Skocz do zawartości
wessel

Messier 16 Eagle Nebula w palecie HST

Rekomendowane odpowiedzi

Takahashi FS 128, ZWO ASI 1600 MM-C na ASA DDM 60.

Ekspozycja: Ha i OIII: po 24 x300 sekund, SII: 35x300 sekund.

Brok nad Bugiem.e3s_qle2pYft_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No to  ciekawe, bo odszumiane to nie było w ogóle! Zresztą nie ma najmniejszych artefaktów więc skąd ten wniosek?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Co do odszumiania nie dyskutuję bo przy tym nie byłem, niemniej ja swoim skromnym okiem żadnych efektów ubocznych - o ile nastąpiło, nie widzę.
Co do koloru samej mgławicy się nie wypowiadam - nie lubię takich.
Co do fioletu jak najbardziej - wali nim po ślepiach Maćku :( - prawy róg poniżej wklejam. Wszystkie gwiazdki niemal są nim porażone.
Natomiast sama mgławica bardzo ładnie się prezentuje jak i kształt gwiazdek :)

Fiol.jpg.cc983a0963280f898ec57834ebf44ef9.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Magenta na gwiazdkach w takiej palecie jest poniekąd zjawiskiem naturalnym, bo gwiazdki najbardziej świecą w paśmie siarki. Oczywiście można ją na siłę usuwać, tylko po co skoro jest zjawiskiem naturalnym?

Można tak zaburzyć kolorystykę HST jak np. robi to Kenny - inna kolorystyka wynikowa pozwala uniknąć magenty na gwiazdkach.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A mi najbardziej brakuje trochę takiego efektu 3D. Coś jak pokazał Antoni na AP w materiale HaLRGB. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nareszcie zrobiłem wersję ( uwierzcie-to chyba 12 wersja) która mi się podoba. Nie wiem dlaczego , ale ten obiekt jest strasznie trudny - być może powodem jest niezwykle duża różnica pomiędzy poziomem sygnału Ha i pozostałych składników.

Udało mi się też uniknąć płaskiego centrum ( w Ha takie niestety było) , taki przestrzenny efekt stał się znów widoczny.

Jy-q5xF8-QBO_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

• Like 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wykonałem kilkanaście różnych wersji kolorystycznych - piaskowo-niebieską, czarno-niebieską a'la AJ i podobnych, pobierałem nauki u Mistrzów ( nie mogę podać namiarów - rozmiecie - RODO) i w końcu po konsultacjach z żoną zdecydowałem się pozostać przy swojej ulubionej kolorystyce. Poniżej ostatnia wersja.

Ff_FQHBBlWa7_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta