Skocz do zawartości

Druga lornetka na początek o szerokim polu widzenia.


forem

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć dziewczyny, cześć chłopaki,

sprawa jest taka, że nie każdy czyta astromaniaka, a problem jest taki: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=49504

Uważam, że nie ma sensu przeklejać treści już istniejącej, więc jeżeli kogoś uraził link do forum astrosąsiada to przepraszam. Przygotowałem streszczenie: z tamtego tematu wysnułem wnioski, że poszukując drugiej lornetki do astro:

1) trudne (niemożliwe) jest spełnienie moich oczekiwać: pogodzenie dobrej jakości obrazu i szerokiego pola widzenia

2) dobrą jakość obrazu mam w Nikonie 12x50

3) myśląc o uzupełnieniu Nikusia miałem nadzieję na dobry obraz o minimalnym polu 8*/75* lub większym

4) wątpliwym wydaje się sens wydawania ok. 3700 zł na uzupełnienie pola Nikona 12x50 5*/60* o pole Steinera 8x56 7,5*/60*

5) jeżeli szukanie wśród lornetek z dobrą jakością obrazu takiej o w miarę szerokim polu nie daje rezulatatów to trzeba spróbować poszukać wśród lornetek o szerokim polu takiej z w miarę dobrą jakością obrazu.

Drugie podejście do tematu drugiej lornetki zakłada znalezienie modelu lornetki do astro o źrenicy wyjściowej nie mniejszej od 5mm, optymalnej 6 mm, 7mm wchodzi w grę. Powiększenie nie większe jak 8x, a pole widzenia najchętniej w okolicach minimum 9*/okolicach minimum 60*. Budżet teoretycznie w okolicach  granicznych 4 tys., ale przyznaję, że raczej nie jestem skłonny wydać tyle na lornetkę z jakością obrazu gorszą od Nikona SE. Do 2-3 tys. byłoby mi już łatwiej, jeżeli lornetka posiadając szerokie pole nie posiada dobrej jakości obrazu. Sprzęt nowy i używany/nieprodukowany. Lornetka głównie astro, więc zależy mi na dobrej transmisji, znikomym astygmatyzmie, małej komie i nieostrości (krzywiźnie pola) obrazu. Centralna regulacja nie jest wymagana.

 

To jak, pomożecie? :)

Opticron 8x32 , Nikon 12x50 , 2x0,25" , swivel recliner binoarmchair , grus grus
SCT 279/2800 , advanced vx, uniwersał 3.2 , coast hl7r
Mms: 4, 6, 9, 15, 22, 32, 40, Nos: 12, 21, 25, 56, 58a, 80a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
sprawa wydaje się prosta - lornetka o zadanych parametrach i spełniająca wymienione oczekiwania nie została jeszcze skonstruowana. Niestety.
Duże źrenice to pola własne zazwyczaj w granicach 60 stopni.
 

  • Like 1

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego poszukuję lornetki najlepiej 6-7x w okolicach 9*/60* (taov, aaov). Od biedy jako takie opinie mają w sieci Zeiss 7x42 FL T* 8,6*/60* czy Miyauchi Binon 7x50 9,5*/ ?. Czy ktoś na forum posiada/posiadał te modele i wie jak sobie radzą z nocnym niebem w porównaniu do Nikona SE?

 

Generalnie interesują mnie teraz lornetki szerokokątne o tego typu parametrach - co warto? :)

Opticron 8x32 , Nikon 12x50 , 2x0,25" , swivel recliner binoarmchair , grus grus
SCT 279/2800 , advanced vx, uniwersał 3.2 , coast hl7r
Mms: 4, 6, 9, 15, 22, 32, 40, Nos: 12, 21, 25, 56, 58a, 80a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)