Skocz do zawartości

Zakup teleskopu do obserwacji w mieście oraz terenach podmiejskich


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przymierzam się właśnie do zakupu teleskopu, jednak nie wiem od czego zacząć na początek i co się sprawdzi idealne, dlatego też zwracam się do Was o pomoc.

1. W jakiej mieszkasz miejscowości - nie chodzi nam o konkret ale niebo. Czy jest to wolna od zaświetlenia wioska, czy zaświetlone lampami i neonami duże miasto, czy masz warunki podmiejskie ?

Mieszkam w centrum Katowic, które niestety jest zaświetlone lampami, jednak posiadam taras, gdzie światło lamp zostaje ograniczone przez kamienicę.

2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje ?

Jeżeli chodzi o konstrukcję zależy mi na tym, by była w miarę możliwości przenośna do obserwacji w terenach podmiejskich oraz wiejskich.

3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje - mały blokowy balkon, duży taras czy miejscówka podmiejska ?

Jak wyżej, duży taras oraz miejscówka podmiejska.

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO ?

Na pewno Księżyc i Słońce, a poza tym planety US. Fajnie by było zobaczyć też mgławice i galaktyki.

5. Jakim przedziałem cenowym dysponujesz ?

Myślę, że na pierwszy zestaw maksymalnie mogę wydać 1500 zł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie i warunkach obserwacyjnych tylko Mak 127 (używany), względne SCT 5". Slonko, planety i Księżyc będą już całkiem, całkiem, z obiektami DS nieco gorzej - ale i tak w zasięgu będzie sporo zwartych obiektów (bo do szerokich pól ten sprzęt niespecjalnie nadaje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży taras + chęć i możliwość wyjazdów za miasto + budżet 1500pln = dobson 8 cali :)

Owszem, sprzęt troszkę waży, ale tak w dużym skrócie można powiedzieć, że im większe lustro, tym większe możliwości teleskopu. Sam długo odrzucałem myśl, że kiedykolwiek mógłbym kupić dużego newtona. Bo duże, bo ciężkie, bo gdzie ja to postawie.. ale jak sobie popatrzyłem przez 8 cali, przez 10, 12 i w końcu 16, no cóż, po prostu kosmos :)

Zaproponowane wyżej mak 127 czy sct 5 są rzeczywiście niewielkich rozmiarów. Mak waży ok 3,5kg a sct chyba koło 3kg. Ale jak dodamy do tego montaż, to wychodzi nam 10-12 kg. Dobson 8 waży jakieś 20kg i szczerze mówiąc, czy ja dźwigam 10kg czy 20kg to większej różnicy mi nie robi. Poza tym nie łapiesz na raz tych 20kg - tuba osobno, montaż osobno.

Mój refraktor 120/600 z montażem to właśnie ok 10kg. Całość ładuję do dość długiej torby i mimo, że 10kg a 20kg wydaje się być ogromną różnicą, to jednak gabaryty są zbliżone przez co tej różnicy wagi aż tak nie czuć. Za to różnice w zasięgu widać i to mocno.

Przy czym nie mogę powiedzieć, że jestem niezadowolony ze swojego sprzętu. Wręcz przeciwnie, bardzo go lubię, ma swoje mocne strony :) Nie ma jednego idealnego teleskopu, różne konstrukcje mają swoje atuty. Dobson 8 to dość uniwersalny sprzęt. Da ci fajne obrazy US i jednocześnie już dość spore możliwości na DS. 

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)