Skocz do zawartości

Statyw do lornetki Ecotone 10x50


Findek

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i Panowie

czy taki statyw wystarczy i można dopasować do słynnej Kamakury 10x50? Nie jest ciężki ani specjalnie wysoki (mam 190 cm wzrostu) ale wydaje mi się, że na początek może wystarczyć? Czy to bez sensu i koniecznie celować w żurawia z astrokraka?

https://www.olx.pl/oferta/statyw-fotograficzny-firmy-bilora-CID99-IDm4p08.html#a42f071a91

Tylko mi nie podkupić jeśli dobry! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obserwacji astronomicznych potrzebujesz przy swoim wzroście statywu przynajmnien dwumetrowego, nie 156 cm. 

Żuraw jest rozwiązaniem niekoniecznie najlepszym. Jest ciężki, kłopotliwy w transporcie i wcale nie tak wygodny jak się wydaje. Przynajmniej ten wspomniany przez Ciebie. Wysoki statyw z korbką jest tym, co lubię. No i oczywiście fotelik z opuszczanym oparciem, lecz  jako alternatywa, nie do obserwacji ze statywu

  • Thanks 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam podobny statyw fotograficzny jak i żuraw własnego wykonania. Statyw fotograficzny jak sama nazwa wskazuje przeznaczony jest do fotografii, obiektów położonych nisko, w zenicie nie jest możliwe obserwowanie bez dorobienia wysięgnika to może zapewnić żuraw nawet ten najprostszy. Dla lornetki  Kamakury 10x50? potrzebna będzie przejściówka by zamocować do statywu. Proponuję żuraw, bo i tak go kupisz potem, a to, że jest cięższy od statywu fotograficznego w niczym nie przeszkadza, do obserwacji potrzebna jest wygoda, żuraw zapewni pozycję do obserwacji  stojącej, siedzącej nawet leżącej, a jego nogi nie będą przeszkadzać. Do robienia szkiców najlepsza jest pozycja siedząca i cały horyzont do zenitu jest Twój. Proponuję tu na Forum adres   https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2105-jakie-macie-statywy-pod-lornetkami/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie kompletnie inne odpowiedzi ? Jeśli chodzi o fotelik to odpada. Nawet kiedy opieram ręce o samochód albo kładę się na leżaku ręce trzęsą mi się i nie mogę komfortowo popatrzeć. Mam szczupłe, długie ręce i pomimo raczej wysokiego poziomu wysportowania to się już chyba nie zmieni... Chociaż mam parę pomysłów jak z tym powalczyć. Dlatego potrzebuje czegoś do obserwacji, pytanie co to będzie. 

Jest opcja, że za rok albo dwa kupię sobie, jeszcze przed teleskopem, lornetkę 15x albo 20x. Przemyśle to jeszcze ale dopuszczam taką opcję więc muszę to brać pod uwagę przy zakupie statywu. Czy taki duzy żuraw z astrokraka nie będzie docelowym urządzeniem dla obecnej i przyszłej lornetki? 

Jeśli chodzi o transport to raczej nie ma problemu. Może ważyć i 10 kg, mogę nosić.

Drugie pytanie, czy dla lekkiej lornetki o wadze 1kg da się znalezc dwumetrowy statyw, który będzie kosztował mniej. Oczywiście pamiętając, że nie nada się już raczej do lornetki 15x.
Pytanie trzecie, czy do każdego statywu fotograficznego można założyć adapter lornetkowy i czy taki adapter to urządzenie uniwersalne?

Wega - temat, który wkleiłeś oczywiście czytałem ale nie znalazłem dla siebie odpowiedzi. Dobra, bo trochę to wszystko z pośpiechu zagmatwałem.

