Skocz do zawartości

Laik szuka pierwszego teleskopu


Ray

Rekomendowane odpowiedzi

Ave!

Kosmosem interesuję się od dawna, lecz do dzisiaj nie zdecydowałem się na zakup teleskopu z dwóch powodów. Pierwszym jest ogrom wiedzy, który jest niezbędny, aby wybrać odpowiedni teleskop i nie wyrzucić pieniędzy w błoto lub zrazić się. Drugi to finanse. Oczywiście ograniczone, a pełno w Internecie wypowiedzi (sam nie wiem czy snobów, czy specjalistów), że badziewia poniżej >tu wstaw tematycznie kosmiczną kwotę< nie warto kupować. Aż trafiłem na Wasze forum, zatem grzecznie postanowiłem zapytać. Ale wszystko po kolei.

1. Mieszkam na wsi, z dala od miasta. Jakiekolwiek większe miasto jest minimum 30 kilometrów ode mnie (a to miasto liczy około 62 tysiące mieszkańców). Nie znam się na tym, ale wydaje mi się, że to jedne z najlepszych warunków na obserwację w Polsce. 

2. Jak to na wsi - mam podwórko i pełno łąk, pól, polan oraz innych terenów, a także balkon, gdyż mieszkam w domu jednorodzinnym. Zatem mogę swobodnie chować sprzęt do środka nawet, gdyby był całkiem nieporęczny. Różnica w obserwacji nieba z tych podanych miejsc raczej nie będzie zauważalna (a przynajmniej mi - żółtodziobowi - tak się wydaje), więc najlepiej byłoby, aby z teleskopu korzystać na podwórku/ogrodzie za domem, czyli niedaleko. I chciałbym właśnie dopasowaną do tego konstrukcję. 

3. Odpowiedziałem na to pytanie powyższym punktem.

4. Jestem świadomy, że za swoje finanse nie kupię sprzętu idealnego, który pozwoli mi na obserwacje czego zapragnę, więc oczywiście chodzi mi jedynie o Układ Słoneczny.

5. No właśnie... do 500 złotych, może 600. Zależy jak wielka różnica będzie w jakości, a jak wielka w cenie. Oczywiście używany sprzęt wchodzi w grę.

Dziękuję z góry za poświęcony mi czas. 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, poniżej pewnej kwoty nie warto kupować tak naprawdę czegokolwiek. 

Za 600 zł kupisz synte 6". Pokaże Ci US ale i też DSy (mgławice, galaktyki itp.) o ile nie spodziewasz się widoku jak ze zdjęć. DSy to szare mgiełki, ledwo widoczne. Z rosnącym doświadczeniem będą co raz łatwiejsze. 

Synta to spory teleskop. Wysoki na 130 cm, podstawa w kształcie koła o średnicy 50cm. 18kg.

Z czasem trzeba będzie dokupić okulary, filtry. 500-2000 zł.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w okolicy 500zl mozesz kupic fajna lornetke. nie polecam na poczatek wiekszego powiekszenia niz 10x. powyzej tego trzeba raczej opierac rece zeby obraz byl stabilny, a to dosc spore utrudnienie.

majac ciemne niebo lorneta daje na prawde super kopa! i co najwazniejsze pomaga w nauce nieba.

  • Like 2

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemna okolica, lornetka i leżak / fotelik z opuszczanym oparciem to zestaw marzeń. No i jeszcze warto mnieć PSA ? 

(Pocket Sky Atlas, gdyby kto nie wiedział :))). 

  • Like 1
  • Haha 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 6 pokaże sporo fajnych obiektów nie tylko Układu Słonecznego. Akurat mam lustro 6" tylko w maku i całkiem nieźle sobie daje radę na DS a na US wręcz bajkowo. Za te pieniądze nic lepszego nie kupisz. Najlepiej to wrzuć w dziale "kupię" temat chęci zakupu Synty 6" i czekaj na oferty.

