Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
29 minut temu, Hagen napisał:

To będzie piękny kosmiczny spektakl i niezapomniany wieczór. Oby tylko pogoda była łaskawa i seeing dobry!!! 

Jak na razie prognozy fatalne (Katowice)... Ale zobaczymy.

Napisano

Proszę tylko bez Like, toć to katastrofa  ?? :stop:??

22 00.jpg

Napisano

Organizuję w ten piątek 27.07.2018 r. spotkanie firmowe obok Sędziszowa Małopolskiego czy jest ktoś chętny kto przyjechałby z teleskopem do obserwacji księżyca, gwiazd? Oczywiście zapłacę za fatygę. Piotrek tel. 501202187

Napisano
14 minut temu, Pietro napisał:

Organizuję w ten piątek 27.07.2018 r. spotkanie firmowe obok Sędziszowa Małopolskiego czy jest ktoś chętny kto przyjechałby z teleskopem do obserwacji księżyca, gwiazd? Oczywiście zapłacę za fatygę. Piotrek tel. 501202187

Ja podobnie jak kolega wyżej (ale prywatnie), okolice Katowic. Tu strona wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/175348213331393/

Zapraszam z teleskopami. A jak nie teleskop, to parasol i laptop. Laptop, bo będzie transmisja na żywo z obserwatorium w Rzymie. Będziemy się gapić w transmisję i burzę jednocześnie. :D

Napisano
13 minut temu, Pietro napisał:

my nie mamy teleskopu a chcemy popatrzeć stąd zapytanie...

Jasne, popieram i oby ktoś się zdecydował! Ewentualnie się zrzućcie firmowo na szybko na jakiegoś refraktora za 300-400 zł. Taki 70/700 z okularami 10 i 25mm plus barlow. Szału nie ma, ale wizualnie do księżyca będzie świetnie. Niezacienioną powierzchnię przez 10 z barlowem pooglądacie będąc pod wrażeniem pozornej bliskości kraterów. Na 10 mm bez barlowa księżyc zmieści się w całym polu widzenia, będzie ogromny i szczegółowy. Na 25 mm zajmie ok 1/3 pola widzenia. Jedynie co, to trzeba będzie go "śledzić", bo powoli ucieka z kadru, tu najprościej będzie z okularem 25 mm.

Zaraz ktoś na forum mnie "zje" za poradę i napisze, że Synta na Dobsonie :D. Ale taki refraktor waży ze 4 kg ze statywem, zrobiłem z nim 15 km pieszo mając go w plecaku i jest TANI. A potem z niewielką "stratą" (50 zł?) można odsprzedać dalej.

Ja mam taki, ale inaczej brandowany (Spinor Optics)

https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-70/700-AZ-2-teleskopy-1310.html

 

A tu przykład zdjęcia księżyca:

polksiezyc.png

Gdzie zrobiłem zdjęcie telefonem, wizualnie jest znacznie ostrzej.

  • Like 3
Napisano

Nie ma sensu wielkich telepów na księżycowe zaćmienie, lepiej takie, które dadzą małe powiekszenie w duzym polu, albo lornetki. Zauważyłem przy ostatnim, że wizualnie w teleskopie są słabsze kolory niż gołym okiem. Może by tak o fotografii ktoś coś napisał, bo z tym ostatnio poległem. ED 102/714 na EQ3-2 da radę ? I jakie czasy/iso trzeba stosować ? Będę focił Canonem 550D. Dodatkowo wezmę jeszcze obiektyw Taira 300mm na statywie ( przy tej ogniskowej już chyba nie trzeba prowadzenia ?)

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Napisano

Dokładnie, pole rządzi. Ja Nikona podpinalem do ed 100/900 na AZ4 ISO 100 czasy1/80-1/100s

Wysłane z mojego SM-T535 przy użyciu Tapatalka

pozdrawiam Radek

Napisano

Co do kolorów to zależy. Księżyc jest bardzo jasny i bez filtrów (nie posiadam) nasze oko go widzi mało kontrastowo. Oko działa na światło logarytmicznie tak jak słuch na dźwięk. To długi temat rzeka. W temacie "astro" siedzę od zaledwie 2 miesięcy... Ale przez 15 lat fotografowałem analogami i od zarania dziejów interesuję się choćby kosmologią fizyczną. Ogólnie fizyką. I teraz "zespoliłem" pasje.

Tak więc, jeśli pisze w filtrach, że "poprawiają kontrast i kolory" to sprawa sprytnego oszukania ludzkiego wzroku, często skuteczna i ma swoje uzasadnienie w fizjologii wzroku.

Co do pytania o teleskop i aparatu nie odpowiem Ci za dużo w temacie, bo najzwyczajniej nie wiem, nie mam kompetencji. :)

Powiedziałbym, że da się wyliczyć - czas zależy od przysłony (jasności) i czułości (ISO). Też cały wykład, mogę kiedyś "artykuł" napisać. Tak naprawdę - zrób testy już teraz, na obecnym księżycu. Polecam też częściowo przyćmiony księżyc sfotografować 2x. Po 2 ujęcia. Conajmniej. "Prześwietlone" (dla jasnej strony) i "niedoświetlone" (dla zaciemnionej). Potem musisz sprytnie ze sobą je połączyć - uzyskasz zadowalający efekt. Albo automat. Cały czas piszę o "ostatnio modnym" HDR. Ale to żaden "grzech" jeśli nie przeginasz z efektem. Matryca aparatu (jak i film światłoczuły) zupełnie inaczej widza światło niż ludzki wzrok, o czym już wspominałem. One reagują na światło bardziej liniowo.

