Skocz do zawartości

Jak skutecznie ograniczyć ilość kabli do astro setupu?


Rekomendowane odpowiedzi

Wiele osób życzyłoby sobie ograniczenie ilość kabli do absolutnego minimum. Jeśli chodzi o okablowanie to jest jedna prosta zasada ? czym mniej kabli tym lepiej. Deptanie po ziemi po wiązce przewodów wiąże się z ryzykiem ich rozłączenia i wymaga od użytkownika bacznej uwagi.

 

Czy da się skutecznie ograniczyć ilość kabli?


Postaram się podać gotowe rozwiązanie jak to zrobić. Minimum to jeden kabel zasilający montaż teleskopu. Mniej się nie da. I takie rozwiązanie przedstawię.

To rozwiązanie opiera się na dwóch urządzeniach:
Astrohub (astrolink4) od Jolo
Module WiFi TrerFi spełniającego funkcję routera.

Astrolink4 świetnie się sprawdza w duecie z modułem TrekFi.

 

Tutaj na dzień dobry odpada kabel zasilający Router (Trekfi bierze zasilanie z montażu), kabel sygnałowy z HEQ5 oraz kabel ST4 guidujący montaż. A tu już sporo. Zastosowanie TrekFi daje oszczędność tych kabli, a zastosowanie Astrohuba wszystkich innych zasilających urządzenie setupu, poza tym jednym kablem, który zasila Astrohub. Tym samym od akumulatora idzie tylko ten jeden kabel do montażu i nic więcej. Reszta jest wpięta krótkimi kablami do Astrolinka4 oraz połączona bezprzewodowo przez TrekFi.

 

Przykładowy PC Stick firmy Modecom.

modecon

 

Czy nada się moduł na BT?


Niestety osoby, które mają taki moduł, muszą mieć dodatkowo osobny router lub punkt dostępowy (np.: akcesspoint w komórce), które to wymagają dodatkowego zasilania. I tutaj oszczędność kabli zaczyna znikać. TrekFi bierze zasilanie po prostu z montażu HEQ5/NEQ6. Więc zastosowanie modułu BT nie jest tutaj polecane.

 

Czy można podłączyć jeszcze coś do TrekFi?

trekfi.jpg

 

 

Tak Do TrekFi łączy się automatycznie Pc Stick zapięty na Astrohubie. Łączy się też zdalnie laptop lub tablet obsługujący pc Sticka. Bez tego nie da się bezprzewodowo obsługiwać sesji. Cały setup musi byś spięty kablami z laptopem. Dzieki TrekFi nie tylko sterowanie montażem i guiding leci bezprzewodowo (przez wirtualny port vcom), ale też sieć lan, która bez kabli pozwala obsługiwać Pc Stick spinający softwerowo cały setup i zbierający materiał. TrekFi jest także zabezpieczone hasłem i posiada szyfrowanie (szyfrowanie transmisji metodą AES).

 

Więc żaden wścibski sąsiad nam się nie włamie do sieci. Tak więc mikroskopijnych rozmiarów TrekFi działa tak samo bezpiecznie, jak standardowe routery.

 



Podłączenie.

Do używania modułu TrekFi pod systemem Windows, konieczne jest doinstalowanie darmowej aplikacji USR-VCOM - zamieniającej komunikację TCP/IP przez wifi na port szeregowy.

 

Poniżej przykład ustawienia wirtualnego portu szeregowego dla zestawu HEQ5 z TrekFi:

 

ramka

 

 

Dobrze i poprawnie współpracujące programy to np. EQMOD dla SkyWatchera (w dalszej części opis ustawień), Cartes du Ciel, Stellarium (poprzez Stellarium Scope), PHD2, MaximDL, WifiScope itp. korzystające ze sterowników ASCOM.

 

Wszystkie pozostałe moduły oprócz TrekFi oraz TrekFi AZ można także używać pod systemem iOS na iPhone, czy iPadzie. Po zastosowaniu aplikacji WifiScope (np. na używanym do astrofotografii PC Sticku możliwe jest także połączenie tych modułów pod SkySafari Plus/Pro dla iOS.

 

setup

 

 

PCstick to maleńki PC, który wygląda to, jak pendrive. Zawiera system operacyjny, np. Windows10 Home i po konfiguracji nie wymaga ekranu, klawiatury ani myszy. Można go obsługiwać przez różne aplikacje tzw. zdalnego pulpitu, np. MS Remote Desktop-ze smartphone?a, tabletu lub zdalnego laptopa.

(Pcsticka nie jest konieczny do współdziałania TrekFi z Windowsem. Wystarczy np. zwykły laptop).

Aby do celów astro pozbyć się konieczności korzystania z urządzeń I/O i uzyskać dostęp zdalnym pulpitem przez WiFi należy na PCsticku z Windowsem Home doinstalować programik RDPWrap:

ss

 

 

Jako Access Point można wykorzystać:
- adhoc-z karty sieciowej PCsticka lub laptopa/tabletu-bez problemu w Windows7, niestety w Win10 utrudnione;
- hotspot mobilny z telefonu;
- mobilny mały routerek np. LTE, na baterie;

- nasz ?montażowy? astro-router TrekFi, który pobiera zasilanie z heq5/neq6 i oprócz hotspota obsługuje dodatkowo komunikację EQDIR i PulseGuide po wifi. Dzięki temu odpadają kolejne 2 kable na montażu: pilota Synscan i guidowania po ST4.

 

 

 

astro

 

 

TrekFi świetnie się do tego nadaje. Windowsowy Remote Desktop (dostępny także na Android i iOS) w naszej ocenie najlepiej sprawdza się do obsługi PCsticka przez moduł TrekFi.


