Skocz do zawartości

Prośba o radę pierwszy teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wszystkich na forum, zacznę pewnie jak każdy. Jestem nowicjuszem w tej dziedzinie i jak każdy początkujący liczę na dobrą radę od mądrzejszych.
Mieszkam na obrzeżach Lublina, 15 min mam rowerem czy samochodem aby wyjechać nad zalew gdzie pięknie widać niebo.
Ostatnio wpadłem na pomysł, żeby wykorzystać swoją współrzędność geograficzną i ciepłe noce :)
Co do moich wymagań to mam czas tylko wieczorami/ nocą na oglądanie nieboskłonu, a obserwować co chcę?- jako początkujący będę pewnie wszystkim się cieszył
Moi drodzy mam na oku Sky- Watcher MAK 102 lub Dobson 6- te dwa ponieważ mogę je kupić w podobnej cenie.
Jestem za Makiem ponieważ jest bardziej poręczny, ale jeśli przez to ma tracić silnie na jakości.. to proszę o pomoc.|
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. To bierz Newtona. Nie jest tak kompaktowy jak Mak, ale więcej pokaże. 

Mak ma długą ogniskową, jest stworzony do większych powiększeń. Głównie do planet i Księżyca. 

Ale znacznie słabiej z Deep Space Objects, czyli obiektami głębokiego nieba. Rozległe pola gwiezdne czy mgławice są lepiej widoczne w Newtonie. 

Problemy z Newtonem I makiem - oba trzeba go wystudzić przed obserwacjami. 

Newtona dodatkowo trzeba od czasu do czasu skolimować. Makiem chyba trudniej trafić o obiekt. 

Moim zdaniem najładniej wyglądają obrazy z refraktora. Najlepiej z APO czy ED, ale to droższe zabawki. 

Achromat 120/600 to jeszcze mobilny sprzęt pod ciemniejsze niebo do DSów. Z planetami słabo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson 6 jest o wiele bardziej uniwersalny. Obejrzysz na nim i DSO (mgławice, galaktyki), jak i planety, chociaż do nich lepszy jest Mak - jest przeznaczony właśnie do planet i Księżyca. Myślę, że skoro nie masz konkretnych planów obserwacyjnych, lepiej brać Dobsona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady Panowie.

A jednak wyszedł w ostateczności SW Mak102 z tego względu że klient dołożył jeszcze okulary 25/15/10 firmy GSO

I jednak mam do niego bliżej ze osobiście kupiłem.

I teraz wydaje mi się że powinienem dokupić 5mm też Gso kupić?

Czy dobra dusza mogła by podesłać lin/linki jak szukać planet bo wczoraj do 2rano to szukałem ale skończyło się na kwaterach na łysym :)

pozdrawiam i z góry dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, Stellarium to dobry pomysł. 

Z tymi okularami to nie tak szybko. Zobacz czy te, które masz są dobre. Okulary do Maka nie muszą być z wysokiej półki. I nie muszą być z tej samej stajni. 

Poczytaj o źrenicy wyjściowej. Co prawda to Mak o niezbyt dużej aperturze, ale jakieś jaśniejsze DSy też złapie. Dobieraj okulary tak, aby ŹW była z zakresu 2 - 2.5mm na początek, później 1 - 5mm. Poniżej 1mm ŹW za ciemno (zwykle, chociaż planety można poniżej) powyżej 5mm za jasno. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, gaudematus napisał:

A jednak wyszedł w ostateczności SW Mak102 z tego względu że klient dołożył jeszcze okulary 25/15/10 firmy GSO
I teraz wydaje mi się że powinienem dokupić 5mm też Gso kupić?
Czy dobra dusza mogła by podesłać linki jak szukać planet bo wczoraj do 2rano to szukałem ale skończyło się na kraterach na łysym :)

Mak102 ma ogniskową 1300mm co daje światłosiłę 12.75, czyli bardziej do obserwacji planet, Księżyca i Słońca (+folia nd5)
Z powyższymi okularami otrzymasz:
25mm - pow. 52x / pole widzenia=1.00 / ZW=1.96
15mm - pow. 87x / pole widzenia=0.60 / ZW=1.18
10mm - nie ma takiego GSO... chyba, że to jakiś kitowy?
 9mm - pow. 144x / pole widzenia=0.36 / ZW=0.71

5mm NIE KUPUJ! Otrzymasz ZW=0.39 i pow.=260x (wg. mnie to przesada ze ZW i powiększeniem, z tą aperturą max do 200x)

Powiększenie rozdzielcze (ZW=2.3 otrzymasz z okularami 29-30mm)

Moim zdaniem na tę chwilę wstrzymaj się z zakupami okularów, poobserwuj przez te co masz, na DS 25mm, na planety i Księżyc 15mm (przy dobrym seeingu 9/10mm).

I link, pod którym znajdziesz pozycje planet, ale i wiele innych obiektów (polecam kometę 21P, która ma jasność ok. 9 mag i jest widoczna w Kasjopei)
https://heavens-above.com/

Mapka z widokiem nieba o godz.22:10 z zaznaczonymi pozycjami planet (czerwone kreski):
planety.thumb.jpg.0a26c7f175c7dedbebf7067877ba6f48.jpg

  • Like 2

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, gaudematus napisał:

Czy dobra dusza mogła by podesłać lin/linki jak szukać planet bo wczoraj do 2rano to szukałem ale skończyło się na kwaterach na łysym :)

Planety są nisko na południowym niebie. Obecnie Wenus, Jowisz i Mars to najjaśniejsze obiekty na niebie, nie sposób przegapić. Saturn też jest dość jasny. Jak raz znajdziesz to już będziesz je z łatwością odróżniać od gwiazd.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do okularów to się pomyliłem mam tak: gso superview 20mm Wide view five elementy, 15mm Wide view four elementy, i gso super plössl 15mm fullmulti coated.

10 nie gso tylko co była dodana do teleskopu 

Balkon mam z południa więc ok wiem gdzie jest południe gorzej mi z poważaniem się w co całować szukać :)

ale dzisiaj znalazłem planetę ale nie wiem czy to był wenus - żółty punkt na 20mmi 15mm a jak założyłem zwykłą 10 co była dodana do teleskopu to gorzej niż na 15 gso.

Zaczyna mi się podobać wycisza fajnie tylko zastanawiam się czy nie za mały ten MAK ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że nie była to planeta gdyż widziałbyś tarczę a nie punkt, w przypadku Saturna wyraźnie dostrzegłbyś też pierścienie. Co zaś do Wenus to tę należy szukać na zachodzie i widziałbyś pół tarczy ponieważ obecnie  jest ona w 50% fazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)