Skocz do zawartości

Montaż HEQ5 astrokrak


Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Crazy_Janek napisał:

Witam. Czy oplaca się kupować u astrokraka HEQ5 modyfikowany? Czy wystarczy zwykły do nauki astrofotografii?

A co znaczy modyfikowany? O opaskowanie chodzi? Jakieś inne usprawnienia?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tak: Kopiony nowy montaż powinien być sprzedany wyregulowany, bez luzów, fabrycznie nasmarowany i w pełni sprawny.
I taki powinien Ci pochodzić 1 sezon bez dotykania.
Po tym czasie powinieneś wymienić smary czyszcząc najpierw ślimaka i ślimacznicę z ewentualnych opiłków, myjac w benzynie ekstrakcyjnej i posmarować je molibdenem lub grafitem.
Skręcić, wyregulować luzy i cieszyć się dalej rocznym nabytkiem pod warunkiem, ze nie będziesz kład na niego osprzętu do astrofotografii o wadze równej w najczęściej zawyżanych parametrach nośności.
Najlepiej połowę tego co producent deklaruje.
A łożyska... markowe.... Kurczak to nie jest element pierwszej potrzeby i montowane fabrycznie raczej spełniają nasze wymogi....
O ile już to niektóre firmy (np. iOptron) oferują dokładniejsze ślimaki czy ślimacznice bo te najszybciej schodzą.
Rozumiem gdyby chodziło o paskowanie czy jakieś nowe ATMowe pomysły ale to za 500zł to chyba przesada.....
Poczekaj jeszcze jeszcze na opinie posiadaczy HEQ5 moze coś się zmieniło ale znam osobiście kilku posiadaczy w/w montażu i nie kupowali nowych po tak cennych modyfikacjach......
Ja bym tak nie kupił.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć, cena za modyfikację nie jest wygórowana, bo sam komplet łożysk lepszej firmy to z tego co pamiętam jakieś 200zł. Do tego całkiem sporo roboty. Zależy jak się czujesz w mechanice, bo samemu też się oczywiście da to zrobić. 

(tu było więcej napisane, ale Jacek mnie uprzedził :) ) - ale generalnie zgadzam się z tym co pisze Jacek. To nowy montaż i powinien działać prawidłowo. Jak będzie głupiał to reklamacja i tyle. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używać na początku będę sw 150/750 w połączeniu z lustrzanką i z czasem rozbudowywać swój sprzęt. 

Więc kupię zwykłą wersję ;) w astrokraku - 4050zl teleskopy.pl - 4299zl i deltaoptical - 4499zl mam rozumieć że jakość wszędzie powinna być taka sama? Tylko ceny inne 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, jolo napisał:

ale generalnie zgadzam się z tym co pisze Jacek. To nowy montaż i powinien działać prawidłowo.? Jak będzie g?łupiał to reklamacja i tyle. ?

Mówisz trochę, jakbyś nigdy nie miał SW. Co najmniej regulację luzów trzeba zrobić koniecznie, bo fabrycznie jest z tym zawsze klapa. Wymiana łożysk i smarów już nie daje jakiejś wielkiej różnicy, choć te oryginalne odstają jakością od "markowych". A z opiłkami to loteria - jeśli akurat jest ich mało i w mało kluczowych miejscach, to czyszczenie nic nie zmieni. Ale jak są koło łożysk, to mogą je zatrzeć, jak u mnie się stało z jednym łożyskiem.

Czy warto brać modyfikację? Najlepiej ją zrobić samemu, bo będzie taniej :) Cena może się nam wydawać wygórowana, bo nasz czas jest darmowy. A w sklepie już niestety nie.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Crazy_Janek napisał:

w astrokraku - 4050zl teleskopy.pl - 4299zl i deltaoptical - 4499zl mam rozumieć że jakość wszędzie powinna być taka sama? Tylko ceny inne 

Taka sama. Coś czuję, że w AK cena jest nieaktualna :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MateuszW napisał:

Taka sama. Coś czuję, że w AK cena jest nieaktualna :)

