Skocz do zawartości

Jak się nazywają te gwiazdy?


njczyziu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

wczoraj między godziną 22:30 a 23:20 , zrobiłem zapiski kilku interesujących mnie gwiazd, chciałbym się dowiedzieć jak się one nazywają, notowałem same najlepiej widoczne, posłużyłem się do tego celu kompasem cyfrowym:

1. 32st. NW (znajdowała się głębiej na nieboskłonie)

2. 27st. W

3. 62st. NE (znajdowała się głębiej na nieboskłonie)

4. 23st SSW

5. 68st. ENE

6. 17st. S

Szczególnie jedna mnie interesuje, często ją widzę nad swoim domem, gdy kładę się koło północy spać, jest chyba najlepiej widoczna.

Jej położenie wygląda mniej więcej tak (zatytułowana - duza gwiazda):

Ja w epicentrum -

beztytuuyve.th.png

W sumie to interesują mnie wszystkie 4, te dwie po lewo od niej i po prawo ta większa.

Tylko już nie pamiętam czy ta konstelacja po prawo to jest duży wóz czy mały wóz. Wiem, że nieco na północ od mojej głowy się znajdowała.

A tamte 3 leciały na południe (może południowy zachód).  Były mniej więcej w jednej linii (nieco większa, duża gwiazda, dwie mniejsze).

rozwikłacie to jakoś? :D

Swoje badania robiłem w mieście: Łódź

Próbowałem kamerą sfilmować, ale coś się nie dało, nawet na podczerwień było i tak czarno. Kolega próbował latarką świecić, ale to też nic nie dało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prawo od twojej głowy to mogła byc jakaś gwiazda a ta w lewo od tamtej tylko bardziej w głębi to napewno jakaś inna;) A tak serio to prosze sobie sciągąć Stellariujm albo kupic jakąś prosta mapke nieba i uczyc się gwiazdozbiorów bo w ten sposób do niczego nie dojdziesz. Ja wczoraj około 17:10-18:13 widziałem taki samochód który jechał w prawo od mojego domu i był taki z szybą na przodzie i z boku i z tyłu z drugiego boku nie wiem bo nie widziałem i był takiego ciemnego koloru ale nie moge dokładnie powiedziec jakiego bo słabo widziałem. Nagrał ktos ten samochód? ( Twoje pytanie wygląda w bardzo podobny sposób);)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoje badania robiłem w mieście: Łódź

Próbowałem kamerą sfilmować, ale coś się nie dało, nawet na podczerwień było i tak czarno. Kolega próbował latarką świecić, ale to też nic nie dało ;)

dobra- wnioskuję o badanie, czy to nie prowokator (m********l???)

swoją drogą- jak zmierzyć głębokość na nieboskłonie?

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież po kierunkach i mając do tego dokładnie podobne liczby oraz godzinę można oszacować o jakie ciała niebieskie mi chodziło, tym bardziej, że chodziło mi jedynie o te najlepiej widoczne gołym okiem, a tak wiele to ich nie jest. Sprawdzę to stronkę.

Sory Greghory, chodziło mi o gwiazdy, które znajdują się znacznie dalej na nieboskłonie niż inne, np. ta największa na obrazku znajdująca się na południu (albo SW) a za nią kolejne znajdujące się dalej (tyle, że akurat te nie znajdowały się aż tak daleko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież po kierunkach i mając do tego dokładnie podobne liczby oraz godzinę można oszacować o jakie ciała niebieskie mi chodziło, tym bardziej, że chodziło mi jedynie o te najlepiej widoczne gołym okiem, a tak wiele to ich nie jest. Sprawdzę to stronkę.

no dobra mozna pokusić się o małą zgadywankę więc sugerując się obrazkiem  obstawiam ze pierwsza od Wielkiego wozu to jest ostatnia gwiazda dyszla czyli Alkaid, potem ta jasna to Arktur a dwie ostatnie to Saturn i Spica ale oczywiście zwryfikowac to mozna jedynie pod gwiażdzistym niebem:) A nalepiej zrób zdjecie cyfrówką ustawiając iso na 1600 a czas naświetlania na 15sek aparat ustaw na statywie albo chociac postaw tak aby się nie ruszał i zrób zdjecie interesującej cię czesci nieba. Nie filmuj tylko zrób zdjęcie długoczasowe:) Wrzuć na FA a zaraz bedziesz mił dokładną informację.
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra mozna pokusić się o małą zgadywankę więc sugerując się obrazkiem  obstawiam ze pierwsza od Wielkiego wozu to jest ostatnia gwiazda dyszla czyli Alkaid, potem ta jasna to Arktur a dwie ostatnie to Saturn i Spica ale oczywiście zwryfikowac to mozna jedynie pod gwiażdzistym niebem:) A nalepiej zrób zdjecie cyfrówką ustawiając iso na 1600 a czas naświetlania na 15sek aparat ustaw na statywie albo chociac postaw tak aby się nie ruszał i zrób zdjecie interesującej cię czesci nieba. Nie filmuj tylko zrób zdjęcie długoczasowe:) Wrzuć na FA a zaraz bedziesz mił dokładną informację.

