Skocz do zawartości

Sky-Watcher Synta R-90/900 jaki montaż


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym kupić teleskop, mam nawet upatrzony pewien model, ale.. Niestety jest on w dwóch ofertach, a oferty różnią się tylko montażem (pozostałe wyposażenie takie samo):

Teleskop Sky-Watcher Synta R-90/900 na AZ3 cena to 639zł

Teleskop Sky-Watcher Synta R-90/900 na EQ2 cena to 700zł

Teleskop Sky-Watcher R-90/900 na EQ3-2 cena to 1160zł

Będzie to mój pierwszy teleskop, dotychczas obserwuje niebo za pomocą lornetki. Teleskop w głównej mierze będzie służył do obserwacji księżyca i planet (nie spodziewam się szału, ale na pewno będzie lepiej widoczny niż za pomocą lornetki).

Dlatego moje pytanie dotyczy się jaki montaż będzie najlepsza? by obserwacja była komfortowa bez żadnych wstrząsów itp.

Dodam tylko, że teleskop dla mnie musi być w miarę mobilny, mieszkam na przedmieściach małego miasteczka, ale dość często gdzieś podróżuje i chciałbym go zabierać (np. często jestem w beskidzie, tatrach na noc)

Chyba, że macie jakieś lepsze propozycje w tych przedziałach cenowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jak to ma być wybór typowo planetarny, dodatkowo jedyny teleskop, to kupiłbym z EQ3-2. To już jest solidny montaż i rozwojowy. Później można posadzić na nim np. Maka 127 (a nawet 150) lub ED 100. Z lustrzanka mozna też zacząć astrofotografie z krótkimi ogniskowymi. Nie jest to jednak mobilny i poręczny montaż. Ogólnie ze wzrostem stabilności zazwyczaj tracimy na mobilności ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, to raczej słaby teleskop. 

Jeśli się jednak upierasz na niego, to montaż EQ3-2. Pozostałe po prostu się nie nadają, chyba, że ktoś lubi jak obraz lata.

Ale montaże EQ moim zdaniem są upierdliwe, wolę AZ np AZ4. Są po prostu intuicyjne. 

Tylko planety Cię interesują? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o same obserwacje to nie polecam montażu pralaktycznego (rzeczywiście - są bardzo upierdliwe), najlepiej się sprawdza (komfort obsługi) i najbardziej mobilny to AZ4. Na giełdach można kupić w granicach 500zł.

 

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A duża różnica jest pomiędzy AZ4 a AZ3? 

Nie tylko planety, głównie to księżyc i wiadomo że na gwiazdy też się "zerknie". Przez lornetkę szukałem gwiazd ale w głównej mierze oglądałem księżyc dlatego chciałbym go oglądać ale z większymi szczegółami. 

Co do wyboru teleskopu to porostu rzucił mi się w oczy, nie zamykam się tylko na niego. Jeśli ma ktoś jakąś fajną propozycje to chętnie przemyśle. 

Co do ceny to chętnie zamknę się w 1 200 zł dlatego zastanawiałem się nad tańszym wyborem do 700-800zl i dokupić za resztę sprzęt (filtry, może lepszy okular, itp.). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nigdzie nie ma tego teleskopu w zestawie z AZ4 => napisałem do sklepu czy jest możliwość dopłaty i zamiany montażu. 

Generalnie, w takiej cenie nie ma gotowych zestawów na AZ4.

A jaki teleskop polecacie do obserwacji planet? Coś w tym przedziale cenowym i który będzie na lepszym montażu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tuba to 750-900  zł, , AZ4 450-500 więc trochę  przekroczysz budżet. Ale w tym wypadku to dobry wybór. Nie potrzeba do niej wymagających okularów, zresztą cały osprzęt dokupisz z czasem. Za to mobilność naprawdę duża.

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem raz do czynienia z 90/900 na AZ4 i nie polecam. Tuba jest już dość długa, przez co nawet ustawianie ostrości powoduje silne drgania. W tym przypadku lepiej sprawdza się jednak AZ3, choć idealnie też nie jest.

Poza tym skoro kolega nie wyklucza zakupu innego sprzętu i często bywa pod dobrym niebem to w tym przedziale cenowym poleciłbym np Dobsona 6". Używane chodzą po 500-600PLN. Ten teleskop jest nieco cięższy niż 90/900 z montażem, ale daje dużo większe możliwości obserwacyjne zarówno na US jak i na DS.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, astrobonq napisał:

Miałem raz do czynienia z 90/900 na AZ4 i nie polecam. Tuba jest już dość długa, przez co nawet ustawianie ostrości powoduje silne drgania. W tym przypadku lepiej sprawdza się jednak AZ3, choć idealnie też nie jest.

No błagam.... Jak, no jak z tą tubą będzie lepiej na AZ3 - miałeś z tym montażem kiedykolwiek do czynienia? Bo po tym zdaniu wychodzi, że nie :(
AZ3 miałem naprawdę dość długo i kilka rurek na nim wieszałem, napisałem to więc z autopsji. AZ3 to galaretka w porównaniu z AZ4 obojętnie jakiej firmy.

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Jacek E. napisał:

No błagam.... Jak, no jak z tą tubą będzie lepiej na AZ3 - miałeś z tym montażem kiedykolwiek do czynienia? Bo po tym zdaniu wychodzi, że nie :(
AZ3 miałem naprawdę dość długo i kilka rurek na nim wieszałem, napisałem to więc z autopsji. AZ3 to galaretka w porównaniu z AZ4 obojętnie jakiej firmy.