Lorneta? Taką mam i taką proponuję na początek przygody, nie zrujnuje i tak szczupłego portfela a z pewnością będzie przydatna na fajne nocne balkonowe obserwacje kiedy nie chce się wyciągać gratów (wspomnianej synty 6) a niebo aż prosi się o chwilę sam na sam :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ray napisał:

Nie znam się na tym, ale wydaje mi się, że to jedne z najlepszych warunków na obserwację w Polsce.

Tu możesz to sprawdzić :)

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4&amp;lat=5759860&amp;lon=1619364&amp;layers=B0FFFFTFFFF

 

Przy tych warunkach obserwacyjnych do wizuala tylko dobson, także tak jak piszą koledzy wyżej bierz syntę 6". Jak się wciągniesz w hobby to i budżet nagle w cudowny sposób się powiększy i stopniowo dokupisz lepsze okulary.

Lornetka pod ciemne niebo to też rewelacja, już 10x50 pokazuje dużo więcej niż mogłoby się wydawać, ale jak bym miał wybierać, to na początek chyba jednak brał bym teleskop.

  • Like 2

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedź. Wychodzi na to, że rzeczywiście zainteresuję się Syntą, którą już troszkę obczaiłem w necie i aktualnie nie mogę się doczekać własnych wrażeń z korzystania. Temat lornetek, przyznam, jest mi zupełnie obcy. W sumie podobnie jak z teleskopami, ale jednak bardziej. Z obu sprzętów nigdy nie korzystałem, ale widziałem sporo zdjęć z różnych teleskopów co jakiś punkt odniesienia mi daje. Szczególnie, że znalazłem trochę ze wspomnianej wcześniej Synty. Tak czy inaczej - może offtopic, ale jednak zapytam - czy mógłby mi ktoś pokazać jakieś zdjęcie (o ile istnieje metoda robienia ich) z lornetki takiej, o jakiej wspomniał lolak89? Jestem ciekawy jak to się prezentuje i czy zadowoliłaby mnie taka inwestycja na start.

Co do oczekiwań - spokojnie, aż takim żółtodziobem nie jestem i wiem doskonale, że zdjęcia, które znajduje się w Internecie i zapierają dech w piersi, to zasługa doskonałego sprzętu, którego wartość przekracza zapewne moje najśmielsze przypuszczenia. Kosmos interesuje mnie na tyle, że zobaczenie "na własne oczy" byle krateru na Księżycu w nieostrym obrazie, ale zbliżeniu byłoby dla mnie ekscytującym, pełnym radości przeżyciem. Dusza dziecka w dorosłym ciele czy coś.

Astrobonq, właśnie niedługo po założeniu tematu natknąłem się na tę stronkę. Według starszych danych, to "moje" niebo znajduje się w zielonej strefie, zaś według nowszych i, bodajże, dokładniejszych to jestem na skraju zielonego i błękitnego. Czyli... raczej bardzo dobrze. Tak czy inaczej - dzięki za stronkę. No i obawiam się właśnie, że jak już kupię pierwszy teleskop, to rzeczywiście mój budżet na to (prawdopodobnie) hobby stanie się znacznie większy. Niestety najpewniej kosztem czegoś innego. 

Wracając do tematu - widzę, że jednogłośnie wygrywa Synta 6". Zdaję się na Was i będę poszukiwał tego teleskopu, chociaż wciąż jestem otwarty na wszelkie propozycje, gdyż zakup i tak przewiduję dopiero w sierpniu. Do tego czasu muszę sprytnie rozplanować wydatki, by tylko starczyło na teleskop. 