Lustrzankę i kamerkę podpinamy do dostępnych gniazd USB, programy uruchamiamy tak jak w zwykłym windowsowym laptopie. Nowsze PCsticki posiadają najczęściej 1-2 USB3.0 i 1x USB2.0. W starszych można skorzystać np. z pasywnego huba USB.
Jedynym programem koniecznym do działania TrekFi pod windowsową platformą Ascom
z typowymi sterownikami EQASCOM jest USR-VCOM firmy USRiot.
Program ten zamienia komunikację TCP/IP z montażu na wirtualny port szeregowy.
Pozostałe ustawienia EQMODa wykonuje się identycznie jak dla kabla EQ-DIRECT, czy pastylki EQDIR-BT. W setupie EQMODa podajemy nr portu COM przypisany wcześniej w USR-VCOM.

 

Tutaj jest darmowy i prosty w konfiguracji USR-VCOM dla TrekFi:

 

Jak to wszystko poustawiać jest pokazane w poniższym okienku ustawień:

 

tabela

Tutaj jest film instruktażowy.

 

Z folderu EQMOD/EQASCOM dla montaży SkyWatchera uruchom programik Toolbox i wybierz port, podany przez siebie w USR-VCOM:

 

ta

 

 

Gotowe!

Rozwiązania, które podałem, są na 1000% sprawdzone w działaniu, osobiście przeze mnie. Z udziałem TrekFi wykonałem kilkanaście sesji przez wiele miesięcy. Opisy podłączeń są w związku z powyższym poprawne i można je naśladować bez obaw.

Mam nadzieję, że mój artykuł pomoże ogarnąć temat związany z podłączaniem różnych astro urządzeń do montażu i usprawni bezawaryjną pracę w polu.

Przykładowy setup

teleskop_Amadeusz.thumb.JPG.f3201e6366b3e9abe914e085d09922f4.JPG

Czystego nieba!

 

Przydatne linki

 

Stick Core m3

 

Test minipC Modecom

 

Podłączneie Pc Stika

 

TrekFi

 

Film pokazujący podłączenie TekFi do montażu

 

EQMod jak podłączyć TrekFi pod Windows

 

Emulator dla platformy 64-bit (działa pod Windows 7 i 10) - darmowy program  USR-VCOM

 

Jak ustawić EQMod dla modułu TrekFi

 

 

Artykuł przygotowali:

Amadeusz (chavez1976)

Mariusz (midimariusz).

  • Like 4
  • Thanks 2

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No panowie...Wielkie dzięki za tak szczegółowe i formie "łopatologicznej" objaśnienie co gdzie i jak.??  Ciekaw jestem czy z modułem ScanFi SynScan, da się też tak zatańczyć. ? Sprawdzę po powrocie do domku.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczak - fajnie to wygląda - rurka widzę moja, kamerka podobna, guiderek prawie identiko  :) Bardzo zrozumiały opis.
Sprawdza się? Szkoda, że USB 3 brakuje dla COMOSka. Różnica czasowa w sczytywaniu klatki ogromna.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój moduł ScanFi wpięty w pilota SynScan i podłączony pod głowicę Virtuoso, łączy się z z  aplikacją Virtuoso App w telefonie, tylko w pilocie musi byś ustawiony tryb PC Direct Mode. Można wtedy kręcić montażem jak się chce. Chcąc śledzić obiekty w SkySafari, lub Stellarium, musi ten tryb być wyłączony. Sterowanie z poziomu kompa przez wirtualny port COM, tak jak opisał to Mariusz.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea nowa nie jest, wielu z nas już takie rozwiązania stosuje od lat. Ale ważne je pokazanie najnowszych urządzeń dostępnych na rynku no i miniaturyzacja całości. Trochę mnie tylko poraża takie spaghetti na setupie - kolejne potencjalne źródło problemów w czasie sesji. No ale to przy pomocy paru rzepów można opanować  :)

Dzięki za precyzyjny opis, na pewno się przyda wielu z nas!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Spaghetti na setupie wynika z mojej pierwszej testowej sesji z użyciem astrolinka. To zdjęcie z komórki wykonane dla Jolo jest z przed roku. Nie wiedziałem, że będzie nadal w użyciu. Pewno bym się bardziej z kabelkami postarał O:-)

Ponadto nie mam do końca pomysłu jak pospinać kabelkologię nie mając ogródka, czy astrobudki.

Każdorazowo jeżdżąc z miasta ?do lasu? ;)

Możecie coś podpowiedzieć, jak to przygotować dobrze.

Jacku, setup mam chyba taki sam: heq5, 90/600 z 183c. PC stick ma usb3 ale coś mam chyba z ?niebieskim? kablem bo jak go używam wyłącza się czujnik temperatury [dziwne]. Dlatego korzystam z 2.0, wtedy jest OK. Nie wiedziałem, że strata jest duża choć faktycznie .fit ma aż 40MB.

Na forum AM dodałem już uwagę, że ideę PC sticka zaadoptowałem dawno temu od Kolegi Jolo, który pierwszy opisał gotowe rozwiązanie, tutaj na FA.

 

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto kilka odpowiedzi producenta na zapytania forumowiczów.

Moduły WiFi mają zasięg 50 metrów na otwartej przestrzeni.
Pracują na częstotliwości 2,4 GHz.

TrekFi i inne moduły to punkty dostępu, dzięki którym
można łączyć się z innymi lokalnymi urządzeniami Wi-Fi,
w tym WiFi USB 3.0. Co więcej,
TrekFi to most (bridge) TCP <-> UART. TrekFi może pracować nie tylko
z urządzeniami mobilnymi, ale również z komputerem i laptopem.

TrekFi i ScanFi są punktami dostępowymi i nie obsługują
połączeń w trybie mostkowym (WDS).
 

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)