Skocz do zawartości

Guiding u granic


Rekomendowane odpowiedzi

Brawo Łukasz. ?

Jak zawsze profesjonalnie, ale w "łopatologicznym stylu", przez co zrozumiałe jest dla laika. 

  • Thanks 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jolo napisał:

FWHM optyki [arc sec] = 130 / apertura [mm]

Czy to się powinno zgadzać ze wzorem 1,22*lambda/D, dla lambda = 550 nm? Twój uproszczony wzór daje trochę mniejsze wartości. To celowe działanie, czy niedokładność?

Warto dodać (co raczej oczywiste), że na FWHM optyki wpływa też jakość tej optyki, a nie tylko jej rozdzielczość, czyli jej wady optyczne oraz kolimacja. Widać to boleśnie porównując np apochromat do newtona SW.

4 godziny temu, jolo napisał:

nie używajmy czasów guidera krótszych niż 1 sekunda, ponieważ zaczniemy guidować seeing

Moim zdaniem seeing guidujemy nawet przy 3-5s, oczywiście mniej, ale wciąż sporo. Obserwowałem przez długi czas wykres nieguidowanej osi Dec i zauważyłem, że nawet przy 5s naświetlania potrafią się tam pojawić odchyłki ponad 0,5". Przy 3s (jakich zazwyczaj używam i się poleca) pojawiały się piki po 1" co jakiś czas. Dopiero przy 10s wykres stał się prawie całkiem płaski. Oczywiście pomijam ogólny dryf. Wydaje mi się, że jest to miarodajny pomiar i nie ma innych, ukrytych czynników powodujących te skoki, ale mogę się mylić. Wiatru nie było.

  • Thanks 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MateuszW napisał:

Czy to się powinno zgadzać ze wzorem 1,22*lambda/D, dla lambda = 550 nm? Twój uproszczony wzór daje trochę mniejsze wartości. To celowe działanie, czy niedokładność?

Celowe działanie, bo na potrzeby tekstu odchyłka 10% w jedną czy drugą stronę nie ma znaczenia. Ale masz rację - powinienem napisać co i jak. 

4 godziny temu, MateuszW napisał:

Moim zdaniem seeing guidujemy nawet przy 3-5s, oczywiście mniej, ale wciąż sporo. Obserwowałem przez długi czas wykres nieguidowanej osi Dec i zauważyłem, że nawet przy 5s naświetlania potrafią się tam pojawić odchyłki ponad 0,5". Przy 3s (jakich zazwyczaj używam i się poleca) pojawiały się piki po 1" co jakiś czas. Dopiero przy 10s wykres stał się prawie całkiem płaski. Oczywiście pomijam ogólny dryf. Wydaje mi się, że jest to miarodajny pomiar i nie ma innych, ukrytych czynników powodujących te skoki, ale mogę się mylić. Wiatru nie było.

Seeing też jest bardzo dynamiczny. Czasami kolejne 3s klatki podczas ustawiania ostrości różnią się FWHM prawie dwukrotnie. Piszesz że wykres stał się płaski przy 10s - ale skąd wiesz co się uśredniło? Czy fluktuacje seeingu, czy może szybkie błędy prowadzenia montażu wynikające z niedokładności obróbki powierzchni? Nie wiem czy jakoś miarodajnie da się w ten sposób rozdzielić te dwie wielkości. Poza tym 10s cykl guidera może nie sprawdzić się w niektórych egzemplarzach EQ6 czy HEQ5, w których PE jest duże i ma miejscami spore nachylenie. U mnie na przykład nachylenie PEC w jednym miejscu osiąga prawie 20" na minutę, czyli przy 10s czasie guidera miałbym w najgorszym miejscu do skorygowania 3" - to raczej niedopuszczalne. O tym pisałem w ostatnim punkcie końcowej listy. Rozwiązaniem jest stosowanie PPEC (czy VS-PEC w przypadku EQMODa), ale nie każdy montaż to umożliwia. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podsumowanie i fajne wyłożenie kilku w sumie krytycznych elementów.

Mam pytanie. Czy można zapodac do montażu krzywą PEC z PECPrep, aby uwzględnił to podczas gudingu? 

