Skocz do zawartości

Okolice Deneba z Canona.


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Jolo.

Co do gwiazdek i ich barwy widzę że będę musiał podszkolić się w obróbce. Te po środku kadru są błękitne, te z prawej strony lecą w fiolet..zapewne dlatego iż jest tam obszar H-alpha i podniesienie saturacji gwiazd dla każdego miejsca kadru tak samo daje różne wyniki. Obecnie nie mam pomysłu jak sobie z tym poradzić. Czy są jakieś metody by podnosić saturacje gwiazd tylko w wybranym obszarze kadru w Pixie lub PS.?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Selmak napisał:

Te po środku kadru są błękitne, te z prawej strony lecą w fiolet..zapewne dlatego iż jest tam obszar H-alpha i podniesienie saturacji gwiazd dla każdego miejsca kadru tak samo daje różne wyniki. Obecnie nie mam pomysłu jak sobie z tym poradzić. Czy są jakieś metody by podnosić saturacje gwiazd tylko w wybranym obszarze kadru w Pixie lub PS.?

Fajnie że takie rzeczy zauważasz i potrafisz wytłumaczyć - tym bardziej czekam na więcej fotek i życzę pogodnych nocy!

Możesz podnosić saturację z maską - zarówno w PS jak i w Pixie. Wystarczy zrobić kopię luminancji i ustawić poziomy tak, żeby widać było gwiazdy. Potem (przykładowo w PS) albo dodać warstwę Saturacji z tą maską i poprawić nasycenie. Albo skopiować warstwę, nałożyć na nią maskę, ustawić przenikanie na Kolor i regulować kolor gwiazd. Jeszcze kilka innych sposobów jest, trochę bardziej skomplikowanych - np zaznaczyć gwiazdy, skopiować do nowej warstwy, przenikanie na Kolor, rozmyć warstwę z gwiazdami i ją nasycać wedle uznania. Dobre wyniki też daje nasycanie kolorem w przestrzeni barw Lab - trzeba skopiować obraz i wkleić w nowy ustawiając przestrzeń barw na Lab. Potem można nasycać kolor Krzywymi symetrycznie w kanałach a i b - z maską na gwiazdy albo bez. A potem całość skopiować z powrotem w pierwotny plik. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje. Coś słyszałem o tym trybie Lab, jednak pracując głównie w pixsie już mi się nie chciało do Ps zaglądać, no ale widzę że jak mus to mus.

Skoro piszesz o maskach to wpadłem na pomysł i po kombinuje z maską odkrywającą na gwiazdy w PS, wyczyszcze mniej więcej te obszary kadru które mnie nie interesują i poprawie barwę gwiazd w regionie H-alpha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem gwiazdy w prawej części kadru, gdy się przyjrzałem temu to chyba kolimacja miała wpływ na to..dużo więcej abberacji chromatycznej w kolorze czerwonym i koma większa niż po lewej stronie kadru.

Myślę że ciut lepiej.

182700614_Starsatcorrect.thumb.jpg.afa1ca49ab808ba02f9bff11567a2e47.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Były 3 dni pogody. Dozbierałem materiału.

Tym razem 252 klatki po 90sekund co daje 6h18m.

Ze swej strony myślę że nie za dobrze mi poszło, może jeszcze z czasem ponownie przeprocesuje, zapewne parę kroków obróbki wykonałem źle lub niepotrzebnie.

Jak na taką ilość klatek szumi jak diabli w porównaniu z 19-stoma. Myślałem ze pokonam szum tą ilością.

Resize 75%, pełen kadr.

Pozdrawiam.

314015812_NGC7000252x90Siso800.thumb.jpg.4ad49092f989fe3a70e1c9efdcac02ac.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cieszę się, że nie przesiadłeś się na inny obiekt ... masz w notatkach  informację o temperaturach na zewnątrz?  ja ze swoim canonem czasami odpuszczam letnie sesje astrofoto gdy jest za ciepło ... (projekt lodóweczki jeszcze nie skończony)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jakieś ciapki wyszły w ciemnych partiach. Tak jak ggrzes pisze - jak jest ciepło, to niestety Canony szumią (te starsze chyba nawet mocniej). Jak będziesz podchodził jeszcze raz to możesz jakoś na początek spróbować szum opanować - najlepiej z maską na ciemne obszary. W zależności od tego w jakim programie robisz obróbkę, to dostępne są różne narzędzia. 

Szumu też nie można wyciąć w całości bez utraty informacji - trzeba znaleźć kompromis :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaximDl wskazuje temperaturę matrycy na 18 podczas fotografowania. Pamiętam że tyle miałem.

Do materiału podejde jeszcze raz, mi przeszkadzają gwiazdy, chciałem je zmniejszyć by nie przyćmiewały mgławicy..a jakaś kaszka wyszła.

Spróbuje delikatniejszego podejścia.

Poprzednio stakowałem average tym razem jest mediana i jakoś gorzej mi to też leży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie raz jeszcze powalczyłem.

Po kombinowałem trochę z kanałem czerwonym jako pseudo H-alpha, i troszkę słabsze ddp co odbiło się na przytłumieniu zdjęcia ale za to myślę że jest bardziej estetyczne i mniej szumu.

Wyselekcjonowałem 208 klatek z 280..czyli troszkę mniej materiału.

Myślę że coś się zmieniło w odbiorze, ale to rzecz gustu.

Resize 75%

( po dodaniu na forum przytłumiło niestety trochę kolory gwiazd )

Pozdrawiam.

1899710894_NGC7000208x90s.thumb.jpg.8729e4ad9d04a5684aa2e2c3bf92b8e3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)