Skocz do zawartości

Problem rozstawem tubusów TS 15x70 MX


Bartek M.

Rekomendowane odpowiedzi

Głupia sprawa. Dostałem dziś nówkę lornetkę ze sklepu i nie mogę ruszyć rozstawu tubusów. Ustawione jest na maxa.

Użyłem  sporej siły, a to ani drgnie. Ktoś tak miał? Co z tym zrobić? Oddać do sklepu?

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko, dzięki !

Właśnie zadzwoniłem do sklepu i Pan mi odpowiedział, że to normalne i te typy tak mają.  Jako, że nowa, to pierwsze "uruchomienie" zawsze ciężko chodzi i niby inni też to zgłaszali i było ok. Mam użyć większej siły.

Problem w tym, że naprawdę mocną ją męczyłem, a ona ani drgneła.

Jak zdjąłem zaślepkę gwintu, to tam są dwa puste otworki ok fi 1,5 mm i trzeci, ale jakby z wkręconą do środka mini-śrubeczką pod płaski wkręt. Może to jest jakaś regulacja zacisku, wygląda, to na wielce prawdopodobne.

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bartulka napisał:

Mam użyć większej siły

Nigdy w życiu

 

6 godzin temu, bartulka napisał:

Problem w tym, że naprawdę mocną ją męczyłem, a ona ani drgneła.

Nie rób tego

6 godzin temu, bartulka napisał:

Jak zdjąłem zaślepkę gwintu, to tam są dwa puste otworki ok fi 1,5 mm i trzeci, ale jakby z wkręconą do środka mini-śrubeczką pod płaski wkręt. Może to jest jakaś regulacja zacisku, wygląda, to na wielce prawdopodobne.

Dobrze kombinujesz

 

Kiedyś regulowałem siłę rozstawu tubusów. Potrzebowałem troszeczkę zwiększyć opór, więc odwrotna sytuacja do Twojej. Zrobiłem to za pomocą tych elementów:

l.thumb.jpg.e6a139f694ab88d7728d0f253541341c.jpg

Spróbuj zrobić tak:

1. Śrubkę 3 odkręć w lewo - jest to blokada obrotu okrągłej nakrętki w której są otwory 1 i 2 ,

2. za pomocą otworów 1 i 2 obróć nakrętkę w lewo (w celu zluzowania oporu rozstawu tubusów),

3. po wyregulowaniu dokręć śrubkę 3 w celu zablokowania ustawienia.

Powyższe rób z wyczuciem nic na siłę

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nic nie pomogło. Dalej jak zamurowana. To musi być zaciśnięte z drugiej strony, gdzie jest wskaźnik rozstawu, a tam nie ma żadnej regulacji na wierzchu. Nie będę już kombinował w zdejmowanie tej zaślepki od wskaźnika. Nie wiem jak to jest przymocowane, aby nie zepsuć. Muszę odesłać do sklepu. A już był w ogródku i już witał się z gąską...

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.norauto.pl/produkt/wd-40-preparat-wielofunkcyjny-100ml_833951.html?gclid=EAIaIQobChMIvO--zfTN3AIVB6WaCh2YCgltEAQYASABEgKAmfD_BwE

16 minut temu, bartulka napisał:

Niestety nic nie pomogło. Dalej jak zamurowana. To musi być zaciśnięte z drugiej strony, gdzie jest wskaźnik rozstawu, a tam nie ma żadnej regulacji na wierzchu. Nie będę już kombinował w zdejmowanie tej zaślepki od wskaźnika. Nie wiem jak to jest przymocowane, aby nie zepsuć. Muszę odesłać do sklepu. A już był w ogródku i już witał się z gąską...

A gdyby tak psiknąć WD40 na zatarty element, albo mamdziuńką kropeleczkę oliwy do maszyn? (Z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, by przypadkiem nie trafiło na elementy optyczne).

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej nie. Jakby to była lornetka z USA ;) to co innego, bo zwrot nieopłacalny. Akurat jadę pod ciemne niebo na wczasy, a tu taki zonk.

No w sumie nadal jest dwuoczne patrzenie:) Najpierw lewe oko napawa się widokiem, potem przesuwamy głowę i obserwujemy prawym :) 

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, jako nowicjusz sprzętowy, to mam wrażenie teraz, że wszystko na rynku optyki jest garażową fuszerką i trzeba mieć szczęście, aby dobrą sztukę trafić. Aż naprawdę strach coś znowu zamówić :O

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem podobnie z rozsądną siłą, ale nic z tego. Jak przyłożyłbym naprawdę dużą siłę, to pewnie ruszyłaby, ale problem z kolimacją niemal gwarantowany. Trwale zniekształcić połączenie tubusów z ramionami jest łatwo, to nie jest stal.

Prosiłem przy zakupie o sprawdzenie kolimacji. Gdyby ktoś chociaż na chwilę chciał przez nią zerknąć, to wyłapałby to. Z drugiej strony rozumiem, że w sklepie jest czasem przemiał i nie ma czasu na sprawdzanie wszystkiego.

Zresztą i tak nie ma co rozważać, oddałem już dziś do sklepu, bo rano jadę na urlop. Teoretycznie można byłoby złapać za same ramiona imadłami i naciskać na te drugie, bez dotykania tubusów i bez ryzyka kolimacji, ale kto ma takie narzędzia w domu :)

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)