Jeżeli tak to skąd montaż będzie wiedział w którym miejscu jest obecnie  aby zacząć ja (krzywa) aplikować? 

 

Mam neq6 i często gdy wlaczam podczas sesji nagrywanie PEC(4cykle) w EQMOD , to wykres jest o wiele gorszy nic przy samym prowadzeniu sidereal. Oczywiście wszystko w czasie gudingu. 

Po flipie wszystko rozjazdza sie (stosujac sidereal + PEC) jeszcze bardziej niż przed. Totalna porażka z wykresem oraz pojechane w związku z tym gwaizdki. 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam da się tak zrobić - można nagrać krzywą do PECPrep, wygładzić, wyrównać i zaimportować do EQMODa. Do oznaczania początku krzywej służy znacznik Timestamp w EQMODzie, ale musiałbyś doczytać jak go użyć, bo nie robiłem tego nigdy w ten sposób. W tym PDFie opisano cały proces http://eq-mod.sourceforge.net/docs/eqmod_vs-pec.pdf

Ja nagrywam krzywą do EQMODa bezpośrednio jak Ty, ale używam do tego celu głównego teleskopu jako guidera. EQMOD i montaż zachowają synchronizację nagranej krzywej do momentu aż nie użyjesz w montażu pilota GoTo albo nie podłączysz montażu do innego kompa (pod warunkiem że parkowanie i odparkowanie montażu będzie robione z poziomu EQMODa).

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jolo napisał:

Z tego co pamiętam da się tak zrobić - można nagrać krzywą do PECPrep, wygładzić, wyrównać i zaimportować do EQMODa. Do oznaczania początku krzywej służy znacznik Timestamp w EQMODzie, ale musiałbyś doczytać jak go użyć, bo nie robiłem tego nigdy w ten sposób. W tym PDFie opisano cały proces http://eq-mod.sourceforge.net/docs/eqmod_vs-pec.pdf

Ja nagrywam krzywą do EQMODa bezpośrednio jak Ty, ale używam do tego celu głównego teleskopu jako guidera. EQMOD i montaż zachowają synchronizację nagranej krzywej do momentu aż nie użyjesz w montażu pilota GoTo albo nie podłączysz montażu do innego kompa (pod warunkiem że parkowanie i odparkowanie montażu będzie robione z poziomu EQMODa).

Wglada więc jedyne na rozwiązanie dla sprzętu stacjonarnego

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, nie do końca - chodzi jedynie o parkowanie. Po sesji parkujesz, wyłączasz i możesz rozsprzęglić i sobie obracać montażem. Przed sesją ustawiasz w pozycji HOME, podłączasz, odparkowujesz i działasz. Chodzi o to, żeby silniki nie obracały się poza kontrolą EQMODa (np przez sterowanie z pilotem). Ale samymi osiami po rozsprzęgleniu możesz obracać ręcznie do woli. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, jolo napisał:

Piszesz że wykres stał się płaski przy 10s - ale skąd wiesz co się uśredniło? Czy fluktuacje seeingu, czy może szybkie błędy prowadzenia montażu wynikające z niedokładności obróbki powierzchni? Nie wiem czy jakoś miarodajnie da się w ten sposób rozdzielić te dwie wielkości. Poza tym 10s cykl guidera może nie sprawdzić się w niektórych egzemplarzach EQ6 czy HEQ5, w których PE jest duże i ma miejscami spore nachylenie

Ja obserwowałem oś Dec, nieguidowaną :) Specjalnie po to właśnie, żeby pozbyć się wpływu przekładni na pomiar. To jest czysty seeing. Oczywiście, w przypadku montaży SW te 10s nie maja żadnego sensu. Chodzi mi tylko o zaznaczenie problemu, jaki mamy i jest nierozwiązywalny - przy czasach naświetlania, jakie są konieczne aby nadążyć za błędami, wciąż istotne znaczenie odgrywa seeing psując nam robotę.

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.06.2018 o 14:09, jolo napisał:

Aaa, umknęły mi wcześniej te trzy literki :) Robiłeś ten test przez guider czy główny teleskop? Może powtórzę takie doświadczenie też :) 

To było z obiektywem 180 mm. Jak będzie okazja, to z teleskopem też powtórzę.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)