Skocz do zawartości

Jaki montaż doradzicie pod sw 200/1200 rozsuwany waga około 12kg


k0b

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wyżej w temacie.. już od jakiegoś czasu zastanawiam się na zakupem montażu aby móc cyknac foto.. 

Myślałem wiele i zostały mi 2 opcje 

Dedykowany synscan upgrade pod dobsona za około 2400zl lub heq5 z drugiej ręki bez goto.

Mój Skywatcher to tzw flextube i tej racji obawiam się że poza dedykowanym montażem mogę mieć problem ze znalezieniem środka ciężkości + 1200 na heq5 zdaje się być trochę wysoko jak do obserwacji..

Jak wygląda sytuacja z foto na takim dobsonie? Czy heq5 udźwignie taki ciężar do foto? 

Dorzucę w temat że posiadam Nikona d7000 i planuje posadzić aparat do foto..

 

Doradzicie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się poradzi mądrych głów z forum bo sam zazwyczaj to się pakuje w problemy ..... 

Zatem wybór pada na dobsona goto upgrade... Tylko czy z tego można strzelać foto? I nie chodzi mi o planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Karol_C napisał:

Będzie już lepiej jak kupisz montaż EQ i posadzisz na nim lustrzankę. Będzie "taniej". 

Już to pytanie w temacie padło, niemniej powtórzę bo to może być hit.... Jak (narysuj, objaśnij) na głowicy montażu paralaktycznego powiesić kratownicowy teleskop Newtona?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jacek E. napisał:

Już to pytanie w temacie padło, niemniej powtórzę bo to może być hit.... Jak (narysuj, objaśnij) na głowicy montażu paralaktycznego powiesić kratownicowy teleskop Newtona?

Hymm ? Ja proponuje samą lustrzankę z obiektywem na montażu EQ np. 3-2. 

 

PS. Dało by radę zamocować taką tubę ale zapewne nie działało by zbyt dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Karol_C napisał:

Hymm ? Ja proponuje samą lustrzankę z obiektywem na montażu EQ np. 3-2.

No to napęd co najmniej w 1 ośce montażu potrzebny + obiektyw + pilocik do sterowania lustrzanki.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej krótkie klatki albo jazda na maksa i długoczasowej fotografii trzeba by mieć platformę z guidingiem w obu osiach.

Na astropolis ~10 lat temu było dwóch userów: Patryk Kizny i Franz którzy robili trochę takich fotek.

 

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bartolini napisał:

Raczej krótkie klatki albo jazda na maksa i długoczasowej fotografii trzeba by mieć platformę z guidingiem w obu osiach.

Na astropolis ~10 lat temu było dwóch userów: Patryk Kizny i Franz którzy robili trochę takich fotek.

Bogdana - Franza akurat dobrze znam i kiedyś rozmawialiśmy na temat platformy. To rozwiązanie niezbyt korzystne na początek. No i porządna też swoje niestety kosztuje.
Moim skromnym zdankiem to na początek body lustrzanki wetknąć w wyciąg swojej kratownicy i spróbować na Słonku, Muniu czy Jupeczku a i Andromedkę, Orionka i kilka większych DSO popróbować można.
Zacznie się podobać to zacząć składać pieniążki na HEQ5 czy porządny napęd do EQ3-2 z lustrzanką i obiektywem (będzie na szeroko).
Oczywiście laptopik + oprogramowanie + kabelkologia z zasilaniem itd. A jak się bardziej spodoba to rurka pod foto.
Jak na HEQ5 to max 150 Newtonik lub refraktorek ed 80-90mm.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)