Skocz do zawartości

Bresser MESSIER Dobson NT-150 150/750 czy Sky-Watcher Synta R-90/900 AZ-3


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, rozpoczynam swoją przygodę z kosmosem i upatrzone mam dwa teleskopy: pierwszy z nich to Bresser MESSIER Dobson NT-150 150/750 którego moge zakupić w kwocie 1099zł lub drugi to Sky-Watcher Synta R-90/900 AZ-3 za kwote ok 600zł. Jestem totalnym amatorem i będzie to moj pierwszy teleskop. Na niebie pierwsze co zrobie to będzie obserwacja planet, a najbardziej interesuje mnie sam księzyc, nigdy nie widziłem mgławic ani gromad przez jakikolwiek teleskop, lecz obserwowałem zdjęcia w internecie z podobnych teleskopów i te nie robią na mnie narazie wrażenia (może musiałbym sie przekonac na własne oczy). Jak napisałem, na start najwięcej czasu chce spędzić podziwiając ksiezyc w mozliwie jak najlepszej jakości i bliskości, a pozniej po kolei szukać sobie saturna, jowisza itp. Stąd moje pytanie, który z tych lepiej nadawać sie będzie do moich potrzeb obserwacji lub ewentualnie prosze o propozycje innych teleskopów do max 1100zł.  Pozdrawiam

Tutaj wrzuce specyfikacje by nie było trzeba szukać po necie :)

Sky-Watcher 90/900

System optyczny: teleskop soczewkowy (refraktor)
? Średnica obiektywu: 90 mm
? Ogniskowa obiektywu: 900 mm
? Światłosiła: 1/10
? Zdolność rozdzielcza: 1,6''
? Zasięg gwiazdowy teoretyczny: 12,0 magnitudo
? Maksymalne użyteczne powiększenie: 180x
? Wymiary tuby optycznej [cm]: 9 x 9 x 90
? Wysokość statywu [cm]: 70 - 123
? Wymiary opakowania fabrycznego: 101 x 44 x 23,5 cm
? Waga: 7 kg netto / 10,2 kg brutto (w opakowaniu fabrycznym)

Bresser MESSIER NT-150

średnica obiektywu: 150 mm 
? ogniskowa: 750 mm 
? światłosiła: f/5 
? maksymalne użyteczne powiększenie: 300 razy 
? minimalne użyteczne powiększenie: 25 razy 
? system optyczny: reflektor Newtona 
? długość tubusu: 685 mm 
? rozdzielczość: 0,92" 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych dwóch to polecam ten drugi, Bressera150/750 na montażu Dobsona albo któryś z MAK 127 Sky Watchera.  Można dość tanio kupić używany, na astro-giełdach. Ma nie wielkie wymiary i długą ogniskową w sam raz do planet i Księżyca.  Jednak sam teleskop to nie wszystko. Jakość obrazu zależy w dużej mierze od jakości zastosowanych do obserwacji okularów. Marnej jakości, dadzą marny obraz, co może zniechęcić do dalszego interesowania się tym hobby. Sam posiadam Bressera 150/750, ale na montażu EXOS2 (paralaktycznym) z napędem w obu osiach, co ułatwia obserwację i astrofotografię. Na początku musisz obeznać się z samym teleskopem, jego obsługą i wyszukiwaniem obiektów na niebie. Wybór należy do Ciebie i od posiadanych na ten cel funduszy.  Życzę powodzenia i zadowolenia z obserwacji.

  • Like 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, KrisQ napisał:

albo któryś z MAK 127 Sky Watchera

Ale MAK to planetarka przecież..... A na paralaktyku wizual przez Newtona niewygodny.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kolega damiiw11 napisał: 

W dniu 10.07.2018 o 15:09, damiiw11 napisał:

Na niebie pierwsze co zrobie to będzie obserwacja planet, a najbardziej interesuje mnie sam księzyc, nigdy nie widziłem mgławic ani gromad przez jakikolwiek teleskop, lecz obserwowałem zdjęcia w internecie z podobnych teleskopów i te nie robią na mnie narazie wrażenia (może musiałbym sie przekonac na własne oczy).??

To MAK jak najbardziej.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, KrisQ napisał:

No kolega damiiw11 napisał: 

To MAK jak najbardziej.

