Skocz do zawartości
Jacek E.

Małe usprawnienie Vixen Porta.

Rekomendowane odpowiedzi

W głowicy azymutalnego Wixenka jako blokada docisku osiek występują śrubki robaczkowe na imbusik M8 (klucze są sprytnie chowane pod klapką podstawy głowicy).
Teoretycznie wszystko gra, po wyważeniu rurki szczególnie w deklinacji nic nam nie powinno w górę - dół polecieć....
Jednak to tylko teoria, zwłaszcza jak nie używamy mikroruchów. Zmiana okularu na gabarytowo większy powoduje, że rurka potrafi nam zenitować.
No i co? Teraz wyciągniecie imbusa i dokręcanie albo cały czas poprawki na obiekt, który mamy niżej. Troszkę lipa, powinien trzymać pion a zarazem płynnie chodzić :(
Wymyśliłem sobie więc wymianę tych robaków na śrubę radełkową. Zwykła M8 jak na fotografii poniżej, za całe 1,75zł załatwia nam wszystko :)
Teraz z dokręceniem, poluzowaniem jest super.
Może komuś się to przyda.

VP2.thumb.JPG.6e630238c14ab38564658a2adc459f12.JPG

VP1.thumb.JPG.50877f9f009ba0e49b2815211cd0188c.JPG

VP.thumb.JPG.6cea83110e382f099cea1b5c4a7e92a4.JPG

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A co będziesz robił z tym Vixenem? :) Czy to nie Twój? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
18 minut temu, jolo napisał:

A co będziesz robił z tym Vixenem? :) Czy to nie Twój? 

No jak co? Munia, Słonko pstrykał i lukał sobie od czasu do czasu jak to z AZ4. No mój ci on :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hehe, DOKŁADNIE takie samo rozwiązanie wymyśliłem kilka dni temu, bo zacząłem częściej zabierać Vixena w teren razem z ED80 :) Właśnie wczoraj zamówiłem dwie śruby oczkowe M8 - włożę w nie jakieś kółka jak do kluczy, albo małe karabińczyki, i będzie gites :) (śruby z pokrętłem haczą o pokrętła mikroruchów).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Godzinę temu, Piotr K. napisał:

(śruby z pokrętłem haczą o pokrętła mikroruchów).

Jak dobierzesz radełko o odpowiedniej średnicy to nic nie haczy :)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A możesz podać namiar na konkretny typ śruby? Szperałem wczoraj za tym trochę w necie, i śruby M8 które znalazłem miały pokrętła średnicy minimum 35 mm, albo coś koło tego. A powinno być maksymalnie ok. 25 mm w osi alt i chyba nawet mniej w osi az... Na zdjęciach, ktôre wstawiłeś w ogóle nie widać mechanizmów mikroruchów - są w takiej pozycji, że je zasłaniasz ręką...?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta