Skocz do zawartości

lornetka za 1000 zł + - 200 zł


krzkrz

Rekomendowane odpowiedzi

szukam optymalnej lornetki w kwocie jak w temacie do obserwacji zarówno astro jak i dziennej głównie do obserwacji z ręki (może kiedyś dokupię statyw, ale w chwili obecnej nie planuję). Nie tylko ja stanąłem przed takim dylematem dlatego chętnie skorzystam z doświadczeń zarówno pozytywnych jak i negatywnych doświadczonych kolegów :) Z wyczytanych informacji wynika, że powiększenie powinno być od 8-do 10x, a żrenica 5-6 mn. Chcę kupić coś na kilka lat więc lornetki tańsze do wymienionej kwoty odrzucam i dlatego jako minimum daję

1. Nikon EX 10x50 CF lub jeszcze tańszą i mniejszą

2. Nikon EX 8x40 

Tu się zastanawiam czy do astro musi być lornetka Porro czy może być bardziej smukła dachówka, którą łatwiej schować w plecaku czy torbie ? Chętnie posłucham opinii.

idąc wyżej z cenami spoglądałem tylko na Deltę Optical, gdyż o tych lornetkach można wyczytać najwięcej informacji i tak czy modele

DO Titanum 8x56 lub 10x56 cenione przez mysliwych by się nadawały do astro ? a jesli tak to dachówka czy Porro

Powyżej tysiąca pojawiają się modele ED, model Delta Optical CHASE 8x42 ED , który był chwalony przez astronoce lub większy Delta Optical Chase 10x50 ED.

Są jeszcze modele Delta Optical Extreme 10x50 ED i mniejsza 8, ale te z uwagi na brak centralnej regulacji odrzucam, gdyż nie nadawałyby się do obserwacji dziennych.

To w skrócie na tyle. Proszę o rady i zapraszam do merytorycznej dyskusji :)  

SW ED80/600, GSO AZ4 ALT-AZ,SW HEQ5 PRO SynScan,

TS 5mn, ES 6.7 82*, TMB 7.5, ES 14 82*,Barlowa GSO ED 2x , EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako szczęśliwy posiadacz Nikona EX 10x50 z czystym sumieniem polecam ten model :) Wiadomo, że z brzegu jest trochę nieostro, ale w większości pola widzenia uzyskujemy bardzo dobre obrazy zarówno w dzień jak i w nocy. Lornetka jest dość lekka i poręczna, śmiało można prowadzić obserwacje dzienne z ręki. W nocy też da radę, choć najlepiej mieć leżak z podparciem na ręce lub statyw/żuraw. Jeśli nie masz innych lornetek, to 10x50 będzie wg mnie najlepszym wyborem, jest po prostu najbardziej uniwersalna.

Oczywiście z tym budżetem można szukać lepszego sprzętu, przez DO Titanium o których piszesz nie patrzyłem, ale jeśli to są szkła 56mm to mogą być trochę cięższe od Nikona, przez co obserwacje z ręki nie będą już takie wygodne. No i źrenica będzie większa, jeśli masz niebo miejskie/podmiejskie to taki sprzęt mógłby być już nieco za jasny.

 

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta DO Chase 10x42wypadła świetnie w teście Optycznych. Do uniwersalnych zastosowań brałbym bez wahania, i to właśnie o tych parametrach.

Nie wierz przesądom, że lornetki dachowe są gorsze do astro, niż Porro. To niby dlaczego ogólnie najlepsze w testach modele lornetek na rynku są właśnie dachowe?

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Janko napisał:

Ta DO Chase 10x42wypadła świetnie w teście Optycznych. Do uniwersalnych zastosowań brałbym bez wahania, i to właśnie o tych parametrach.

Nie wierz przesądom, że lornetki dachowe są gorsze do astro, niż Porro. To niby dlaczego ogólnie najlepsze w testach modele lornetek na rynku są właśnie dachowe?

Na mnie DO Chase 10x42 zrobiła dość słabe wrażenie, wersja 10x50 trochę lepsze.
Jeśli chcesz dachową lornetkę na lata, która sprawdzi się w astro i obserwacjach dziennych , dozbieraj trochę i kup MR-3 8x42. Będziesz wstrząśnięty a nie zmieszany ;)
http://wzrokowiec.com/archiwa/1669

Ceny lornetek dachowych, które świtanie wypadają w testach, zaczynają się od poziomu gdzie kończą się konstrukcje porro.

tu jest o Deltach
http://wzrokowiec.com/archiwa/1745
http://wzrokowiec.com/archiwa/801

 

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info Quba, bo tej strony nie znałem. 10x42 nie biorę pod uwagę, ale 8x42 już tak. ( link do recenzji http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=122 )

Poza tym szukam lornetki za 1000 +-2000 a nie x2 :)

SW ED80/600, GSO AZ4 ALT-AZ,SW HEQ5 PRO SynScan,

TS 5mn, ES 6.7 82*, TMB 7.5, ES 14 82*,Barlowa GSO ED 2x , EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)