Skocz do zawartości

Perseidy 2018


Rekomendowane odpowiedzi

U mnie maksimum Perseidów minęło w dość ciekawy sposób. Koleżanka organizowała małą imprezę dla starej klasy, na którą, wiedząc, że mieszka ona w dość ciemnym miejscu, wzięłam lornetkę i wskaźnik laserowy. Całkiem przypadkiem trafiła w termin 12/13 sierpnia, uprzedziłam więc wszystkich o widocznym wtedy zjawisku. Większość znajomych było zainteresowanych możliwością zaobserwowania "spadających gwiazd", przy okazji pokazałam im gdzie na niebie jest jaka planeta, gwiazda czy gwiazdozbiór, a przez lornetkę mogli zaobserwować m. in. Chichoty, Mizara i Alkora, Wieszak czy Lagunę. Fajnie było widzieć ich radość, gdy któremuś z nich właśnie udało się dostrzec jakiś meteor :) 
Ja tymczasem przeżyłam dwa wielkie zaskoczenia. Pierwsze - po 3 latach dowiedziałam się, że rodzice tej koleżanki trochę interesują się astronomią, jej tata miał kiedyś jakiś mały teleskopik i nawet ma jakieś pojęcie co gdzie na niebie jest, mama obecnie chce zrobić tacie niespodziankę i kupić mu jakiś fajny sprzęt, a ja jej trochę doradziłam i poopowiadałam o obserwacjach :) Drugie zaskoczenie - z domu tej koleżanki południowy horyzont jest tak mało zaświetlony w porównaniu z moim, że gołym okiem udało mi się wyłapać Lagunę M 8 :O Do tej pory udało mi się to jedynie w Bieszczadach.

Oprócz tego, w inne noce w pobliżu maksimum, podczas snucia się po polu i patrzeniu w niebo, zdarzyło mi się gadać przez telefon z kolegą z konkursu astronomicznego, który akurat był nad morzem i też oglądał Perseidy, porównywaliśmy z tej odległości meteory, które zobaczyliśmy na niebie :D 

  • Like 5
  • Thanks 1

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ciekawska napisał:

U mnie maksimum Perseidów minęło w dość ciekawy sposób. Koleżanka organizowała małą imprezę dla starej klasy, na którą, wiedząc, że mieszka ona w dość ciemnym miejscu, wzięłam lornetkę i wskaźnik laserowy. Całkiem przypadkiem trafiła w termin 12/13 sierpnia, uprzedziłam więc wszystkich o widocznym wtedy zjawisku. Większość znajomych było zainteresowanych możliwością zaobserwowania "spadających gwiazd", przy okazji pokazałam im gdzie na niebie jest jaka planeta, gwiazda czy gwiazdozbiór, a przez lornetkę mogli zaobserwować m. in. Chichoty, Mizara i Alkora, Wieszak czy Lagunę. Fajnie było widzieć ich radość, gdy któremuś z nich właśnie udało się dostrzec jakiś meteor :) 
Ja tymczasem przeżyłam dwa wielkie zaskoczenia. Pierwsze - po 3 latach dowiedziałam się, że rodzice tej koleżanki trochę interesują się astronomią, jej tata miał kiedyś jakiś mały teleskopik i nawet ma jakieś pojęcie co gdzie na niebie jest, mama obecnie chce zrobić tacie niespodziankę i kupić mu jakiś fajny sprzęt, a ja jej trochę doradziłam i poopowiadałam o obserwacjach :) Drugie zaskoczenie - z domu tej koleżanki południowy horyzont jest tak mało zaświetlony w porównaniu z moim, że gołym okiem udało mi się wyłapać Lagunę M 8 :O Do tej pory udało mi się to jedynie w Bieszczadach.

Oprócz tego, w inne noce w pobliżu maksimum, podczas snucia się po polu i patrzeniu w niebo, zdarzyło mi się gadać przez telefon z kolegą z konkursu astronomicznego, który akurat był nad morzem i też oglądał Perseidy, porównywaliśmy z tej odległości meteory, które zobaczyliśmy na niebie :D 

Piękna popularyzacja astronomii :clap::notworthy: To teraz pewnie częściej będziesz odwiedzała koleżankę patrząc przez nowo nabyty sprzęt jej taty :)
Jeśli kolega znad morza patrzył na południe, a Ty na północ, to te poniżej 40st. nad horyzontem mogliście mieć wspólne. Moje kamery wideo obserwujące meteory łapią bazówki z Gdynią, a to odległość 600 km.

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani! Księżyc nabiera mocy, sierpień wkracza w ostatnią dekadę, więc czas pomału podsumować tegoroczne Perseidy. W dużym skrócie: szału nie było, ale tragedii także nie ;) Spodziewałem się bolidów, ale - jak na złość - nie dostrzegłem ani jednego... Sporo za to było słabszych meteorów (takich na poziomie do 0 mag.). "Moje" maksimum wypadło nocą 12/13 sierpnia między 01:45 a 02:30, kiedy Perseidy sypnęły pęczkami po 2-3 na raz. Zdarzyło się nawet, że w ciągu 3 minut naliczyłem ich 7. Generalnie, w ciągu tych trzech kwadransów spadło w zasięgu mojego wzroku więcej meteorów, niż przez resztę nocy (licząc czas przed i po szczycie). Miłym zaskoczeniem za to była duża aktywność roju poza maksimum (np. 16 sierpnia), o czym już wcześniej pisał Darek. W tym roku zamarzyły mi się Perseidy na tle Drogi Mlecznej i w towarzystwie Marsa. Parę sztuk złapało się w kadrze - także z Saturnem, Altairem i Wegą. A bonusem był podwójny błysk... Iridium? Wprawdzie dane z heavens-above.com na to nie wskazują, ale jestem przekonany, że to stare, dobrze znane "kosmiczne zajączki" - chyba, że ktoś ma inne wyjaśnienie ;) Pozdrawiam :)

2018-08-12_Perseids_Milky_Way_composite_web.jpg

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku dzięki Polskim Kolejom Linowym i Darkowi Bobakowi miałem okazję podziwiać Perseidy z Kasprowego Wierchu. W wizualu mimo niezbyt dużej aktywności na tle Tatr to świetny spektakl . Niestety  żadnych spektakularnych Perseidów nie zarejestrowałem , udało się zrobić tylko zdjęcie Drogi Mlecznej i trochę zdjęć  dziennych.

DM4.thumb.jpg.84732a2ca89881a63ad7d14595ec64c6.jpg2.thumb.jpg.4e19e0e40ab455c8ee04879389e507dc.jpgIMG_6304.thumb.JPG.a76ef14c1b1cc0f8b31f333ccbf354dc.JPG1.thumb.jpg.3d4ee36490de55709c5a61c2b63bd479.jpg

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)