Dlatego potem trzeba się namęczyć, by uzyskać to, co się widziało gołym okiem. I nie ma większego znaczenia, czy zrobi to "Pan Mietek" w photoshopie czy soft aparatu.

Sam księżyc oświetlony jest BARDZO jasny, czasy wychodzą przy r-70/700 i okularze 10 mm ok 1/60 i ISO 50 albo i mniejsze (!). Mowa o telefonie i montażu afokalnym. iPhone ma chyba stałą światłosiłę f=2,8 jeśli się nie mylę. Teleskop który posiadam dla odmiany "jakieś naście" ;).

Napisano

Wszystko gotowe na jutrzejszy spektakl. Teleskop, lornetka, aparat... pozostaje tylko Bozię o pogodę poprosić. :) 

A przy okazji - czy temat nie ma banerka na głównej czy ja po prostu jestem ślepy?! 3:)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10", SYNTA 12" Goto
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Napisano

Nima banerka - Admin nie zrobił :(
Ale myślę, ze temat w posty będzie bogaty  i długo utrzyma się na topie :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Napisano

 

U mnie optymistycznie nie jest :(

 

image.png.f0dea64126516853e112f1e453d4628c.png

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10", SYNTA 12" Goto
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Napisano
12 minut temu, Alien napisał:

No ja na razie mam tylko aparat i 55mm ogniskowej. Dobre i to :) 

Nawet z komóry zrobione to będzie pamiątka na długo, nawet naocznie pozostanie w pamięci :)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Napisano

TS 15x70 MX Marine bedzie do tego idealna. Co do aury, to u mnie od 18-tej niebo ma się wyczyścić, nad morzem zresztą też. Tak przynajmniej przewiduje "Pogoda&Radar". Pozdrawiam!!!

Napisano
59 minut temu, Jacek E. napisał:

Nawet z komóry zrobione to będzie pamiątka na długo, nawet naocznie pozostanie w pamięci :)

No. Właśnie zdemontowałem guider 80/400 :) 

I zestaw ;) 

DPP_0001.thumb.JPG.73b5b8945d66c707d2efa3f364cb3dc9.JPG

Neptune-M, Mars-M, Atik 383L+, 314E, Eos 600D, Askar 80PHQ, CT8, ZWO: EAF, CAA, Takahashi EM-10
Event Horizon Observatory

 

Napisano

Akurat mam dobry widok z okna na wschód i południe, teraz Łysy jest dokładnie na wprost okna, jutro będzie w max. fazie zaćmienia o tym czasie. Reszta zależy od pogody...

Napisano

To może takie podstawy dla tych, którzy pierwszy raz z Muniem będą mieli do czynienia :) 

458479593_Dlalai..thumb.png.53a9782168fa48f8f1142766a78588bf.png

 

I dlaczego będzie czerwony ;)

Czerwony.png.725cc589f3160b01a6d264ec8be605dc.png

 

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Napisano

Małopolska nie pozdrawia (tam powinny być góry) :(

IMG_20180727_073316.thumb.jpg.ac821b9fc8c47723234314dac234e1c0.jpg

obecnie: APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Slik Pro 700 DX
w przeszłości: GSO 10" | SW 1141 EQ1 | Gambit 8x40

astrosztuka

Napisano

@Jacek E. ale to grafika NASA :D Nie wiem czy można im ufać Crazy

 

U mnie na razie pochmurnie ale z małymi przebłyskami. W nocy do 22 chmury ale potem widziałem pięknego Naszego Satelitę. 

  • Like 1
Napisano
2 godziny temu, Ciekawska napisał:

 

IMG_20180727_073316.thumb.jpg.ac821b9fc8c47723234314dac234e1c0.jpg

Ola złaź natychmiast z tego rusztowania bo zaćmienie będziesz z sali NFOZ oglądała :5640dc7fee2d4_Private2:

A tak przy okazji - to usteckie molo wielkie i Munia będzie znakomicie od początku widać :)
Pogoda też pewna - tylko zamsz przez upał i wilgoć niestety. Niemniej w obserwacji i amatorskim foto nie przeszkodzi :)

  • Haha 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Napisano
17 minut temu, Karol_C napisał:

@Jacek E. ale to grafika NASA :D Nie wiem czy można im ufać Crazy..

Absolutnie nie można. Całe to zaćmienie musieli zrobić, by wyremontować reflektor jądrowy i wypucować dysk, bo plamy jakieś powyłaziły.

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Napisano

A jednak, w Rewalu będzie super, od ponad tygodnia nie widziałem żadnej chmury, żar leje się z nieba, zapowiada się piękny wieczór, oj będzie się działo ?

 

oglądamy.jpg

Napisano

Kurcze martwi mnie pogoda ale prognozy zapowiadają 30% zachmurzenie w mojej miejscowości w woj. Łodzkie nie chciał bym stracić takiego widowiska tyle przygotowań :-( 

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Napisano
3 godziny temu, Jacek E. napisał:

Ola złaź natychmiast z tego rusztowania bo zaćmienie będziesz z sali NFOZ oglądała :5640dc7fee2d4_Private2:

Spokojnie, to zdjęcie z kuchni, rusztowania są na zewnątrz, dom nam ocieplają ;)

U mnie już góry wyłoniły się zza swojej chmurwnej zasłony, ale wciąż nie wygląda to za przyjemnie ?

IMG_20180727_124024.thumb.jpg.18752474361d6f521194b2f8939ae8af.jpg

obecnie: APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Slik Pro 700 DX
w przeszłości: GSO 10" | SW 1141 EQ1 | Gambit 8x40

astrosztuka

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.