Skocz do zawartości

Grawitacja w czarnej dziurze


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc później...

Wzór Newtona na siłę grawitacji daje się zastosować do ogólnej teorii względności, ale w typowych sytuacjach. Tak znalazłam w necie. Nie wiem, czy można powiedzieć, że czarna dziura to typowa sytuacja i czy Newton znajduje tam zastosowanie.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość MaciekM

Czy ktokolwiek wie, ile N wynosi siła grawitacja w czarnych dziurach, że nawet promienie słoneczne nie mogą z nich uciec

??? :o

Wzór Newtona na siłę grawitacji daje się zastosować do ogólnej teorii względności, ale w typowych sytuacjach. Tak znalazłam w necie. Nie wiem, czy można powiedzieć, że czarna dziura to typowa sytuacja i czy Newton znajduje tam zastosowanie.

:o

raczej nie ;)

:D

Po pierwsze... aby mówic o jakiejkolwiek sile grawitacji musimy miec dwa ciała o danej masie. O ile czarna dziura jest materialna (jest ciałem) i posiada swoją masę (i to nie byle jaką) to światło, jako fotony owej masy nie posiadają. Więc między fotonem a czarną dziurą nie ma oddziaływania grawitacyjnego. Czyli siła grawitacji wynosi aż całe... uwaga 0N. Dla czego więc światło nie opuszcza tzw. Horyzontu zdarzeń? Otóż jak Einstein sobie wydumał, grawitacja to takie ugięcie przestrzeni (bardzo skrótowo powiedziane). Więc o ile pędzący foton gdyby miał rozum i wleciał w czarną dziurę, krążąc gdzieś w czeluściach CD byłby na 100% przekonany, że pędzi po idealnej linii prostej (jak to na światło przystało). Jednak dla obserwatora z zewnątrz owy foton (gdybyśmy go mogli zobaczyc jako ciało materialne - tak dla wyobrażenia) poruszałby się on po orbicie, zataczając sobie tam jakies elipsy. Co ciekawe zarówno ten foton jak i obserwator mieli by rację.

Nie ma tu więc mowy o sile grawitacji... bo aby taka wystąpiła to musimy miec ciało "A" i ciało "B".

Pozdrawiam!

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Więc o ile pędzący foton gdyby miał rozum i wleciał w czarną dziurę, krążąc gdzieś w czeluściach CD byłby na 100% przekonany, że pędzi po idealnej linii prostej (jak to na światło przystało).

Obecnie (Świat Nauki) pojawiła się nowa koncepcja tak zwanych "czarnych gwiazd". Coś pośredniego między czarną dziurą, a bardzo gęstym kosmicznym karłem. W owych czarnych gwiazdach "tworzywo" (cokolwiek to jest, niewątpliwie powstałe z połapanych barionów, może i Wimpów czarnej materii, itd)  jakoś broni się przed zgnieceniem (w samym centrum). Tak samo może być z czarną dziurą. Oznacza to (wtedy), że czarna dziura też ma swoiste tworzywo i jakąś strukturę. Nigdzie nie jest nieskończenie gęsta. W takim przypadku taki foton daleko w niej nie polata bo utknie na owym "tworzywie". ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Hej, astrologu  :) Ponieważ być może jest tam "cokolwiek innego", więc nazywamy to osobliwością. A więc wiemy, że jest tam osobliwość.

Nie ma tu więc mowy o sile grawitacji... bo aby taka wystąpiła to musimy miec ciało "A" i ciało "B".

Tak a propos tego zdania to wczoraj gdzieś czytałam, że rozszerzanie się Wszechświata jest być może spowodowane tym, że oddziaływuje na nas inny wszechświat ciągnąc nas do siebie grawitacyjnie. Zasysa nas tak, jak czarna dziura zasysa gwiazdy. I kiedyś do niego wpadniemy.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarne dziury to takie obiekty o masie powyżej 2 M Słońc, a supermasywne czarne dziury posiadają masę milionów/ miliardów Mas Słońc. W tych obiektach występuję bardzo duża grawitacja, która ugina fotony, które jak już wcześniej wspomniał Maciek krązał po elipsie, a dokładnie mówiąc, gdy taki foton zbliża się do horyzontu zdarzeń ugina się i wraca do "środka" czarnej dziury, zatacza błędne koło. Fotony nigdy nie ucieknał z czarnej dziury. Czarne dziury wszystko pochłaniają ale nic nie może wydostać się z niej !

Aby obliczyć dane dotyczących czarnych dziur należy zastosować wzór Schwarschilda. Wokół czarnych dziur można zaobserwować krążace obiekty [ tak odkryto np czarną dziurę w centrum naszej Galaktyki( supermasywna czarna dziura Syg A* )] i dzięki tym obiektom można wyliczyć dane na podstawie np wzoru Schwarschilda. Tak jak Maciek wspomniał potrzebne jest ciało A i ciało B.

Pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)