Skocz do zawartości

Okular do refraktora - planety


jw_amigowiec

Rekomendowane odpowiedzi

Mam obecnie Spinor Optics r70-700. Nie jest to docelowy teleskop, mam go w ramach pewnego rozliczenia (barter). Za jakiś czas zamienię go na ciut więkczy refraktor 90. Obecnie posiadam standardowe okulary dołączane w zestawie 10mm i 25mm. No i dosyć nieszczęsny barlow 2x. Obserwuję z miasta (Katowice) przy dosyć dużym natężeniu świateł miejskich, Mimo to na początek z przyjemnością obserwuję Jowisza i Saturna, detale księżyca. Jednak owe 10mm+wyżej wymieniony barlow to słaba opcja. Aberracja chromatyczna daje się we znaki, rozdzielczość obrazu jest wątpliwa, nie mówiąc o stracie światła.

Docelowo wziąłbym okular ok 6mm, czytałem porady etc, ale może ktoś poleci mi konkretną pozycję. Budżet jest skromny, ok 200 zł, ew mogę dopłacić jeśli warto się zaopatrzyć w filtr planetarny/księżycowy. Warto, by taki okular mógł się przydać gdy z czasem zdobędę lepszy teleskop (wcześniej stworzę odrębny wątek, teraz interesuje mnie tylko sam okular).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie musisz się niestety liczyć z tym, że dobrego okularu nie kupisz.
Ale to nie znaczy, że się nie da kupić czegoś przyzwoitego i będzie jakaś katastrofa.
Jeśli byś rozważał także 5mm, to ja zaproponuję to:
https://www.teleskopy.pl/Okular-5-mm-BST-ED-1,25--teleskopy-3911.html
Akurat pod tym linkiem Jest niedostępny, ale znajdziesz te okulary podpisane różnymi markami i w różnych sklepach. Możesz również poszukać na forach w działach "sprzedam". Czasem się trafiają.
Ludzie wypowiadają się też nieźle o tych okularach:
https://www.teleskopy.pl/Okular-TMB-6-mm-1,25--58°-PLANETARY-II-teleskopy-1505.html
Miałem dziewiątkę od Sky-Watchera (te okulary również występują jako klony u wielu sprzedawców pod różnymi markami) i nie powiem, że polecam, bo mi się dawany obraz jakoś szczególnie nie podobał. Jakiś taki mało kontrastowy był, nieco za ciemny i trochę jakby nieostry, ale może szóstka oferuje lepszy obraz od dziewiątki.
Myślę też, że warto poczekać tez na propozycje pozostałych kolegów.

  • Thanks 1

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zdecydowanie odradzam Ci kupno okularu o tak krótkiej ogniskowej do tego refraktora. Po pierwsze to nie jest sprzęt najlepszej jakości, daje obrazy obarczone abberacją chromatyczną. Przy powiększeniu z okularem 6mm (ok 117x), źrenica wyjściowa, będzie wynosiła zaledwie ok 0,6 mm. Obraz będzie pozornie duży ale pozbawiony ostrości i ciemny, nawet przy obserwacji Księżyca. Według mnie maksymalne powiększenie dla tej rurki to 70-80 razy z okularem ok 8 lub 10mm. By obraz był zadowalający, okular powinien być dobrej jakości. Niestety, cena takiego okularu może przekroczyć wartość całego teleskopu. ? Mam Maksutova 100/1000mm, dobrze skolimowanego i pozbawionego w/w abberacji, i stosuje w nim maksymalnie 100 krotne powiększenie, co odpowiada średnicy lustra, a źrenica wyjściowa równa jest 1mm. I to tylko wtedy, gdy seeing jest bardzo dobry. Ale decyzja zakupu należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Życzę czystego nieba i udanych obserwacji.

  • Thanks 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie przez nawet 10mm z zestawu obraz nie jest zły! Ale przy barlowie 2x efekt jest taki jak cyfrowy zoom, obraz jest ciemny i aberracja zabija. Założenie jest takie, ze mam nadzieje w przeciągu 1,5mc zmienię na refraktor 90mm. Też wynalazek produkowany przez Syntę (Sky-Watcher lub Spinor Optics). Z założenia sprzęt ma się dać przenosić w plecaku. Akceptowalna waga do wędrówek pieszych (pod miasto) to spokojnie 10-12 kg. Jasne teleskopy to na pewno fajna sprawa, ale mieszkam jak już wspominałem w mieście, z rzadka będę mógł udać się poza miasto. Może uda mi się wcześniej przed zakupem taki okular przetestować.

Dzieki za odpowiedzi! Ani nie martwią (cudów nie oczekuję) ani nie pocieszają ;). Liczę jednak po cichu że 5-6mm okular da lepszy obraz niż 10+barlow 2x, bez powłok i nie jestem nawet pewien czy szklany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim układzie kup używanego MAK'a 127, można wyrwać okazyjnie za nie duże pieniądze. Do planet i Księżyca wyśmienity a przy tym nie za ciężki i o wiele krótszy niż refraktor. Poszukaj na giełdzie, albo daj ogłoszenie o chęci zakupu.