A jeżeli Ty byś w tych godzinach co ja wczoraj sobie stanął pod niebem i miał cyfrowy kompas, to po tych danych, które napisałem na forum, mógłbyś za pomocą tego kompasu odnaleźć obiekty o które mi chodziło? :)

Gwiazdy chyba dalej byłyby w podobnym położeniu, nawet jeżeli mieszkałbyś w drugim końcu Polski? :>

Zdjęcie zrobiłbym, ale mam zwykłą kompaktową cyfrówkę, nie wiem czy wyszłoby dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby tak o ile

Podales dokladne dane bo np NW i przedzial obserwacji godzinny to niezbyt dokladne dane. Gdybys podal: godz 22:45 azymut 280st wys 25st to juz z tego cos mozna by ugryzc. W ciagu godziny gwiazda moze byc juz w zupelnie innym azymucie i na calkowicie innej    wysokosci.

Cyfrowka bez problemu mozna robic zdjecia gwiazd tylko musza byc dlugie czasy

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli Ty byś w tych godzinach co ja wczoraj sobie stanął pod niebem i miał cyfrowy kompas, to po tych danych, które napisałem na forum, mógłbyś za pomocą tego kompasu odnaleźć obiekty o które mi chodziło? :)

Gwiazdy chyba dalej byłyby w podobnym położeniu, nawet jeżeli mieszkałbyś w drugim końcu Polski? :>

Zdjęcie zrobiłbym, ale mam zwykłą kompaktową cyfrówkę, nie wiem czy wyszłoby dobrze.

Włącz "te stronke" ściągnij sobie program stellarium (obsługa jest bardzo prosta), odpal, nastaw godzinę i w ciągu 10 sekund będziesz wszystko wiedział.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam spróbuję rozwiązać tą tajemniczą zagadkę. 8)

Korzystając z mapy nieba, którą w pierwszym poście przedstawił nam njczyziu śmiem przypuszczać, że te tajemnicze 3 obiekty to kolejno: ARKTUR, SATURN oraz SPIKA

Pozdro 4all

post-724-137699843845_thumb.png

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co to chyba Mars

Na tym programie tak se zobaczyłem, kierunek jakby się zgadzał.

Ale ja się na nim nie znam dopiero jakieś 40 min temu go zainstalowałem, nie przeczytałem jeszcze instrukcji.

Zresztą jak spojrzałem w nim na górne niebo to mi się zupełnie wszystko już pokićkało i sam straciłem orientację.

Porobiłem zdjęcia aparatem, wyszły ciekawie, nawet baardzo (robiłem przez lornetkę):

1. To są zdjęcia tego Marsa (chyba) - 23:57h 22st. SW

p5270229.th.jpg

tyle, że jakiś taki banan wyszedł uśmiechnięty z oczami -

Tu takie coś:

p5270227.th.jpg

p5270226.th.jpg

Tu znowu jakiś wściekły kozioł się pokazał na dwóch kopytach (może do gwiazdozbioru tego rogacza należy to ciało niebieskie [jakiś znak?])

Na tym zdjęciu całkiem ładnie wyszło.

p5270225.th.jpg

A tu takie coś, nie wiem o co chodzi:

p5270212.th.jpg

2. Teraz zdjęcia tej dobrze widocznej wschodniej gwiazdy - 0:02h 81st. E

Tu taki centaur z włócznią wyszedł:

p5280232.th.jpg

A tu całkiem ładnie wyszło:

p5280231.th.jpg

Mówiłem, że za słaby aparat mam na takie zabawy :(

Ustawiłem scenę nocną do fotografowania nocą oświetlonych scen przy dłuższych czasach migawki i tak wyszło jak wyszło..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj przyjacielu zrobiłeś zdjecia z ręki i jeszcze z zoomem! błagam Cię postaw aparat na statywie i zrób zdjecie w trybie manual ustawiając iso na 1600 a czas najdłuzszy jaki mozesz ustawić i bez przybliżania! A wogóle to chyba Gragor miał rację chyba jestes prowokatorem i poprostu sie tak bawisz a doskonale wiesz co i gdzie świeci:)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj przyjacielu zrobiłeś zdjecia z ręki i jeszcze z zoomem! błagam Cię postaw aparat na statywie

Ale ja nie mam statywu.. :(

Nie jestem taki dziany jak Wy, żeby sobie teleskopy i statywy kupować.

i zrób zdjecie w trybie manual ustawiając iso na 1600 a czas najdłuzszy jaki mozesz ustawić i bez przybliżania!