 

PS Janko, gdybyś nie wytłumaczył z tym "PSEM", to bym nie zrozumiał... haha. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Ray napisał:

Dzięki wszystkim za odpowiedź. Wychodzi na to, że rzeczywiście zainteresuję się Syntą, którą już troszkę obczaiłem w necie i aktualnie nie mogę się doczekać własnych wrażeń z korzystania. Temat lornetek, przyznam, jest mi zupełnie obcy. W sumie podobnie jak z teleskopami, ale jednak bardziej. Z obu sprzętów nigdy nie korzystałem, ale widziałem sporo zdjęć z różnych teleskopów co jakiś punkt odniesienia mi daje. Szczególnie, że znalazłem trochę ze wspomnianej wcześniej Synty. Tak czy inaczej - może offtopic, ale jednak zapytam - czy mógłby mi ktoś pokazać jakieś zdjęcie (o ile istnieje metoda robienia ich) z lornetki takiej, o jakiej wspomniał lolak89? Jestem ciekawy jak to się prezentuje i czy zadowoliłaby mnie taka inwestycja na start.

Co do oczekiwań - spokojnie, aż takim żółtodziobem nie jestem i wiem doskonale, że zdjęcia, które znajduje się w Internecie i zapierają dech w piersi, to zasługa doskonałego sprzętu, którego wartość przekracza zapewne moje najśmielsze przypuszczenia. Kosmos interesuje mnie na tyle, że zobaczenie "na własne oczy" byle krateru na Księżycu w nieostrym obrazie, ale zbliżeniu byłoby dla mnie ekscytującym, pełnym radości przeżyciem. Dusza dziecka w dorosłym ciele czy coś.

Astrobonq, właśnie niedługo po założeniu tematu natknąłem się na tę stronkę. Według starszych danych, to "moje" niebo znajduje się w zielonej strefie, zaś według nowszych i, bodajże, dokładniejszych to jestem na skraju zielonego i błękitnego. Czyli... raczej bardzo dobrze. Tak czy inaczej - dzięki za stronkę. No i obawiam się właśnie, że jak już kupię pierwszy teleskop, to rzeczywiście mój budżet na to (prawdopodobnie) hobby stanie się znacznie większy. Niestety najpewniej kosztem czegoś innego. 

Wracając do tematu - widzę, że jednogłośnie wygrywa Synta 6". Zdaję się na Was i będę poszukiwał tego teleskopu, chociaż wciąż jestem otwarty na wszelkie propozycje, gdyż zakup i tak przewiduję dopiero w sierpniu. Do tego czasu muszę sprytnie rozplanować wydatki, by tylko starczyło na teleskop. 

 

PS Janko, gdybyś nie wytłmaczył z tym "PSEM", to bym nie zrozumiał... haha. 

Lornetka tego typu może być szybkim sprzętem wypadowym albo uzupełnieniem teleskopu. Nigdy sama lornetka nie da takich wrażeń początkującemu jak teleskop, nawet ten tańszy :)

6 cali to już jest troszkę i zobaczysz tym teleskopem całkiem sporo i na DSach i na US, to dobry wybór. Szukaj używek, nie stracisz przy przesiadce na coś innego, a sprzet astro z reguły się nie psuje ;)

Poszukaj szkiców obserwacyjnych na których możesz zobaczyć czego się spodziewać po obu sprzętach.

  • Like 1

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również zaczynałem od Synty 6"  właśnie, i pewnie dlatego zabrnąłem dalej zamiast się zniechęcać po zakupie "komunijnej zabawki". Na początek uzupełnisz sobie okulary chociażby o Plossle GSO tak by mieć najlepiej ogniskowe 8 , 15 i 24mm. Używane między 50 a 100zł za sztukę. Pod ciemnym niebem pokaże naprawdę sporo. Może znajdzie się ktoś w Twojej okolicy z kim będziesz mógł nabrać doświadczenia zarówno w poznawaniu nieba jak i porównaniu różnych okularów i konstrukcji. Oczywiście nie zdziw się że będzie padać jak teleskop do Ciebie dotrze to już taki urok zaraz po zakupie:). Pogodnego nieba życzę i pozdrawiam.

