Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


dzidecka

Rekomendowane odpowiedzi

1. W jakiej mieszkasz miejscowości - nie chodzi nam o konkret ale niebo. Czy jest to wolna od zaświetlenia wioska, czy zaświetlone lampami i neonami???????? duże miasto, czy masz warunki podmiejskie ?

Guernsey i Sark (Channel Islands). Sark bez światel.https://www.darkskyisland.net

2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje ?

Nie wiem, nie znam się :/

3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje - mały blokowy balkon, duży taras czy miejscówka podmiejska ?

Miejscówki podmiejskie i na odludziu.

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO ?

To i to ale czy jest taka w opcja w naszym budżecie?

5. Jakim przedziałem cenowym dysponujesz ?

Do 2000zł

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie idź w kierunku planet... 

Planety są nisko, słabo się je obserwuje. 

Idź w kierunku obserwacji DSów (Deep Space Objects), one są na całym niebie, przez cały rok. I w moim odczuciu są najładniejsze. 

Montaż dla amatora do obserwacji wizualnych to nie montaż EQ, ten jest strasznie upierdliwy, nieintuicyjny. Przydaje się tylko przy długotrwałym wpatrywaniu się w planetę, ale potrzebny napęd. 

Mam taki montaż ale przerobiony na stałe w tryb ALT-AZ. I to całkiem nieźle działa. 

Dla zupełnego amatora polecam refraktor. 

Najlepiej Ed 80. Cena wyższa od zakładanej ale to bardziej uniwersalny sprzęt. Do planet i do DSów. 

Albo refraktor achromatyczny 120/600. Do DSów super, do planet znacznie gorzej. 

Niewielki refraktor jest znacznie lepszy od Maka. Mak ma długą ogniskową I jest z racji swojej konstrukcji przystosowany do dużych powiększeń. A piękno nieba to też (a moim zdaniem przede wszystkim) małe i średnie powiększenia. 

Mak potrzebuje montażu z mikroruchami. Refraktor niekoniecznie ale one się przydają. 

Montaż AZ4 to całkiem porządny montaż. Polecam. Bez mikroruchów niestety. 

 

Popatrz tu, podobny wątek, może refraktor Bressera

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja powiem inaczej niż wszyscy każdy teleskop na początek jest dobry. Już tłumaczę, jeśli ktoś będzie zainteresowany to nawet teleskop za 500 zł wprowadzi go i zachęci do inwestycji w coś lepszego. Ogólnie nie ma idealnych teleskopów i tak np w obserwacjach bez elektroniki liczy się rozmiar a w przypadku astrofotografii liczy się coś zupełnie innego. Sam pamiętam pierwszy teleskop dla syna ( 114/900 za 500 zł) tym tanim kosztem dowiedziałem się że syn interesuje się kosmosem ale obserwacjami już mniej za to mnie wciągnęło na maxa a po okresie pół roku zamawiałem pierwszy sprzęt do astrofotografii :). Jeśli córka będzie chciała dalej kontynuować zabawę to można sprzedać początkowy sprzęt lub go sobie zostawić . W UK jest świetna giełda sprzętu używanego i warto ją sprawdzić astrobuyandsell wystarczy wpisać w google. Najlepiej zawsze jest gdy w pobliży jest osoba która posiada jakikolwiek sprzęt i można się wybrać do niej i zobaczyć co z czym się je. A jeśli już wiadomo że córka chce się skupić na DS lub US to koledzy już przedstawili propozycje :).

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wessel napisał:

Jacek ..DSy? ED 80? To chyba tylko gromady?

Przy takim budżecie... 

EDIT sporo gromad i trochę mgławic jest w zasięgu. A gwiazdy pokaże lepiej od achromatu. Planety i Księżyc też lepiej niż achro. Jest mały, prawda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Karol_C napisał:

Nie chcem, ale muszem i polecę N 150/750 na EQ3-3 lub AZ4.

Newton pokaże sensownie US i dobrze DS. A ten konkretny nie powinien być zbyt ciężki dla dziewczyny.

Ten newton to mega uniwersalna rzecz. Z okularem 5mm otrzymujemy całkiem przyzwoite powiększenie do US 150x przy źrenicy wyjściowej 1mm, czyli w akceptowalnym zakresie. Jednocześnie z okularem z ogniskową np 24mm i polem własnym 82 stopnie uzyskujemy powiększenie ok 31x, źrenicę wyjściową 4,8mm (jasny i ładny obraz) oraz duże rzeczywiste pole widzenia 2,6 stopnia (tarcza Księżyca to ok 0,5 st). Jak bym miał wymieniać kiedyś sprzęt to taki newton byłby poważnym kandydatem :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba się zgadza. Rozważyłbym jednak montaż azymutalny AZ4 zamiast EQ3-2. Będzie trochę lżejszy i prostszy w obsłudze.

  • Like 2

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sprzętu o tak dużej światłosile (tu F5, bo 750/150=5) fajnie byłoby kupić lepsze okulary. 

Polecam Explore Scientific 82 deg. 

Dwa na początek. Np ES 14mm 82deg, który da źrenicę wyjściową 2.8mm i 24mm 82deg, który da ŹW 4.8mm.

Nie idź w duże powiększenia, zwłaszcza na początku. Możesz się rozczarować. 

Możesz próbować z 8mm później. Jeśli teleskop jest dobrze skolimowany, albo jeśli skolimujesz go sama, to nawet mniej. 

To raczej tuba do szerokich pól, małych i średnich powiększeń. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę tylko potwierdzić zdania przedmówców:

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po staremu - jeśli jest auto to:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1379&lunety=Teleskop Sky Watcher N 203 1200 SYNTA 8 DOBSON Pyrex

1400zł - zostaje 600 na dwa okulary (lepsze z gieły astro).

Ewa takowy użytkuje i z tego co wiem jest zadowolona z "waga/możliwości/mobilność/cena" :) 

EDIT:

 

https://deltaoptical.pl/teleskop-dobson-8-pyrex-pierwsze-obserwacje-astronomiczne-kalendarz-astronomiczny-delta-optical-2019?from=listing

a tu jeszcze z filterkiem (125zł) :) 

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest opcja i chyba nawet fajna, ale przypomnę tylko, że mówimy tutaj o 16-latce.

  • Synta 8" - waga tuby 11kg całość 23kg
  • Newton 5" - waga tuby 5.6kg całość na montażu azymutalnym ok 11-13kg

Czyli prawie o połowę lżejsze będzie. Jasne, że Synta8 więcej pokaże, o ile starczy motywacji by ją tachać do samochodu. Możliwości teleskopu to jedno, częstotliwość użytkowania to drugie. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)