  • Thanks 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego teleskopu dobry będzie okular WA 6 mm 66 stopni ma on tą zaletę że Księżyc będziesz widział przez niego w całości, a nie na "raty" Cena też nie jest wygórowana 129 zł. Na dodatek, po wykręceniu ujemnej soczewki otrzymasz ogniskową 12 mm, ale w takiej 

konfiguracji potrzebna będzie kątówka Amiciego 90 stopni, 45 stopniowa nie wyostrzy (braknie wsuwu wyciągu).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam serię TS HR:

http://www.astrokrak.pl/162-okulary-ts

Miałem BST ED którego polecał Wimmer jak i TS HR i ten drugi wypada znacznie lepiej jeżeli chodzi o korekcję pola i transmisję.

Moim zdaniem okulary te mają bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Gdybym szukał zestawu okularów z polem 60* to bazowałbym na tej serii.

 

  • Like 2

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi, ale znowu zaczynam mieć mętlik :). 

Najlepiej gdyby ktoś z Katowic lub okolic umożliwiłby mi porównanie w praktyce w pogodną noc. Jeszcze lepiej z zamiarem odsprzedania ;). Z jednej strony nie chce mezaliansu zbytniego tego refraktorka z okularem który zamiast szczegółów wzmocni jego wady. Z drugiej strony chciałbym by ten okular przydał się w przyszłości. Niemal na pewno kolejnym będzie jak pisałem refraktor 90/900. Zacząłem się interesować (na przyszłość) konstrukcjami takimi jak MAK. Jak pisałem - to na osobny wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę napisać jedynie tyle że TS HR używałem i w 10" F5 i w 8" F6 i w obu przypadkach sprawował się bardzo dobrze. Tak że w 90/900 gdzie jest F10 czy w maku gdzie jest F12 będzie jeszcze lepiej :)

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w moim EDku nie widzę różnicy między TMB A HR. Może mniejsza światłosiła by to zmieniła albo mój wzrok już nie ten ::) 

SW ED80/600, GSO AZ4 ALT-AZ,SW HEQ5 PRO SynScan,

TS 5mn, ES 6.7 82*, TMB 7.5, ES 14 82*,Barlowa GSO ED 2x , EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TMB jest słabe i nie ma co gadać, zwyczajnie ED jest dobre :) w TMB nigdy nie miałem ostro, zawsze czegoś mi brakowało co nie zmienia faktu, że za nieduże pieniądze daje dużo lepszą jakość od kitowców. Miałem równocześnie NPL 6 mm i TMB też chyba 6 (albo 5, nie pamiętam) i pomimo, że do NPL kleiłem oko to czułem jaki jest skubaniutki ostry na planetach czego o TMB powiedzieć nie mogłem. Za to TMB lepiej mi się patrzyło na Księżyc przez większe pole widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam Okular Baader Planetarium Classic Ortho 6 mm. Mój główny okular do planet w ED120. Mam też 10 mm, którego używam ze swoim Makiem 127. Mam tez TS HR 9mm, ale jednak BCO 10mm jest o wiele częściej przez menie używany. Ten okular jest w Astrokraku za 219 zł i według mnie jest wart tej ceny.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi! Mam temat do przemyśleń.

Zadam pytanie offtopowe, żeby nie zakładać nowego wątku. Jest sens zamieniać refraktor 70mm na 90mm? Matematycznie to praktycznie 2x większa powierzchnia, ale też znacznie większa waga. Traktuję to jako sprzęt bardzo mobilny (mimo rozmiarów). Biorę w ręce i wychodzę w nocy. Co noc jak tylko jest pogoda! Czy zostawić sobie tego 70mm i z czasem zbierać na coś już znacznie lepszego, np MAK150? A okular by mi służył z 1 i 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba na tak zadane pytanie nie ma dobrej odpowiedzi... Bo to zależny od tego co znaczy dla Ciebie mobilność, uniwersalność, itd... Czy nadal będziesz miał motywację nosić 90mm? Czy będziesz miał czas wychłodzić MAKa 150?

Posiadałem MAKa 127 i jak się trafiła okazja to kupiłem używanego ED120. Głownie dlatego, że dla mnie mobilność oznacza czy w 5 minut mogę zapakować sprzęt do bagażnika i wyjechać na obserwacje jak uda się dzieci uśpić. No a MAKa to trzeba jednak wychłodzić i to stawało się czasami problematyczne. MAK nie daje tak szerokich pól i nie mia micro-focusa.  Jednak MAKa sobie zostawiłem, bo za aluminiowym statywem jest to zestaw super mobilny i kompaktowy. Bez problemu mieści się na moim balkonie i można rozważyć zabranie go do samolotu na przykład.

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pmochocki napisał:

Bo to zależny od tego co znaczy dla Ciebie mobilność

Mobilność polega na tym, że mogę go spontanicznie wziąć w ręce i iść paręset metrów od kamienicy w której mieszkam. Bądź wsadzić do plecaka i iść z nim do parku śląskiego. Albo do autobusu i podjechać za miasto, tudzież do pociągu i pojechać w góry z ewentualnym dodatkowym bagażem (podstawowym). ;) Jak na razie dodatkowo zaopatrzyłem się w lornetkę 7x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)