Jeżeli jestem w stanie kupić 2m statyw z adapterem do kwoty 150 zł i będzie się nieźle sprawdzał do mojej Kamakury to chcę go kupić i proszę o Waszą pomoc w wyborze - czy coś takiego da radę?
https://www.multifoto.pl/quadralite-200-statyw-studyjny,43,7087.html

Jeżeli nie ma takiej opcji i tylko statyw za 300-400 zł ma sens, to wolę już kupić żurawia i mieć go do "wszystkiego".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statyw to jedno. 

Na statywie masz głowicę foto. To do niej dokręcasz adapter. 

Tak, adapter dokręcisz do każdej głowicy wyposażonej w śrubę 1/4 cala. 

Dalej. Żaden z tych statywów z Twojego postu wyżej moim zdaniem się nie nadaje. 

Nie są one stabilne. Malutkie nóżki, wysoka tyczka na której wieszasz lornetkę. Dotykasz, powstają drgania. Wahadło. 

Aby to było stabilne, proporcje powinny być odwrotne. 

Do lornetki potrzebny jest stabilny statyw. Raczej nie dostaniesz go za 150zł.

Miałem kiedyś statyw Sherpa (400?) i on był w zasadzie dostatecznie stabilny. Ale za niski. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Findek napisał:

Nie masz kasy to kup coś dobrego, bo do taniego statywu fotograficznego kupisz adapter i już masz 200 zł. Żuraw jest łącznie ze statywem na którym bezpośrednio jest zamocowany przez to jest sztywniejszy. Mam statyw fotograficzny i jest chwiejny im wyżej go wysunę tym bardziej podatny na drgania.  Osobiście wybrał bym ten drugi żuraw jest trochę dłuższy i jego max wysokość większa. Nie wiem jakie masz warunki by to wykonać samemu, ja sam zrobiłem żurawia pewnie oglądałeś, statyw również można wykonać samemu lub zrobić dokumentację techniczną, każdy mały zakład ślusarski to wykona tu nie ma dużo pracy i nic skomplikowanego. Pobierasz fotki z forum i do warsztatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym warsztatem to nie rozkminiłem, świetny pomysł. Sam nie mam kompletnie doświadczenia w robótkach ręcznych. Narzędzia i warunki u mamy w weekendy są ale chyba lepsze wyjscie z tym warsztatem. Dzięki bardzo za inspirację! Poszukam schematów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Findek napisał:

...Drugie pytanie, czy dla lekkiej lornetki o wadze 1kg da się znalezc dwumetrowy statyw, który będzie kosztował mniej. Oczywiście pamiętając, że nie nada się już raczej do lornetki 15x.
Pytanie trzecie, czy do każdego statywu fotograficznego można założyć adapter lornetkowy i czy taki adapter to urządzenie uniwersalne?...

Ad 1. Do ideału daleko, ale posłuży dobrych parę lat. Do lornetki 15x też się nada: https://sendgroup.pl/pl/p/STATYW-FOTOGRAFICZNY-200cm/1270 

Ad 2 Polecam ten model: https://www.teleskopy.pl/Adapter-statywowy-do-lornetek-L-adapter-1/4--/-1/4--metalowy-(Solomark)-teleskopy-1580.html

  • Thanks 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Janko napisał:

Ten wynalazek no name to może małą lornetkę utrzyma, bo przy deklarowanych 10 kg to on się raczej połamie na kilka części?. Radzę koledze śledzić olx lub inne giełdy, można trafić okazję. Mi się udało kupić manfrotto w idealnym stanie za śmieszne pieniążki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, peter5 napisał:

Ten wynalazek no name to może małą lornetkę utrzyma, bo przy deklarowanych 10 kg to on się raczej połamie na kilka części?. Radzę koledze śledzić olx lub inne giełdy, można trafić okazję. Mi się udało kupić manfrotto w idealnym stanie za śmieszne pieniążki.

Zapewne 10 kg to nie utrzyma, jednak 1,5-2 kg bez problemu. Statyw do niewielkiej lornetki to nie filar Mostu Poniatowskiego :))

Co do reszty - życzę koledze, by i Jemu się tak udało :)):))

 

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)