A! OK - tematy mi się pomyliły, ale montaż AZ nadal proponuję :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Jacek E. napisał:

A! OK - tematy mi się pomyliły, ale montaż AZ nadal proponuję :)

E tam  ;) ,ja na poważnie proponuje tego niutka na paralektyku. Księżyc czy planetę początkujący znajdzie bez problemu i pewnie będzie chciał w dużych powiększeniach oglądać,o dużych powiększeniach Autor wspomina w pierwszym poscie.Taki montaż jest do planet czy łysego w dużych powiększeniach o niebo wygodniejszy od AZetów gdzie trzeba dwie osie korygować z ruchem nieba.

Bierz Bressera.

EDIT

Sorry,nie zauważyłem że to na dobsonie jest takim delikatniejszym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, marianowski napisał:

Bierz Bressera.

EDIT

Sorry,nie zauważyłem że to na dobsonie jest takim delikatniejszym...

Właśnie jestem bardzo za tym brasserem, wydaje mi się, że będzie on dosyć uniwersalny jak na początek i nie trudny w obsłudze. Mógłbys mi  powiedzieć co miałeś na myśli,, e "jest takim delikatniejszym"? 

I jescze jedno, gdy byłem już prawie zdecydowany, wpadł mi w ręce jescze jeden kandydat a dokładniej SW Synta 6 150/1200 za cenę 100zl niższą niż Bresser. Warto mi się zastanawiać nad tą lepsza ogniskową (czy odczuje jakąś różnice) w SW i zamawiać przez internet czy podjechać do sklepu stacjonarnego i odrazu kupić Bressera którego mi sprzedawca bardzo poleca, pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, marianowski napisał:

Taki montaż jest do planet czy łysego w dużych powiększeniach o niebo wygodniejszy od AZetów gdzie trzeba dwie osie korygować z ruchem nieba.

Bierz Bressera.

EDIT

Sorry,nie zauważyłem że to na dobsonie jest takim delikatniejszym...

A przecież Dobson to azymut. I do trzepania nieba Azymut najlepszy. Szczególnie w wizualu.
No ale kazdy ma swoje preferencje. Ja zaproponowałem wygodę obserwacyjną a to najważniejsze. :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Jacek E. napisał:

A przecież Dobson to azymut. I do trzepania nieba Azymut najlepszy. Szczególnie w wizualu.
No ale kazdy ma swoje preferencje. Ja zaproponowałem wygodę obserwacyjną a to najważniejsze. :)

Tak to Dobson,ale zauważyłem to po napisaniu i wysłaniu posta stąd EDITa.Tak to już jest czytasz 150/750 i zaraz skojarzenia z popularnym zestawem  :) Azymut do czesania nieba to i dobry,ale do oglądania w dużym powerze planety czy krateru na łysolu paralaktyczny bardziej komfortowy,minimalny ruch jedną gałą i obiekt nadal w środku pola.

54 minuty temu, damiiw11 napisał:

Właśnie jestem bardzo za tym brasserem, wydaje mi się, że będzie on dosyć uniwersalny jak na początek i nie trudny w obsłudze. Mógłbys mi  powiedzieć co miałeś na myśli,, e "jest takim delikatniejszym"? 

Porównaj jak wygląda "mebelek" u Bressera a jak ten na którym wisi SW nad którym się zastanawiasz.Bo ten SW to chyba też Dobson?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskopy SW wszyscy znają,są bardzo popularne.Ten SW ma montaż Dobsona solidniejszy od Bressera (przynajmniej na oko),na wyposażeniu ma okulary ploszla,czyli lepsze niż bresser,tuba jest dłuższa czyli odpowiedniejsza do Twoich preferencji księżycowo planetarnych,również wyciąg to sprawdzony,dobry  dwucalowy wyciąg Cryforda. Bressera nie znam,ale z opisu to raczej na pewno SW wygrywa,no i stówę masz w kieszeni.

Niech inni coś napiszą,trochę ludzi posiadało te SW 6 cali,ja miałem okazję patrzeć takim w niebo i uważam że to fajna maszynka,na początek nawet bardzo fajna.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat zakończył się tak, że zakupiłem Synte 6 na montażu dobsona (150/1200). Czekam i koło środy mam go otrzymać, jak będę miał wene, to odezwę się i opiszę czy jestem z niego zadowolony i jak idzie mi z obserwacjami, dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)