Skocz do zawartości

Teorie spiskowe na przestrzeni wieków


Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Temat przyszedl mi do glowy po wnikliwej analizie jednego z przypadków obecnie gorujacych na forum :)

Teraz mamy plaskoziemców, hemtrailsy, ruchy antyszczeopinkowe, falszywe lądowanie na Księżycu, tajne przeslanie bibli .... i pewnie pona 1000 innych, o ktorych nie slyszalem.

 

Czy ktokowlwiek z Was orientuje sie jakie teorie spiskowe mielismy w przeszlosci naszej cywilizacji? Czy cokolwiek takiego jest odnotowane?

Przeciez przed dlugie wieki samymi aniolami, diablami i demonami nie mozna bylo wszystkego tlumaczyc...

 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, taka ludzka natura, że pytania odnośnie świata i nas samych zawsze się pojawiają i pojawiać będą. Będzie i pokusa, by udzielać prostych lub wygodnych odpowiedzi.
Jeśli u kogoś pojawi się pytanie: "Czemu coś mi się nie udaje?", to w wielu przypadkach wygodniejszą odpowiedzią będzie "bo komuś zależy, żeby mnie udupić", niż pomyślenie w kategoriach w kategoriach "mam zbyt mało wiedzy i umiejętności".
W dobie internetu teorie spiskowe bywają też świetnie prosperującymi biznesami lub przynajmniej działalnością, która karmi ego niejednego dupka. Jeśli dodamy do tego, o ileż łatwiej jest "dowiedzieć się wszystkiego z jednej filmiku na jutubie" niż przeczytać kilka (-naście, -dziesiąt) książek, wychodzi gotowy przepis na wzorcowe rozsiewanie głupoty (bo przecież głupiec jako pierwszy będzie chciał uwierzyć, że jest najmądrzejszy).

Jednak kilka rzeczy wydaje mi się zabawnych. Astronomowie kłamią, bo w rzeczywistości Ziemia jest płaska, a Księżyc mały i blisko... a czemu nie zabierają się za meteorologię? Czemu nie prognozują pogody czy nie mają własnej teorii skąd się biorą pioruny? No hej, spiskowcy, znaleźliście już Thora lub Zeusa?
Czy choćby sam internet, z którego korzystają "spiskowcy" - skoro fizyka nie działa, a jednak to według praw fizyki odbywa się przesyłanie danych, to kto w ich oczach dostarcza im internet? Profesor Dumbledore?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wszystko Marek fizyką wyjaśnisz ? A zobacz np. fale radiowe - niektóre programy czasem szumią, czasem się gubią, niektóre mają ograniczony zasieg, a radio z Torunia zawsze i wszędzie działa idealnie ;) .

  • Like 1
  • Haha 2
  • Confused 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.07.2018 o 12:11, tayson.82 napisał:

Czy ktokowlwiek z Was orientuje sie jakie teorie spiskowe mielismy w przeszlosci naszej cywilizacji? Czy cokolwiek takiego jest odnotowane?

Przeciez przed dlugie wieki samymi aniolami, diablami i demonami nie mozna bylo wszystkego tlumaczyc...

 

 

Walka z czarownicami w średniowieczu i później. Absurdalne zarzuty pociągnęły za sobą wiele ofiar. Równie wiele ofiar albo i więcej może pociągnąć współczesny ruch anty szczepionkowy. Pozostałe teorie spiskowe typu płaska Ziemia, sfingowane lądowanie na Księżycu itp. poza szerzeniem głupoty są raczej nieszkodliwe - coś jak wioskowy przygłup.

W XVIII i XIX wieku modne były wszelkie wierzenia w duchy i seanse spirytystyczne. Ofiar było niewiele a kasa konkretna. W tym samym czasie królowały też egipskie mumie i przypisywane im magiczne właściwości (od proszku na potencję po powstawanie z martwych i mordowanie niewinnych).

Jeśli chodzi o bliższe nam czasy to królem jest Erich von Däniken (teorie o paleoastronautach) oraz cała mitologia UFO. Raczej nieszkodliwe ale straciłem sporo czasu w młodości na przetrawienie tych bzdur.

  • Like 3

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)