ciemne niebo, mimo zanieczyszczen swietlnych, czyli najlepszy mozliwy kontrast tych mglawic. Czy dobrze rozumiem, czy znow bredze jak z lornetka?

No i nie moge nie podziekowac za te blyskawiczne odpowiedzi. Syn juz sie rajcuje ta Wasza dyskusja i podoba mu sie, ze ktos odpowiada na jego problemy. Mozliwosc obcowawania z profesjonalistami (tak widzi forum syn :-), a ja bym sie nie pytal, gdybym nie byl podobnego zdania - sorka za wazeline) to kolejny efekt WOW!

PS. Zapomnialem dodac - efekt WOW dala nam niespodziewanie gwiazda podwojna Mizar w Wielkim Wozie. Troche przypadkiem na nia wpadlismy, w drodze poszukiwania galaktyki WIr. WYgladala super. Jak swiatla zblizajacego sie samochodu Harrego Pottera (gdy jechalii z Ronem - wlasciwie to byl samochod ojca Rona ;-)).

Synta 10 Dobson, Vixen LVW 5mm, 22mm, Ploosl 10mm, 25mm (kitowe z Delta Optical do Synty - nawet nie wiem jaki to producent)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając dobry filtr UHC można na początek darować sobie OIII. Ten drugi faktycznie jest wydajniejszy w przypadku pozostałości supernowych i mgławic planetarnych, ale to UHC jest bardziej uniwersalny, w sensie ilości obiektów, których widoczność poprawi. Dobry i relatywnie niedrogi jest Orion Ultrablock. Widziałem go zdaje się na giełdzie na Astromaniaku w sensownej cenie. 

Ps do efektu wow nadaje się też gwiazda Albireo w Łabędziu. Polecam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj też o źrenicy wyjściowej:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=1036

I o powiększeniu rozdzielczym:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=4317&start=0

To dwa ważne parametry.

Tak jak pisali koledzy aktualnie mamy białe noce więc obserwacja DS-ów trochę mija się z celem ;) Na noce astronomiczne trzeba jeszcze trochę poczekać.

Tu już dosyć stary artykuł ale wiele w tej kwestii wyjaśnia http://wyborcza.pl/1,75400,16247877,Dla_astronomow_nocy_teraz_nie_ma__Dlaczego_.html

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj też, że w przypadku filtrów mgławicowych ważne jest "CCC" (CENA CZYNI CUDA). Prawdziwie dobre filtry to Lumikon, Svotek, Astronomik  i UB i kosztują bardzo dużo zwłaszcza 2cale.

UB Oriona nowego ciężko zdobyć ale to najbardziej uniwersalny filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taka sugestie zupełnie nie związana ze sprawami technicznymi. Najwięcej radości sprawia mi uświadomianie sobie co oglądam. Taki kontakt z kosmosem. W taki sposób żeby np. żółta i niebieska gwiazda, stała się chlodnym jasnym olbrzymem o promieniu 50 raz większym od Słońca i gorącym niebieskim karłem, które są oddalone od nas o około 400 lat świetlnych, a właśnie oglądam je z ogródka. Mowa oczywiście o Albireo :)

To jak w tym powiedzeniu, że podróże kształcą ale wykształconych :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Alice napisał:

[...]  Przede wszystkim nie wymieniłeś Saturna - obiekt obowiązkowy, zarówno w okularze 10mm jak i 25mm. [...]

Saturn troche na razie nam umyka z racji niezbyt dogodnych godzin - juz raczej grubo po polnocy jest widoczny odpowiednio nad horyzontem i drzewami. A poki co dzieciaka obowiazuje tzw. obowiazek szkolny Przelom lipca i sierpnia bedziemy mieli uczte z ta planeta - jest w planach ?

Synta 10 Dobson, Vixen LVW 5mm, 22mm, Ploosl 10mm, 25mm (kitowe z Delta Optical do Synty - nawet nie wiem jaki to producent)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, lukost napisał:

Mając dobry filtr UHC można na początek darować sobie OIII. Ten drugi faktycznie jest wydajniejszy w przypadku pozostałości supernowych i mgławic planetarnych, ale to UHC jest bardziej uniwersalny, w sensie ilości obiektów, których widoczność poprawi. Dobry i relatywnie niedrogi jest Orion Ultrablock. Widziałem go zdaje się na giełdzie na Astromaniaku w sensownej cenie. 

Ps do efektu wow nadaje się też gwiazda Albireo w Łabędziu. Polecam. 

Przyznam, ze nie widze tego filtra tam. Znalazlem za to UHC Lumiconu za 290. Podobno bez rysek, ale z jakims sladem (odcisk palca? ALe nie da sie usunac, wiec chyba jednak nie do konca zwykly odcisk. Pewno jakas wada na powlokach). Spytalem sie o dostepnosc. A czy w takim razie taki Explore Scientific ma sens? W przypadku okularow czytalem calkiem pozytywne opinie o tej firmie. Bo ceny taki ch Lumiconow w sklepach to od ok. 500 zl w gore... ?

Synta 10 Dobson, Vixen LVW 5mm, 22mm, Ploosl 10mm, 25mm (kitowe z Delta Optical do Synty - nawet nie wiem jaki to producent)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, basileus napisał:

Przyznam, ze nie widze tego filtra tam. 

