Skocz do zawartości

Jakie filtry do lornetki


GKG

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się czy filtry do lornetki mają sens. Głównie chodzi o przygaszenie sztucznego światła i wyciągnięcie kontrastu do obiektów głębokiego nieba: mgławic, komet, galaktyk. Czy rodzaj filtrów trzeba dopasować do wielkości źrenicy wyjściowej lornetki?

Powyższe pytania stawiam myślą o skompletowaniu optymalnego zestawu do niedawno nabytej APM 45o 100mm ed-apo, która:

1. z fabrycznie montowanymi okularami 18mm 65o daje: powiększenie x30, pole widzenia 2,2o i źrenicę 3,3mm;

2. z planowanymi do zakupu okularami Vixen LVW 13mm 65o dałoby: powiększenie x42, pole widzenia 1,55o i źrenicę 2,4mm.

Filtry miały by być ewentualnie dokupione głównie pod okulary z pkt 2 i wstępnie myślałem o filtrach Astronomic UHC-E (boję się filtrów wąskopasmowych właśnie z obawy przed źrenicą 2,4mm - czy czasem obraz nie będzie za bardzo przyciemniony, a otoczenie zwłaszcza gwiazdy zupełnie wygaszone.

Może macie wiedzę/doświadczenia z prób uzbrojenia lornetek w filtry.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy doświadczenia ;) i wiemy, że nie należy bać się filtrów wąskopasmowych w lornetkach. Z małymi źrenicami nie miałem do czynienia, ale przy źrenicy 4-5 mm bardzo dobrze sprawdzają się filtry UHC (takie Ultrablocki na przykład) czy nawet OIII. Ostatnio zerkałem przez 20x110 z filtrami na zimowym zlocie na Kalifornię, Rozetę czy Messiera 42 - widoki fantastyczne.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, lukost napisał:

Ostatnio zerkałem przez 20x110 z filtrami na zimowym zlocie na Kalifornię, Rozetę czy Messiera 42 - widoki fantastyczne.

Brzmi bardzo zachęcająco, ale jednak 20x110 to źrenica 5,5 czyli dwa ray więcej niż planowane w moim przypadku.

A jak jest w teleskopach z relacją szerokość przepustowości - źrenica ?  (w lornetkach powinno być podobnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem, doświadczenia z małymi źrenicami w lornetach nie mam... W teleskopach - wiadomo, im mniejsza źrenica i "węższy" filtr, tym ciemniej, ale one nadrabiają aperturą. W stumilimetrowej lornecie chyba nie pchalbym się w filtry plus duże powiększenia, tylko poprzestał na "filtrowaniu" większych źrenic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej TS 15x70 Marine używam UHC-E Optolong, chińskie, ale swoje robią. Emisyjne to świecą, nie porównywałem co prawda z wyrobami innych marek, ale uważam, że jest nieźle. W wyborze zaważyła głównie cena, za parkę tylko 205 zł na aliexpress. Pozdrawiam!!! 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Przez UHC-E Astronomik świetnie widać planetarki. Hantle aż biją po oczach a Ślimak łatwo wychodzi z tła nawet w lornetce 10x60 

  • Like 1
  • Thanks 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Wychodzi z nich że filtry uhc / uhc-e zdają egzamin. Jednak podajecie przykłady ich zastosowania w lornetkach z dość dużą źrenicą min. 4mm.

Nieśmiało stawiam hipotezę że filtry działają coraz lepiej ze wzrostem źrenicy wyjściowej danej lornetki. Pytanie kluczowe czy jest jakaś granica ich zastosowania tj. minimalna wielkość wymagana do ich sensownego zastosowania. Może jest to źrenica w okolicach 2,2 przy powiększeniu rozdzielczym danego sprzętu?

Na razie chyba zrezygnuję z zakupu sprzętu filtrującego, a zaoszczędzoną w ten sposób kasę dołożę do kupna lepszych i docelowych okularów, którymi (nieuzbrojonymi) najpierw pooglądam obiekty nocnego nieba, a późnij ewentualnie zadecyduję o zakupie filtrów.   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)