Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Lukasz83 napisał:

,(gain 88%) , nieguidowane

Kurczak - I chyba tu jest piesek pogrzebany, bo gwiazdki są niemal wszystkie bardzo przepalone i krzywe/pojechane :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Jacek E. napisał:

Kurczak - I chyba tu jest piesek pogrzebany, bo gwiazdki są niemal wszystkie bardzo przepalone i krzywe/pojechane :(

No to ciach je ;)

473026109_filaryfullbezgw.thumb.jpg.e50ecb7de4926b7788ac9b52737f40a5.jpg

1324914085_filarycrop2bezgw.thumb.jpg.db3b021e1b9fd9a9c4e7c3ba041a7d3c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Seeing był bardzo słaby. Walczyłem dość długo z ustawieniem ostrości a i tak nie byłem pewien, czy jest ok bo wszystko strasznie pływało.

Fakt, w porównaniu do innych zdjęć z Twojej skali, to tutaj dość "grubo" wszystko wyszło. Dodatkowo gwiazdy przy gain 88% i 12s subklatkach wyszły wyraźnie przepalone, a (prawdopodobnie) dekonwolucja sprawiła, że mają ciemne środki. 20 minut przez filtr R to też chyba za mało jak na mgławice emisyjne przy prezentacji w takiej skali. To jednak inna jasność niż kompaktowych planetarek czy środków popularnych galaktyk. SNR jest trochę słabe, nawet po zmniejszeniu do 80% i całość jest mocno "szorstka". Widać to najwyraźniej  na zdjęciu z usuniętymi gwiazdami. 

Jak dojdziesz do 30s na subklatkę, to może już warto zastosować filtr Ha?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, jolo napisał:

Fakt, w porównaniu do innych zdjęć z Twojej skali, to tutaj dość "grubo" wszystko wyszło. Dodatkowo gwiazdy przy gain 88% i 12s subklatkach wyszły wyraźnie przepalone, a (prawdopodobnie) dekonwolucja sprawiła, że mają ciemne środki. 20 minut przez filtr R to też chyba za mało jak na mgławice emisyjne przy prezentacji w takiej skali. To jednak inna jasność niż kompaktowych planetarek czy środków popularnych galaktyk. SNR jest trochę słabe, nawet po zmniejszeniu do 80% i całość jest mocno "szorstka". Widać to najwyraźniej  na zdjęciu z usuniętymi gwiazdami. 

Jak dojdziesz do 30s na subklatkę, to może już warto zastosować filtr Ha?

Wiesz to foto bylo bardziej na próbę dlatego nie znęcałem się nad obróbką gwiazdek. Zostawiłem je tak jak zeszły z dekonwolucji.

Chciałem zobaczyć ile wyciągnę z centralnego układu tych filarow. 

A co do jasności - ta mgławica spokojnie może być palona w RGB na  10-15s klatkach. Tylko potrzeba ich znacznie więcej bo 100 to rzeczywiście za mało.

Wbrew pozorom rejestruje się tu znacznie więcej na tak krótkich czasach niż przy na przykład M63 albo M81.

Problemem jest duża dynamika- albo inaczej bardzo jasne gwiazdy w otoczeniu mglawicy przez co wysoki gain je  zabija :(

Na przyszłość będę ten obiekt robił na 2 razy - raz z ustawieniami pod mgławice a drugi z ustawieniami pod gwiazdy (mniejszy gain). Tylko problemem jest krótka noc a szkoda mi trochę czasu na tak nisko położony obiekt  (bardzo wysokie ryzyko kiepskiego seeingu)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

A co do jasności - ta mgławica spokojnie może być palona w RGB na  10-15s klatkach. Tylko potrzeba ich znacznie więcej bo 100 to rzeczywiście za mało.

Wbrew pozorom rejestruje się tu znacznie więcej na tak krótkich czasach niż przy na przykład M63 albo M81.

Dlatego pisałem o całkowitym czasie - że 20 minut to mało. Ale galaktyki chyba robiłeś na krótszych subach? No i trzeba by porównać kanały R. Choć w sumie M16 świeci głównie w wodorze, to 2/3 się jarzy w Ha, a 1/3 w Hb. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M63 jechałem po 20 sekund i było mało. I to w luminancji nie mówiąc o kolorze. 

Oczywiście to nie reguła bo każdy obiekt jest inny.

Ale w tym kontekście jednak uważam że m16 jest dość łatwa i świeci jasno ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)