Skocz do zawartości

Pierwszy mobilny teleskop noob'a


ByQ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono

Po pierwszych obserwacjach lornetką 15x70 chciałbym bliżej przyjrzeć się US.

Wprawdzie mieszkam na obrzeżach GOP'u i mam możliwość prowadzenia obserwacji z ogrodu, gdzie nie ma bezpośredniego oświetlenia np. ulicznego, to mam też możliwość obserwacji z działki w lesie, położonej kilkanaście km od średniej wielkości miasta. W środku nocy można zobaczyć Drogę Mleczną.

Po rozmowach ze znajomymi, którzy zajmują się astronomią i astrofotografia od wielu lat dałem się przekonać, że jedyną słuszną drogą jest zakup używanego Dobsona 8''. Na ósemkę wprawdzie mnie nie stać, ale używaną szóstkę mógłbym kupić.

Jednak po obejrzeniu Dobsona z bliska przekonałem się, że to jednak nie dla mnie. Wprawdzie i pod domem w ogrodzie i na działce w lesie mógłbym go bez problemu stawiać, ale już transport byłby problematyczny. Jadąc z rodziną na weekend  na wieś nie ma już w samochodzie miejsca na Dobsona. A w lesie go nie zostawię, bo bałbym się wlamania.

Na MAKa 127 najzwyczajnie mnie nie stać, a takie sprzęty jak polecane w niektórych artykułach dla początkującego  BK909AZ3 mają bardzo złą opinię na forum .

Bardzo proszę o poradę, co ew. mógłbym kupić do ok 800 zł , (nowy ok 1000 zł) żeby móc bliżej przyjrzeć się US pod ciemnym niebem oraz okazjonalnie np Księżycowi z domu pod miastem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA.

Biorąc pod uwagę wszystkie Twoje ograniczenia i chęci wypatrywania czegoś więcej w DSO proponuję używkę Newtona  SW lub GSO 150/750 + używany montaż AZ4.

  • Like 1
  • Haha 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA!

Do obiektów US nie potrzebujesz ciemnego nieba, z miasta też możesz podziwiać planety, Księżyc i Słonko (przez filtr!) Jednak ważna jest stabilna atmosfera (seeing), którą mogą popsuć nagrzane w ciągu dnia obiekty jak dachy budynków, czy inne betony i asfalty. W tym roku niestety planety nisko są nad horyzontem, więc warunki do obserwacji są takie sobie.

Ale do rzeczy. Rozważyłbym używaną tubę newtona 150/750 na montażu AZ4 na aluminiowych nogach. Po dobrej kolimacji da całkiem fajne obrazy obiektów US, a przy okazji pod ciemnym niebem apertura 6" już pozwala na dostrzeżenie wielu obiektów głębokiego nieba.

  prod_1229_c3f1.jpg

PS - o, Jacek mnie uprzedził :)

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, jolo napisał:

 

PS - o, Jacek mnie uprzedził :)

Pozostaje tylko Nowemu koledze zacząć czesać giełdy :)
Niedawno na maniaku był (moze jeszcze jest) za 400zł AZ4, Za drugie ty;le lub mniej 150/750, w las i lufa w niebo :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka rurka 150/750 nawet w mieście daje radę. M57 z okna pokoju mocno oświetlonego ulicznymi lampami.

IMG_4258_1.jpg

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz bardzo dziękuję za rady. Poczytałem o tubie, poogladalem zdjęcia i szkice i ma pewno będę przeglądał ogłoszenia.

Ale mimo wszystko bardzo bym Was prosił o jakąś trochę tańszą alternatywę - 600 ÷ 800 zl. Tak na wszelki wypadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może 150/750 + jakiś mini dobson zamiast AZ4 ;) Nie ma cudów żeby wystrugać takie coś a jakiś stolik czy krzesło zawsze znajdziesz żeby go postawić.

To taka luźna  myśl :) Tubkę kupisz tutaj https://astropolis.pl/topic/63589-sw150750/

Pamiętaj tylko że to F5 więc okularki będą już droższe.

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam podobną tubkę i nie zalecam do niej, stosowania okularów, poniżej klasy  "Baader Hyperion". 

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma być cena za docelowy komplet? Czy za sam teleskop z montażem?

Bo jeżeli za komplet to jest trochę nierealna. Na jakiś tańszy "przyzwoity" okular musisz liczyć około 150-200zł (oczywiście kupując na giełdzie) więc chcąc mieć chociaż trzy ogniskowe to same okulary pochłaniają budżet.

Jasne że można jechać na kitowych ale jakie są to sama nazwa wskazuje ;)

Żeby nie wydawać dużo na okulary najlepiej kupić mak-a ale on też swoje kosztuje.

Patrząc realnie w tej cenie z rozsądnych wyborów to albo refraktor 90/900 albo mak 102 oczywiście z kitowymi okularami.

Tak jak pisałem wcześniej można pokusić się o 150/750 (droższe okulary) i wystrugać do niego małego dobsona.

Tuba to na giełdzie jakieś 450zł a dobsona zrobisz myślę za 100zł spokojnie.

Sam się zastanawiałem nad takim mobilnym zestawem bo jakby dobrze pomyśleć na lekkim dobsonem to można takie coś w całości zmieścić nawet do plecaka :) (tuba ma 70cm długości). Pozostaje jednak kwestia stołka/stolika aby okular był na odpowiedniej wysokości :)

 

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie, to mógłbym w takim razie mieć dwa dobsony a przewozić tylko tube? 

Ciekawe rozwiazanie

ps. W sprawie tub na giełdzie już wysłałem PW, więc zaproponowanej przez Was pierwszej obcji nie odpuszczam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 Niestety 2 tuby były i się zmyly :(

Wciąż zastanawiam się nad Dobsonem 6" ale jak poczytałem, że tuba caly bagażnik zajmuje a montaż pół kanapy to ...

Może jednak zdecyduję się na 90/900 na początek, a potem się zobaczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)