 

Miałem 90/900 na AZ3 przez kilka miesięcy więc wiem o czym mówię. Z moich doswiadczeń wynika że większe drgania - przy tej tubie - są na AZ4. Myślę że wynika to ze sporej już długości tuby oraz ze sposobu jej zamocowania na montażu. Na AZ3 tuba leży na montażu i - o ile jest lekka - jest stabilniejsza niż wisząc bokiem na AZ4. Oczywiście jak wsadzimy na AZ3 coś cięższego to w konfrontacji a AZ4 polegnie z kretesem, w tym przypadku jest jednak inaczej.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powiedzie na temat teleskopu MAK 90/1250 z dwoma torami optycznymi na EQ1? jest w komplecie za 900zł

Jest też opcja kupna samej tuby + AZ4, ale to wyjdzie koło 1400zł.

Dlatego zastanawiam się, że na początek kupić w zestawie z EQ1 i jeśli to jest, to i teleskop będzie często używany prze zemnie to nie będzie problemu po jakimś czasie dokupić montażu AZ4 lub jakiegoś innego lepszego, który w przyszłości może posłużyć pod lepszą tubę.

Co o tym myślicie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za drogo:). ja na astroforum niedawno kupiłem dla znajomej MAka102 plus EQ1 którego przestawiłem na azymut całość z 3 okularami torbą wyszła jakieś 600zł. Poszukaj, popytaj nie przepłacaj...:)

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, astrobonq napisał:

Miałem 90/900 na AZ3 przez kilka miesięcy więc wiem o czym mówię. Z moich doswiadczeń wynika że większe drgania - przy tej tubie - są na AZ4. Myślę że wynika to ze sporej już długości tuby oraz ze sposobu jej zamocowania na montażu. Na AZ3 tuba leży na montażu i - o ile jest lekka - jest stabilniejsza niż wisząc bokiem na AZ4. Oczywiście jak wsadzimy na AZ3 coś cięższego to w konfrontacji a AZ4 polegnie z kretesem, w tym przypadku jest jednak inaczej.

Jakaś tuba może być bardziej stabilna na AZ3 niż na AZ4? No nie wierzę, że kolega z doświadczeniem mógł coś takiego napisać... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kjacek napisał:

Jakaś tuba może być bardziej stabilna na AZ3 niż na AZ4? No nie wierzę, że kolega z doświadczeniem mógł coś takiego napisać... 

Może źle zapamiętałem zachowanie montażu - 90/900 na AZ3 to był mój pierwszy sprzęt - a może mam rację? Nie wiem. Zostawmy ten temat póki ktoś nie postawi koło siebie obu montaży i nie wsadzi na nie 90/900. Jedno jest pewne, ta tuba na AZ4 to jest dramat. Każde muśnięcie pokrętła ustawiania ostrości wywołuje trzęsienie ziemi.

Wróćmy do pytania kolegi. Maka 90 mam i jeśli to ma być pierwszy i jedyny teleskop, to nie polecam. Tuba jest leciutka i poręczna, ale poza Księżycem to wiele nie pokaże. Planety w podstawowym zakresie, DSy może z bardzo długim okularem na małych powiększeniach ale to tylko te najjaśniejsze.

Za te pieniądze brałbym Dobsona 6" albo jak koniecznie musi być na AZ4 to Newtona 150/750.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać mamy trochę różne doświadczenia. Ale wieszanie długiej tuby na budżetowym montażu to zawsze problem. Aby mniej trzęsło trzeba wyważyć maksymalnie teleskop. 

3 godziny temu, astrobonq napisał:

Jedno jest pewne, ta tuba na AZ4 to jest dramat. Każde muśnięcie pokrętła ustawiania ostrości wywołuje trzęsienie ziemi.

Wróćmy do pytania kolegi. Maka 90 mam i jeśli to ma być pierwszy i jedyny teleskop, to nie polecam. Tuba jest leciutka i poręczna, ale poza Księżycem to wiele nie pokaże. Planety w podstawowym zakresie, DSy może z bardzo długim okularem na małych powiększeniach ale to tylko te najjaśniejsze.

Za te pieniądze brałbym Dobsona 6" albo jak koniecznie musi być na AZ4 to Newtona 150/750.

Całkowicie zgadzam sięz kolegą - Mak 90 to nie jest dobry pomysł. Newton min 6" na dobsonie to znacznie lepszy pomysł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za rady. Teleskop kupiłem i jutro będę go odbierał, ale całkowicie inny niż pisałem i wy pisaliście.

Kolega mojego kumpla z pracy miał do sprzedania Sky-Watcher Dobson 130/650 + soczewka barlowa x2 + 2 x jakieś filtry. Kupił dla dzieciaka i po roku chce go sprzedać, za grosze.

Płacę za niego 250zł dlatego stwierdziłem, że może nie brałem tego typu teleskopu pod uwagę, ale jak trafia się taka okazja to czemu nie skorzystać. Zwłaszcza, że będzie to mój pierwszy teleskop to i tak będzie "łał" niż oglądanie nieba za pomocą lornetki, a po drugie jak widziałem na deltaoptic ten teleskop + soczewka barlowa i jakieś 2 filtry (oczywiście najtańsze) to wyszło, by jakieś 650zł. Dodatkowo ten teleskop jest bardzo lekki i mały, to też będzie go można bez problemu gdzieś zabrać.

Postawiłem na budżetowe rozwiązanie, a kto wie jak teleskop będzie używany często i złapie bakcyla to w przyszłym roku pokuszę się o coś lepszego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)