  • Like 1

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ray napisał:

Wracając do tematu - widzę, że jednogłośnie wygrywa Synta 6". Zdaję się na Was i będę poszukiwał tego teleskopu, chociaż wciąż jestem otwarty na wszelkie propozycje, gdyż zakup i tak przewiduję dopiero w sierpniu. Do tego czasu muszę sprytnie rozplanować wydatki, by tylko starczyło na teleskop.

Za takie pieniądze pod ciemne niebo zdecydowanie 6 cali... aczkolwiek wstrzymał bym się z kupnem i najpierw odwiedził kilkudziesięciu astro-zapaleńców, którzy będą między 6-9 września na zlocie z przeróżnymi rurami. To tylko 50 km od Ciebie:
trasa.thumb.jpg.38b790e285b6fc395877843bc949b314.jpg

http://astrozloty.pl/index.php?page=terminarz
http://astrozloty.pl/index.php?page=informacje_ogolne

Może skontaktuj się z Adamem:
http://astrozloty.pl/index.php?page=kontakt
i zapytaj, czy jest możliwość przyjechać tylko na pogodną noc bez płacenia za zlot, żeby popatrzeć przez sprzęty zlociarzy i podjąć decyzję co kupić?
... tak coś czuję, że zamiast 6 zapragniesz 10 pod Twoim niebem... więc oszczędzaj, oszczędzaj :)

  • Like 2

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki zlot to bezcenna rzecz, można popatrzeć przez różne sprzęty, porozmawiać z ludźmi. Ja na swój pierwszy zlot jechałem 500km, więc mieć takie wydarzenie pod nosem i nie pojechać to grzech okrutny :D

  • Like 2

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, M.K. napisał:

...żeby popatrzeć przez sprzęty zlociarzy i podjąć decyzję co kupić?

... tak coś czuję, że zamiast 6 zapragniesz 10 pod Twoim niebem... więc oszczędzaj, oszczędzaj :)

Chyba, że będzie tam jakiś szalony lorneciarz, który pokaże Ci piękno i możliwości dwuocznych obserwacji i zakochasz się w tym na zabój. :))

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za kolejne rady!

Cóż, mam nadzieję, że jak już zakupię teleskop, to jednak pogoda będzie ładna, bo z pewnością będę niecierpliwy, aby zacząć swoje obserwacje, haha!

Co do zlotu... koszta są, nie powiem, nie na moją kieszeń, a szczególnie, gdy chcę dopiero rozpocząć swoją przygodę z teleskopami i lornetkami. Jednak jeżeli rzeczywiście istnieje taka możliwość, że wpadłbym na jedną noc, aby pogadać, popatrzeć i rozeznać się w temacie, to bardzo chętnie bym się tam pojawił. Chociaż nie ukrywam, że data niezbyt mi odpowiada, gdyż pracuję, a akurat w moim "fachu" wrzesień to jeden z najbardziej zarobionych okresów i o urlop ciężko... ale postaram się! Szczególnie, że to tak blisko. 

Janko, po przeczytaniu tematu stwierdzam, że zaintrygowałeś mnie już teraz. Twój wpływ na zlocie może być decydujący, szczególnie, że lornetki bardziej mi odpowiadają przynajmniej finansowo. Tak czy inaczej - jeżeli będzie nam dane się spotkać, to z przyjemnością posłuchałbym i posprawdzał lornetki, bo jest mi to temat niezmiernie obcy. 

No i dostałem prywatną wiadomość z ofertą, że pewien użytkownik (pozdrawiam!) jest w stanie sprzedać mi Newtona 8" Soligor mt-800. Oczywiście ja się nie znam na tym, trochę już czytałem i widziałem zdjęć, ale prosiłbym o opinię. Z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Ray napisał:

...Janko, po przeczytaniu tematu stwierdzam, że zaintrygowałeś mnie już teraz. ...

To Cię pointryguję jeszcze bardziej:

http://www.astronoce.pl/inne.php?id=19

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)