Skocz do zawartości

Namiot jako małe obserwatorium na lato ...


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich sympatyków nocnych obserwacji. Postanowiłem napisać ten wątek ponieważ jestem ciekaw waszych opinii na temat pomysłu który ostatnio wpadł mi do głowy.

Mieszkam w domu prywatnym mam ogródek i pomyślałem czy na okres letni do celów obserwacyjnych nie pokusić się na zakup takiego oto namiotu  http://allegro.pl/parasol-namiot-konger-2-5m-mocny-z-oknem-gratis-i2367936494.html

Jest on jak widać na bazie parasola, który w ciągu dnia może mieć typowe zastosowanie ( jak to parasol )  :)  Na noc doczepiamy boki, mamy wejście i okienko o wymiarach 40 x60 cm. Dowiedziałem się od sprzedawcy z Allego że okienko jest odpinane na zamek, można go zatem uchylić lub odpiąć zupełnie.

Boki są mocowane oczywiście śledziami do podłoża i w zestawie mamy też linki doczepiane do czubka parasola w celu wzmocnienia całości.

Sztyce parasola wkręcamy w podłoże na głębokość 50 cm.

Zaznaczam że nie chodzi tu o to żeby przechowywać tam sprzęt tylko móc w czasie ładnej pogodnej nocy posiedzieć i poobserwować niebo bez "rzucania się w oczy" sąsiadom  :)

Cena nie jest kosmiczna a wygląda to dość ciekawie.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat. ???  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, pomysł dziwny-ale oryginalny! Tylko trochę tego nie rozumiem. Jest jedno okienko 40x60. Teleskop będzie stał w środku tego 'namiotu'? Jeśli tak, to trochę bezsensu. Bo ustawisz sobie ten namiot oknem na wschód i np. oglądasz M13. Potem chcesz popatrzeć na Saturna i musisz cały interes odpinać od podłoża, przestawiać, przypinać. W dodatku możesz patrzeć tylko na określoną wysokość. M13 jest chyba za wysoko, a np. Wega za nisko. Chyba że będziesz zmieniał wysokość statywu. A i tak nie spojrzysz wszędzie. Trochę to skomplikowane. Nie lepiej jakiś parawan? Pozdrawiam i życzę powodzenia!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop mam maka 127 na statywie rzecz jasna. Zakładałem postawienie go przy samej ściance w oknie, ale ten "namiot" ma też normalne duże wejście "drzwi" w których można postawić teleskop. Parawan w sumie też jest ciekawym pomysłem.  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co kisic sie w namiocie? Ja osobiscie wole otwarta przestrzen, podczas fotografowania Messierka lubie patrzec w niebo usiane gwiazdami a nie w sufit z brezentu. Dlaczego chcesz ukrywac sie przed sasiadami? Wstydzisz sie teleskopu ? ;-) Moim zdaniem pomysl bezsensowny ale to tylko moje zdanie.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że wolałbym pod gołym niebem, ale mam takich sąsiadów którzy powiedzmy delikatnie nie maja pojęcia o czymś takim jak astronomia i widok kogoś z teleskopem na placu wywołałby lawine komentarzy i wyśmiewnych plotek między sąsiadami. nie wspomne juz o tym że pewnie by myśleli że podglądam sąsiadki przez teleskop.  :)

Rozumiem że ten pomysł namiotu wydaje sie głupi ale gdybym miał balkon to sprawa byłaby rozwiązana a tak zostaje mi tylko otwieranie okna na południe w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak to jest ze sąsiedom zawsze wydaje się ze teleskop słuzy do podglądania sąsiadek:)Mie tylko twoi to maja:) No skoro tak to jeśli to poprawi komfort Twoich obserwacji to ok, tylko obawiam sie że taki namiot wywoła wcale nie mniejszą sensację niz sam teleskop :) Lepiej postawić teleskop kiedys za dnia i pokazac jednemu czy drugiemu Słonko z plamami na powierzchni i ciekawskim wytłumaczyć do czego to diabelskie narzedzie służy, potem wieczorem pokazać Saturna i w koncu na tyle się przyzwyczają że przestaną zwracać uwagę:)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie to jest twoja zajawka, robisz to dla siebie i nie zwracaj uwagi na sąsiadów. Tak czy siak będą

gadać. Nie wiedzą co jest pięć a gadają, olej to a zaboli to ich bardziej. Takie jest moje zdanie.  8)

Sky-Watcher 130/900 EQ 3-2, Filtr księżycowy (#ND96-0,3) 50% (1,25") - GSO , Filtr słoneczny Baader ND5 , Dovetail 320

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie racje w tych argumentacjach. Astronomia to fantastyczne hobby, szkoda tylko że nie mogę tu wśród sąsiadów liczyć na zrozumienie. Temat namiotu odpuszczam, zostaje mi jedynie obserwacja z okna w pokoju jak do tej pory.  :(

Super by było zrobić sobie jakiś typowy mały domek na obserwatorium ale niestety nie na moja kieszeń takie cudo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahaha daj spokój, wystaw sprzęt na podwórko i olej sąsiadów, co ich to... :D  A jak juz ktoś wspomniał, jak byc po nocy kokosił się ze sprzętem w namiocie, wywołałoby to dużo większą falę komentarzy i plotek... :D Poza tym kilka obserwacji na podwórku i sąsiedzi przywykną, przestaną zwracać uwagę na to co po nocach robisz, a Ty będziesz mógł się w pełni cieszyć z maka. ;) Nie utrudniaj sobie życia, szkoda czasu i sprzętu, a przez takie podchody to i ochotę na obserwacje stracisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja też wolę przestrzeń koło teleskopu żadnego zabudowania czy zasłaniania, co do tego namiotu to raczej dobry, ale na rybki i te, co pływają i te no w sumie, co łowią te rybki, zaś do obserwacji to raczej przeszkoda jak jakaś korzyść.

A wiesz, dlaczego sąsiedzi się śmieją z Ciebie, śmieją się z samych siebie, bo Tobie zazdroszczą, bo nie każdy chce patrzeć godzinami na nocne niebo usłane gwiazdami, wolą spać i rano wstać wypoczęty do pracy, w sumie każdy ma podobny problem i z każdego z nas się śmiali nie ma, co na to zwracać uwagi tylko robić swoje, ważne jest byśmy my mieli z tego pociechę a sąsiadom minie po pewnym czasie, jeszcze przyjdą do Ciebie prosić abyś im, co nie, co pokazał, wtedy zobaczysz czy się będą śmiać czy też pytać czy im pozwolisz.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To masz szczęście Tomku zaś ja jak bym poprosił w żartach sąsiadkę by stanęła na rękach to raczej by mi na jej widok teleskop odwrócił się w druga stronę, bo za stara :D, więc wolę jednak oberwać gwiazdy na nocnym niebie jak sąsiadki w oknach w sumie coś za coś. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)