Skocz do zawartości
forem

Druga lornetka na początek o szerokim polu widzenia.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć dziewczyny, cześć chłopaki,

sprawa jest taka, że nie każdy czyta astromaniaka, a problem jest taki: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=49504

Uważam, że nie ma sensu przeklejać treści już istniejącej, więc jeżeli kogoś uraził link do forum astrosąsiada to przepraszam. Przygotowałem streszczenie: z tamtego tematu wysnułem wnioski, że poszukując drugiej lornetki do astro:

1) trudne (niemożliwe) jest spełnienie moich oczekiwać: pogodzenie dobrej jakości obrazu i szerokiego pola widzenia

2) dobrą jakość obrazu mam w Nikonie 12x50

3) myśląc o uzupełnieniu Nikusia miałem nadzieję na dobry obraz o minimalnym polu 8*/75* lub większym

4) wątpliwym wydaje się sens wydawania ok. 3700 zł na uzupełnienie pola Nikona 12x50 5*/60* o pole Steinera 8x56 7,5*/60*

5) jeżeli szukanie wśród lornetek z dobrą jakością obrazu takiej o w miarę szerokim polu nie daje rezulatatów to trzeba spróbować poszukać wśród lornetek o szerokim polu takiej z w miarę dobrą jakością obrazu.

Drugie podejście do tematu drugiej lornetki zakłada znalezienie modelu lornetki do astro o źrenicy wyjściowej nie mniejszej od 5mm, optymalnej 6 mm, 7mm wchodzi w grę. Powiększenie nie większe jak 8x, a pole widzenia najchętniej w okolicach minimum 9*/okolicach minimum 60*. Budżet teoretycznie w okolicach  granicznych 4 tys., ale przyznaję, że raczej nie jestem skłonny wydać tyle na lornetkę z jakością obrazu gorszą od Nikona SE. Do 2-3 tys. byłoby mi już łatwiej, jeżeli lornetka posiadając szerokie pole nie posiada dobrej jakości obrazu. Sprzęt nowy i używany/nieprodukowany. Lornetka głównie astro, więc zależy mi na dobrej transmisji, znikomym astygmatyzmie, małej komie i nieostrości (krzywiźnie pola) obrazu. Centralna regulacja nie jest wymagana.

To jak, pomożecie? :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cześć,
sprawa wydaje się prosta - lornetka o zadanych parametrach i spełniająca wymienione oczekiwania nie została jeszcze skonstruowana. Niestety.
Duże źrenice to pola własne zazwyczaj w granicach 60 stopni.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

I dlatego poszukuję lornetki najlepiej 6-7x w okolicach 9*/60* (taov, aaov). Od biedy jako takie opinie mają w sieci Zeiss 7x42 FL T* 8,6*/60* czy Miyauchi Binon 7x50 9,5*/ ?. Czy ktoś na forum posiada/posiadał te modele i wie jak sobie radzą z nocnym niebem w porównaniu do Nikona SE?

Generalnie interesują mnie teraz lornetki szerokokątne o tego typu parametrach - co warto? :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta