Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Dziś Michael Jäger poinformował, że kometa C/2017 S3 (PANSTARRS) wybuchła i choć jeszcze dwa dni temu jej jasność wynosiła około 12 - 13 mag, to teraz ma ona już około 9 mag.

Kometa ta w momencie odkrycia jesienią ubiegłego roku była słabsza od 20 mag. W peryhelium jednak znajdzie się zaledwie 0.21 j.a. od Słońca, dzięki czemu może osiągnąć całkiem dużą jasność. Obserwacje astrometryczne wskazują, że jest to obiekt z Obłoku Oorta, co w połączeniu z niewielką jasnością absolutną tej komety przez wiele miesięcy po odkryciu sugeruje, że może ona nie przetrwać obecnego zbliżenia do Słońca.

W tym momencie kometa świeci jeszcze w Kasjopei, ale tuż obok Żyrafy, do której przejdzie jutro. Później będzie wędrować dalej na południowy wschód. W trzeciej dekadzie lipca będzie już świecić w Woźnicy. Ogólnie najlepiej będzie ją obserwować w drugiej połowie nocy, kiedy będzie świecić najwyżej. Początkiem sierpnia kometa przejdzie do Bliźniąt i przestanie być widoczna w Polski.

 

Trudno aktualnie cokolwiek powiedzieć o tym jak jasna będzie ta kometa w kolejnych tygodniach. Być może właśnie się rozpada i stąd jej wybuch. A może właśnie w kolejnych tygodniach czeka ją jeszcze szybki wzrost jasności? Tak czy siak, warto ją obserwować bo obecnie jest najjaśniejszą kometą widoczną z naszego kraju.

  • Like 7
  • Thanks 1
  • pguzik przypiął ten temat
Napisano

Faktycznie fajna jest. Znając tylko "z grubsza" jej położenie, nie miałem najmniejszych problemów z odnaleziem komety, nawet nad nieco rozjaśnionym północnym horyzontem. W Newtonie 30 cm, przy pow. 75x wyskoczyła od razu. Faktycznie ma ok. 9mag i jest całkiem spora. Tylko kiedy doczekamy się wreszcie pełnoprawnej komety z warkoczem, a nie tylko owalnej mgiełki? ;)

  • Like 1
Napisano

Właśnie wróciłem z obserwacji. Kometa jest bardzo ładna. W 33 cm teleskopie widoczna natychmiast, jako jasny, zwarty, dość duży okrągły obiekt. W lornecie 25x100 też widoczna całkiem dobrze - nieduża, skondensowana, kuleczka. W lornetce 10x50 widoczna bardzo słabo.

Teleskopem jej jasność oceniłem na 9.4 mag, lornetą 25x100 na 9.2 mag.

  • Like 1
  • 2 tygodnie później...
Napisano

Kometa C/2017 S3 (PANSTARRS) po wybuchu szybko osłabła i stała się mocno rozmytym obiektem. Nocą 9/10 lipca jej jasność oceniłem na 10,6mag i było ją widać dużo gorzej niż kilka dni wcześniej. W kolejnych dniach jej jasność utrzymywała się na podobnym poziomie.

Tymczasem dziś w nocy (14/15 lipca) Michael Jäger doniósł o kolejnym wybuchu tej komety. Kilku obserwatorów wizualnych oceniło jej jasność znów na około 9,5mag i wszyscy zgodnie twierdzili, że kometa jest znów obiektem mocno skondensowanym. Na zdjęciach widać też wąski jonowy warkocz. Poniżej zdjęcie Michaela Jägera:

 

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/37099562_427313184452186_1172252860348366848_n.jpg?_nc_cat=0&oh=a305d5ae10d1255e3f6fa88935793431&oe=5BE8084F

  • Like 6
  • pguzik odpiął ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.