Poszukam w aparacie bo chyba mam takie opcje ;)

A wogóle to chyba Gragor miał rację chyba jestes prowokatorem i poprostu sie tak bawisz a doskonale wiesz co i gdzie świeci:)

Nie jestem.. :( Ja po prostu jestem nowy i dopiero jestem początkującym w tych sprawach..

@szdom1, może jeszcze za rączusie będziemy się trzymać na tym obrazku? :D

Mama zawsze mi powtarzała by trzymać się drugich osób bo inaczej się zgubię na tym świecie :(

Myślę, że Tobie moge zaufać, masz fajny avatar - to doktor chichotek? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedę musiał się trochę pogimnastykować z tym :/, aha a to coś o co mi chodzi to takie bogate się wydaje, złotego koloru jest, to nie jakaś tam zwykła srebrna gwiazda.

Pisałeś, że bez przybliżenia ma być, ale którego lornetkowego czy z aparatu i nawet jak zdjęcie się uda to w ogóle jak się domyślisz, że ta gwiazda co jest na zdjęciu to ta gwiazda o która mi chodzi?

Będę musiał chyba też porobić zdjęcia jakiś układów w jej zasięgu.

Kurcze boje się nie wiem czy wyjdzie :(

Aha w aparacie w trybie 'Program Auto' ustawiłem ISO na 1600, ale nie ma tam opcji typu 'dłuższy czas migawki', za to w scenach mam takie coś jak scena nocna i tam to jest, lecz znowu nie ma nic związanego z ISO, którą opcję w razie czego mam wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak to uzyj trybu zdjecia nocne, podejzewam ze aparat sam ustawi wyzsze iso. Zdjecie zrob tylko aparatem bez zoomu bez lornetki tak aby bylo widać dana gwiazde i inne obok niej. Wrzuc zdjecie do Painta i zaznacz strzałka o ktora gwiazdke chodzi. 

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie mogę, ale beka........ W Stellarium naprawdę nie odnalazłeś o którą ci chodzi? Klawiszem z lub e bodajże się siatkę azymutalną włączało. Wtedy bez problemu je odnajdziesz. W sumie co do bycia 'dzianym'-kompas elektroniczny myślę że jest droższy od statywy prostego za 15-20 złotych. Pozdrawiam i życz milych obserwacji.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem też najlepszego gps'a w telefonie i poustawiałem w stellarium swoje dokładne koordynaty!

Dobra, to jestem uzbrojony po zęby w różnorakie nowoczesne urządzenia i materiały lokalizacyjne, dzisiaj nie ma takiej siły, żebym nie odkrył o co w końcu mi chodzi od dłuższego czasu!

Chyba, że się wypieprzę z tym wszystkim o stoliczek i spadnę z tarasu :D

Aż ręce mi się trzęsą przed dzisiejszą nocą, czuję jakieś takie dziwne podniecenie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M.Rudy podziwiam Cię za cierpliwość  :)

njczyziu wnioskuję że jesteś posiadaczem telefonu z Androidem.

Ze sklepu Android market choć teraz nazywa się Sklep Play ściągnij sobie aplikację Google Sky Map.

Jak odpalisz Gps+Sky Maps i skierujesz telefon na interesujący Cię fragment nieba wszystko stanie się jasne.

Życzę powodzenia.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak odpalisz Gps+Sky Maps i skierujesz telefon na interesujący Cię fragment nieba wszystko stanie się jasne.

Życzę powodzenia.

Mam nadzieję, że ten telefon nie zachowa się wtedy jak jakiś piorunochron (a ja jak uziemienie), bo wtedy rzeczywiście wszystko dookoła mnie byłoby jasne..  :o

Dzięki zobaczę co to za program ;)

Ta chwila jest już bliska! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i telefon mi siadł :/

M.Rudy odradzał branie lornetki, a ja i tak wziąłem i przez nią to wszystko, bo zamiast gwiazdy to sąsiadkę zacząłem oglądać jak w bieliźnie sterczała przy oknie

Udało mi się zrobić tylko jedno zdjęcie, myślę, że choć po części będziecie potrafili je opisać..

http://img820.imageshack.us/img820/1784/111ejy.jpg

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)