Tutaj :) https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=49475

Chociaż tutaj nowy 100 dolarów https://www.telescope.com/2-Orion-UltraBlock-Narrowband-Eyepiece-Filter/p/5657.uts tylko nie wiem czy to ten sam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Sebastian Ś. napisał:

A to ja bardziej 1.25''. Bo 2'', to musialbym tak czy inaczej kupowac nowe okulary bo dwojek to ja nie mam. TO znalazlem taki Orion:

https://www.teleskopy.pl/Orion-Ultrablock-Narrowband-w%C4%85skopasmowy-filtr-1,25--(-05654)-teleskopy-4155.html

Tyle ze wydawalo mi sie z opisu tego filtra, ze to bardziej charakterystyka OIII niz UHC.

Synta 10 Dobson, Vixen LVW 5mm, 22mm, Ploosl 10mm, 25mm (kitowe z Delta Optical do Synty - nawet nie wiem jaki to producent)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że lepiej wziąć filtr 2"  bardziej przyszłościowo. Mozesz używać do tego okularów 1,25" tylko musisz mieć redukcję z gwintem filtrowym, ale taka żeby nie uderzyć w filtr np. http://www.astrokrak.pl/481-redukcja-okularowa-2q-125q-clamping-ring-.html

Edit: Może już nawet taka masz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, basileus napisał:

Saturn troche na razie nam umyka z racji niezbyt dogodnych godzin - juz raczej grubo po polnocy jest widoczny odpowiednio nad horyzontem i drzewami. A poki co dzieciaka obowiazuje tzw. obowiazek szkolny Przelom lipca i sierpnia bedziemy mieli uczte z ta planeta - jest w planach ?

Nie wiem w jakim wieku jest syn ale możecie z soboty na niedzielę spróbować wstać na planety około 2:00, wtedy będą najkorzystniej na niebie. Oczywiście teleskop zostawiasz na zewnątrz żeby miał temperaturę otoczenia (sprawdzając wcześniej pogodę, podlewane to lubią być warzywa a nie teleskopy).

Gwarantuję, że jak już wyjdziecie to wrócicie trochę później niż planowaliście:) Nad głową chociażby m13 która będzie wyglądać bardzo dobrze w takim sprzęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dark napisał:

Grzegorzu niezrozumiałeś. 

ES28 będzie lepszym rozwiązaniem niż kitowa 25tka ale galaktyk jak ze zdjęć czy doskonale zaznaczonymi ramionami nie będzie.

No tak, tylko ,że na galaktyki żaden filtr nie pomoże.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, basileus napisał:

A to ja bardziej 1.25''. Bo 2'', to musialbym tak czy inaczej kupowac nowe okulary bo dwojek to ja nie mam. TO znalazlem taki Orion:

https://www.teleskopy.pl/Orion-Ultrablock-Narrowband-w%C4%85skopasmowy-filtr-1,25--(-05654)-teleskopy-4155.html

Tyle ze wydawalo mi sie z opisu tego filtra, ze to bardziej charakterystyka OIII niz UHC.

Kolego i tak wcześniej czy później stwierdzisz, że okulary 2" to jedyne rozsądne rozwiązanie więc po co teraz kupować filtr 1.25" ?, niestety nie jest to tanie hobby, a niech Ci się jeszcze zachce astrofoto to już całkiem ;)

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dark napisał:

Ten UB na maniaku to akurat moje ogłoszenie. Sprzedaję dlatego że kupiłem UHC Lumikona do kompletu z OIII. 

A widzisz - to Ci na maniaku wyslalem priwa i maila. Pytalem sie jaka przejsciowke trzeba by kupic do 1.25. Bo na razie dostalem tylo info, jakiego ewentualnie nie nabywac. A poki co bylbym zdany na taka przejsciowke. Wolalbym, zeby mi to nie generowalo nadmiennych wydatkow. Mozesz cos (albo ktokolwiek inny) polecic?

Synta 10 Dobson, Vixen LVW 5mm, 22mm, Ploosl 10mm, 25mm (kitowe z Delta Optical do Synty - nawet nie wiem jaki to producent)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, basileus napisał:

A widzisz - to Ci na maniaku wyslalem priwa i maila. Pytalem sie jaka przejsciowke trzeba by kupic do 1.25. Bo na razie dostalem tylo info, jakiego ewentualnie nie nabywac. A poki co bylbym zdany na taka przejsciowke. Wolalbym, zeby mi to nie generowalo nadmiennych wydatkow. Mozesz cos (albo ktokolwiek inny) polecic?

Przejściówka żeby użyć filtra 2" z okularami 1,25"? Pisałem wyżej, że wkręcasz filtr w redukcje 2"/1,25", którą masz dodaną do teleskopu albo taką http://www.astrokrak.pl/481-redukcja-okularowa-2q-125q-clamping-ring-.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Sebastian Ś. napisał:

Przejściówka żeby użyć filtra 2" z okularami 1,25"? Pisałem wyżej, że wkręcasz filtr w redukcje 2"/1,25", którą masz dodaną do teleskopu albo taką http://www.astrokrak.pl/481-redukcja-okularowa-2q-125q-clamping-ring-.html

Dzieki, juz ogarnalem temat po rozmowie z Darkiem oraz Januszaem Płeszka z Astrokraka (przemily facet). Po prostu kitowa przejsciowka dostarczana ze SKyWatcherem nie miala gwintu na filtr 2''. Stad mnie zmylilo. Po prostu dokupilem redukcje z gwintem na filtr w Astrokraku.

Synta 10 Dobson, Vixen LVW 5mm, 22mm, Ploosl 10mm, 25mm (kitowe z Delta Optical do Synty - nawet nie wiem jaki to producent)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)