Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie drodzy Miłośnicy Astronomii!
Od kilku tygodni biernie przeglądałam forum i czerpałam z niego tyle wiedzy ile się dało, Wasze opinie i porady udzielone innym mniej lub bardziej "zielonym" kolegom i koleżankom pomogły mi w wyborze mojego pierwszego instrumentu obserwacyjnego - i tak od entuzjastycznego "kupię największy teleskop na jaki mnie stać!" dotarłam do zakupu lornetki 15x70 ze statywem i nie żałuję swojej decyzji ani trochę. Ale do rzeczy, przeglądając mapę userów, doszłam do wniosku, że coś mało nas w okolicy mojego miasteczka, więc może nie wszyscy podali swoją lokalizację lub nadal biernie przeglądają forum bez rejestrowania się i postanowiłam założyć ten oto wątek. Moglibyśmy dzielić się tu choćby okolicznymi miejscówkami dobrymi do obserwacji. ?
Ja i mój mąż upodobaliśmy sobie okolice wsi Goliszew, ze względu na nocny brak ruchu na tamtejszych dróżkach, mało zabudowań generujących oświetlenie, bliskość miasta i jednocześnie przyzwoicie ciemne niebo (mapkę wstawię jak tylko będę miała możliwość dołączania obrazków), na którym bez problemu widać Drogę Mleczną. Lata temu, lubiłam jeździć pod wiatraki w okolice Krzyżanowa (wtedy nie miałam żadnego sprzętu i obserwowałam niebo jedynie gołym okiem), ale po rozrośnięciu się strefy ekonomicznej, niestety miejscówka stała się zbyt jasna.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ponieważ nie widzę możliwości edytowania własnego wątku, ale za to widzę, że mogę już dodawać obrazki, zatem dołączam mapkę:

1579948127_mapkagoliszew.png.110f1b185581cf1c5e8fd5caf3fcf997.png

Ostatnia wizyta: 12 sierpnia 2018 - 1:00-3:00 - bardzo ładnie było widać Drogę Mleczną, obserwowałam głównie Plejady i meteory - tych drugich było ponad 20, w tym bardzo jasny bolid, który pozostawił nawet ślad na dłuższą chwilę. Zaobserwowałam wyjątkowy ruch na drodze - minęły nas 3 auta, poprzednio 0. ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta