Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dosyć szybkie pytanie. W rozliczeniu dostałem (jak już wspominałem co najmniej raz w innym wątku) Spinor Optics (Synta) 70mm. Jest to dla mnie sprzęt mobilny, który biorę w ręce i wychodzę na spacer. Waży ok 4 kg ze statywem.

Będę miał możliwość "zamiany" (nadal barter) na podobny sprzęt, ale 90mm. Jest za to 2x cięższy. Pytanie, do Was - bardziej doświadczonych - czy różnica będzie warta... wagi? :)

Zaopatrzę się niezależnie w lepsze okulary. Na razie inne opcje (MAK, newton) odpadają, lepszy sprzęt kupię z czasem.

Założenie jest też takie, że chcę owy teleskop zapakować w plecak i pojechać na weekend w góry. Nie posiadam samochodu.

Oglądać chcę coś więcej niż tylko planety. Głównie wizual, ale udało mi się parę zdjęć księżyca czy planet ustrzelić, bardziej for fun.

Zaopatrzyłem się w nie najgorszą lornetkę Soligor 7x50.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wiem, że zadałem pytanie z cyklu "Golf 3 czy Passat TDI", ale ponowię je.

Opiszę ciekawą sytuację. Wybrałem się za miasto na Górę Świętej Doroty. Zapakowałem do plecaka teleskop. Źle sprawdziłem autobusy i w nocy 14 kilometrów wracałem na pieszo z teleskopem w plecaku. W takich momentach dodatkowe 3-4 kilogramy mogłyby być kłopotliwe (ale kwestia kondycji).

Ponawiam pytanie, czy z ciut większego refraktora mogę spodziewać się lepszych efektów w wizualu? Czy różnica będzie raczej symboliczna? Na tym etapie z uwagi na brak budżetu (dosłownie) rozwiązania typu MAK etc. odpadają.

Oto jak wyglądały wczorajsze obserwacje z długim pieszym tripem, Z Wenus po prawej. ;)

wenus_ksiezyc.png

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
30 minut temu, jw_amigowiec napisał:

Czyli lepiej ciut mniejszy refraktor z ciut lepszym okularem rozumiem?

jeśli chodzi o sprzęcie mobilnym w górach, na przykład, to oczywiście tak. Po co ciągnać zbyteczny ciężar, jeśli apertury są niemal takie same.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
17 minut temu, PanBerlaga napisał:

jeśli chodzi o sprzęcie mobilnym w górach, na przykład, to oczywiście tak. Po co ciągnać zbyteczny ciężar, jeśli apertury są niemal takie same. 

Jak będę bardziej mobilny (auto) to sprawię sobie coś większego. Teraz mam autobusy, tramwaje, plecak i nogi :). Więc pozostaje 70 mm i lepszy okular, np 7-8mm planetarny i jakiś szerokokątny 25mm (jeśli nie będzie winietował w nim).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta