Skocz do zawartości

Guiding


majcher

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą kamerką którą posiadasz to zależy czy jakiś program do guide ją wykryje i czy będzie można ustawić czasy ekspozycji rzędu kilku sekund. Jeśli tak, to powinno działać. 

Kamerka kolorowa którą podlinkowałeś da radę, ale jako guiderek do zestawu który posiadasz wziąłbym większą lunetkę. Za niewiele więcej dostaniesz 60/240 i taka będzie optymalna. Według mnie 50mm guider może być ciut za mały dla Twojego zestawu.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powinno być ok. Tylko ona ma dość spory rozmiar piksela - 5.5um, dlatego raczej lunetka 60/240. A jak będzie trochę za mało, to można w nosek kamerki wkręcić jakiegoś barlowa (samą soczewkę z gwintem) tak, żeby uzyskać jakąś krotność w okolicy 1.3-1.5x. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow musiałby mieć odkręcaną soczewkę z gwintem 1.25". Wtedy ją wykręcasz, do kamerki wkręcasz adapter, do adaptera (powinien mieć na drugim końcu żeński filtr 1.25")  wkręcasz soczewkę z barlowa i całość wkładasz w lunetkę. Jakościowo kitowy barlow do takich celów będzie ok. 

Trzeba tylko się dowiedzieć (na stronie nie umiem znaleść tej informacji) czy ta kamerka ma jakiś filtr IR cut przed matrycą. Jeśli ma tylko szkiełko (clear class) to trzeba będzie dodatkowo filterek 1.25" dołożyć z przodu. Może to być tani IR cut, droższy IR/UV cut, albo dobrze się też sprawdzi do takiego achromatycznego guidera Semi-APO albo Fringe Killer. Ja używałem takiej kombinacji - wkręcona soczewka z barlowa i filtr Fringe Killer https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11307-siódme-poty-szukaczoguidera/

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ci nie polecam tej lunetki...śruby regulujące wyciąg helikalny jak masło..gdy włożysz klucz ampulowy to dosłownie mieli łepek śruby...ale da się przeżyć bo można zablokować wyciąg na stałe, obejmy są mocowane do szyny tylko na jedną śrubę na stronę..porządne rozwiązanie to dwie śruby kontrujące siebie na wzajem w obie strony czyli razem 4...gdy będziesz operować tymi 6 plastikowymi śrubami regulacji położenia lunetki w obejmach..same obejmy będą się poruszać i obracać z racji zamocowania tylko na jedną śrubę. Mi przeszkadzało to bardzo, nawet subtelnie podczas guidingu ustawienie obejm się zmienia w czasie, zwłaszcza gdy lunetka jest jeszcze obciążona kablami od kamery które luźno zwisają.

Ja jestem zdania że takie rozwiązanie mocowania na dwie śruby jest wiele lepsze.

guidescope.jpg.22ec0c8978cdb006a1584bd91350a6d6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, majcher napisał:

znalazłem coś takiego:

http://www.rkblog.rk.edu.pl/astro/kamery-ccd/show/basler-ace-aca2040-25gm/

oraz  man jak usunąć filtr jeśli jest(ale to do sprawdzenia w domu)

Na tej stronie napisane jest "IR: passed" co jak rozumiem oznacza, że szkiełko przepuszcza zakres IR (to częsta sytuacja w kamerkach mono). Czyli pozostanie raczej dodanie odpowiedniego filtra np wkręcając go do barlowa. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o punkt ostrości i konstrukcję guidera - to achromat. Kamerka mono bez filtra jest czuła w zakresie widzialnym, ale także w bliskim IR. A (w uproszczeniu) achromat będzie miał inny punkt ostrości w paśmie widzialnym i inny w paśmie IR. Bez filtra nie będzie można dobrze ustawić ostrości, bo albo pasmo IR albo widzialne będzie rozogniskowane i gwiazdy będą plackami. Filtr IR cut (nie IR pass) wycina pasmo IR, zostaje widzialne i można w achromacie ustawić w miarę dobrze ostrość. A jeszcze mniejsze gwiazdki będą w achromacie jak zastosujesz filtr Semi APO albo Fringe Killer. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)