Skocz do zawartości

Problem z obserwacjami obiektów głębokiego nieba.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam taki problem z obserwacjami obiektów głębokiego nieba, mam teleskop https://deltaoptical.pl/teleskop-celestron-powerseeker-114eq i z okularu 20mm widzę gwiazdy z 7+ magnitudo wyraźnie a z obserwacją galaktyki Andromedy z 4,5 magnitudo jest problem już nie mówiąc o ciemniejszych galaktykach czy mgławicach. Mieszkam na obrzeżach Szczecina i obserwuje z dala od lamp ulicznych a Andromedy w ogóle nie widzę i innych obiektów głębokiego nieba. I teraz pytanie co jest nie tak? Czy muszę wyjechać daleko poza miasto żeby Andromedę zobaczyć? Śmieszne jest to że Galaktykę Andromedy widać gołym okiem w dobrych warunkach atmosferycznych  a ja przez teleskop za 700 zł nie widzę jej :(. Jeszcze jak obserwuje Jowisza to widzę księżyce a pasów już nie tylko jasną dużą plamę ale to już pewnie z innego powodu. Używam programu Stellarium i wiem gdzie co leży tylko że ja tego nie widzę.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M31 widać praktycznie każdym sprzętem optycznym,  nawet z dość zaświetlonych miejscówek.  Mowa oczywiście o jej centralnej części. Może spodziewasz się widoków jak na foto, tymczasem w słabych warunkach i niewielkim teleskopie to będzie mglista plamka. Poza tym Andromeda jest jeszcze nisko. Spróbuj może z M13 czy M5. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andromedę widać już bez problemu w lornetce 7x35 więc w lustrze 114mm powinna być widoczna.

Może używasz za dużego powiększenia? Spróbuj użyć najdłuższego okularu jaki masz. No i tak jak pisał Lukost andromeda jeszcze nisko więc lepiej celować w coś w zenicie :)

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra sprawa wygląda tak, zauważyłem Galaktykę Andromedy dosyć łatwo można ją odróżnić od gwiazdy i rzeczywiście widać mały szary obłok. Trochę się zawiodłem myślałem że skoro ma 4,5 magnitudo to trochę więcej będzie widać. Teraz pytanie czy jak pojadę na totalne zadupie to będzie jakaś zauważalna różnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4,5 mag na powierzchni 178? × 63?. Jej światło "rozlewa" się na taki obszar. Z tego co kojarzę to jasność powierzchniowa to 14,5 mag / minuta^2.

Umów się z kimś na obserwacje bo to, że wyjedziesz gdzieś to nie znaczy, że to miejsce będzie dobre. 

Różnica będzie ale jeśli nie zachwyca Cię to co już widziałeś to może tak być, że nawet 20" na pustyni pokaże "to tylko tyle ?".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzę na www.lightpollutionmap.info to wyśmienite niebo jest za Chociwelem jadąc od strony Szczecina. 21,8mag to już jest super parametr a jest to jakaś godzina drogi więc wcale nie tak daleko. Jakość nieba na pewno poprawi obraz ale jeszcze bardziej poprawi obraz lepsze niebo+położenie w zenicie więc z andromedą lepiej poczekać do grudnia kiedy góruje. I pamiętaj że tak jak pisał Karol jest to ogromny obiekt więc tak na prawdę obserwujemy jej centrum (andromeda  178x63', ksieżyc około 30' jest różnica :) ). Nigdy też nie porównuj wizuala do astrofoto bo to jest zupełnie inna bajka. 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)