Skocz do zawartości

Jaki teleskop kupić ?


ardax

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, chciałbym zacząć obserwować niebo więc przydałoby się coś kupić :)

Niestety jestem totalnie zielony w tym :) zresztą jakbym nie był to bym tu nie pisał ...czytałem poradnik "TELESKOPY ASTRONOMICZNE PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH"
Iwony Kowalczyk, ale za dużo informacji na raz a Wy jako doświadczeni obserwatorzy na pewno coś doradzicie :), nie mam żadnych preferencji co do modelu itp


1. W jakiej mieszkasz miejscowości - nie chodzi nam o konkret ale niebo. Czy jest to wolna od zaświetlenia wioska, czy zaświetlone lampami i neonami duże miasto, czy masz warunki podmiejskie ?

 Miasto ale obserwacje bym prowadził albo na obrzeżach, prawie bez świateł, bloków itp albo na wsi, najbliższe światło w nocy ponad kilometr i to ledwie widoczne, jakieś pojedyncze latarnie, w nocy przy bezchmurnym niebie pięknie widać drogę mleczną

2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje ?

 W tej sytuacji przenośny :), waga chyba nie ma tak wielkiego znaczenia

3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje - mały blokowy balkon, duży taras czy miejscówka podmiejska ?

 pkt 1

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO ?

 Na początek chciałbym zerknąć na planety naszego układu, ale miło by było zerknąć też w DSO i coś zobaczyć a nie tylko rozmazany obraz :)

5. Jakim przedziałem cenowym dysponujesz ?

hmm.. 2500-3000 zl ? na początek chyba można w tym przedziale coś kupić ? nie chcę kupować taniego sprzętu a później zmieniać na lepszy..

Chciałbym także aby był mechanizm śledzący ruch nieba gdyż mam zamiar zacząć robić zdjęcia :) ,mam lustrzankę Nikona D3300, obiektyw Nikkor 18-105/3.5-5.6G, nic specjalnego ale chyba jakieś zdjęcia dałoby się tym zrobić ?

statyw musi być stabilny bo w większości przypadków teleskop będzie rozstawiany na łące :)

Jakieś pomysły ? :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli taki jak tu:

Ten ma wyciąg bez mikroruchów, co mi przeszkadzało. 

Są nowsze konstrukcje kratownicowe. Ale droższe. 

8 cali to już jest coś. Jeśli stać Cię na większy teleskop, kupuj śmiało. Ale im większy, tym więcej waży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)