Nawet jeśli nieaktualna to i tak mam inne sklepy do wyboru a i tak będę zamawiał pod koniec sierpnia lub we wrześniu po wypłacie ;) ale lepiej zapytać się niż później żałować lub przepłacać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nim dojdziesz do etapu, że będzie potrzebna wysoka precyzja, to minie sporo czasu. To jest sprzęt amatorski a nie do codziennej profesjonalnej pracy. Jeśli wydawać więcej, to na sprzęt co najmniej o klasę lepszy. SkyWatcher takiego nie produkuje. Zamiast łożysk i smaru, co da się zrobić samemu - szczególnie smar - większego efektu nie otrzymasz. Zatrzymaj sobie te 500 zł na wymianę płyty głównej .... jak się spali. Będzie jak znalazł.

  • Like 2
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, MateuszW napisał:

Mówisz trochę, jakbyś nigdy nie miał SW. Co najmniej regulację luzów trzeba zrobić koniecznie, bo fabrycznie jest z tym zawsze klapa.

Modyfikowalem, czyściłem i paskowałem kilka montaży SW, w tym dwa moje i pewnego progu się nie przeskoczy. Montaż EQ6 od Zdzicha, który kupił w sklepie, nic w nim nie ruszał  i przez kilka lat nie tykał w nim niczego prowadził lepiej, niż wszystkie moje po modyfikacjach. Dlatego według mnie nie ma co się spinać.

Z kolei montaż NEQ6 od innego znajomego "zmodowany" sklepowo (ale nie w Astrokraku) był nie do opanowania. Sporo mądrych głów już się nad nim pochylało, wymieniane było co się dało i dalej była lipa. Z oryginału pozostał już chyba tylko korpus i ośki - tak że naprawdę ciężko stwierdzić, co i jak w nim było "modowane". Autorzy modyfikacji umywali ręce, a gwarancji fabrycznej już oczywiście nie było, bo modyfikacja nie była robiona przez przedstawiciela SW. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nowym montażu nie należy nic ruszać, jedyne co warto zrobić,  to przy używaniu w niskich temperaturach a w szczególności ujemnych, należy go trochę podgrzać. Sposobów  na podgrzewanie jest multum i gdy tak będziemy robić ,montaż całe lata będzie chodził bez awarii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Leon napisał:

Przy nowym montażu nie należy nic ruszać, jedyne co warto zrobić,  to przy używaniu w niskich temperaturach a w szczególności ujemnych, należy go trochę podgrzać. Sposobów  na podgrzewanie jest multum i gdy tak będziemy robić ,montaż całe lata będzie chodził bez awarii.

O kurczak wodny... Trochę ich w swym żywocie miałem ale żadnego nie podgrzewałem :( Może opisz jedną z metod/sposobów.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko ASTRO-3 i zdarzało się że gdy dłużej stał na balkonie , to ciężko było go ruszyć. Używałem wtedy zwykłej suszarki do włosów. Tu jednak chodzi o coś innego, polecam więc temat z Astro maniaka, w wyszukiwarkę trzeba wpisać "podgrzewanie montażu astronomicznego" niestety słabo posługuję się komputerem i bezpośredniego Linka nie umiem dodać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heq5 tylko i wyłącznie używany z udokuentowana przeszłością. Oby tylko nie trafić na zasadzie bla bla bla, a tak na prawdę to montaż du...a.

Screen z phd, jakieś zdjęcie nim wykonane i wszystko będzie jasne. 

 

Trzeba nacisnąć niech sprzedający trochę się wysili i poda kilka ważnych faktów, a nie tylko sama cenę. 

  • Like 1

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu kupiłbym wersję nietuningowaną. Może trafisz na dobry egzemplarz i na twoje potrzeby będzie wystarczający a jak nie to zawsze tuning można zrobić później. Ja dopiero po kilku latach użytkowania, ostatnio w swoim NEQ-6 robiłem wymianę łożysk, smaru i paskowanie.  W przypadku NEQ-6 koszt łożysk to około 300zł plus robocizna to tak może wychodzić około 500zł.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)