Skocz do zawartości

Synta 10 problem z lusterkiem wtórnym


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Jestem posiadaczem teleskopu SW Synta 10'. Wcześniej miałem krótko 8 ale po jakimś czasie brakowało światła stąd decyzja o przejściu na 10. Ale do rzeczy.

Mam jakiś problem z lusterkiem wtórnym. Przy kolimacji laserem punt światła musi znajdować się w środku kółeczka na LG czyli w samym jego środku. Jest tak, potem przechodzę do kolimacji lustra głównego. Po prawidłowo przeprowadzonej kolimacji wszystko jest ok. Problem jest kiedy przenoszę teleskop w inne miejsce, lub po prostu chowam go na noc do garażu. Często dzieje się tak, że kiedy sprawdzam kolimację przed robieniem zdjęć, okazuje się, że lusterko wtórne odbija promień lasera poza środek lustra głównego. Czyli jednym słowem muszę ustawiać je ponownie. Słyszałem, że raz ustawione lustro wtórne bardzo rzadko się reguluje, tymczasem, praktycznie przy każdej nowej próbie patrzenia w niebo muszę lusterko wtórne ustawić tak aby promień lasera padł znów w środek lustra głównego. Czy być może jest to wada sprzętu czy może ja robię coś źle?

Za każdą sugestię i pomoc będę bardzo wdzięczny.

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś musi być po prostu luźne. Albo za słabo dokręcasz imbusy kolimacyjne albo może 4 śruby trzymające pająka na zewnątrz tuby są niedokręcone? To wersja pełna czy składana?

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja pełna. Śruby imbusowe do regulacji nie są mocno dokręcone bo jak bym je mocno dokręcił to wtedy bym nie trafił wiązka laserową w środek lustra głównego tylko poza.

 

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz że tak można zrobić? Chodzi Ci o to aby wiązką lasera trafić w środek LG poprzez regulację właśnie LG? Jestem w tych tematach laikiem ale wydaje mi się że właśnie najpierwe trzeba ustawić LW tak aby wiązkę skierować na środek LG a dopiero potem kiedy wiązka odbija się i nie trafia w środek tarczy kolimatora, to wtedy reguluje się właśnie LG żeby ta wiązka byka centralnie na środku. No i jeśli mamy wiązkę na środku LG, która odbija się od niego i pada na środek tarczy kolimatora to wtedy teleskop jest prawidłowo skolimowany.

GSO Deluxe 10'' - TeleVue Powermate 2'' - Pentax K5 II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokręć mocniej środkową śrubę LW i o pół obrotu śruby trzymające pająka..

Sprawdź jeszcze sam kolimator !

I koniecznie kontroluj kolimacje laserem z optyczną,one muszą się zgadzać.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)