Skocz do zawartości

Lornetka Celestron SkyMaster Pro 20x80


radeon_231

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, bartulka napisał:

W pełni pod tym podpisuję się. Napiszę na własnym, świeżym przykładzie. Zakupiłem kilka miesięcy temu temu 10x50, bo tak doradzała "większość" na forum. W praktyce obraz latał mi jak galareta, gwiazdy rozmazane, oddałem do sklepu. Mam teraz 7x35 Nikona Aculona i jest super do obserwacji z ręki. Co ciekawe widziałem w nim mgiełkę M33 pod średnim niebem, której nie mogłem znaleźć w refraktorze SW 102/500 i także nieuchwytną w BA 15x70 wedle opisu tutaj.

Jakieś miesiąc temu odwiedziłem sklep i porównywałem SkyMastera 15x70 z Nikonem EX 12x50. Byłem świadom jak wiele ludzi wiesza psy na SM i bardzo zdziwiłem się, że to całkiem przyjemna lornetka do obserwacji. Ale największe zdziwienie było dopiero przede mną. Wziąłem w rękę tego Nikona EX i... obraz mydło. Nie dowierzałem, kręciłem okularami, sprawdzałem kilka razy i ten EX to była jakaś tragedia optyczna. O mały włos kupiłbym tego SM, ale pomyślałem, że mam więcej kasy i może jednak skuszę się na tą serię BA8....

I tu zaczyna się kolejna bajka... Zamówiłem słynnego TS Marine 15x70, bo solidna optyka i mechanika.... Taaa. Piewrwszej lornetki nie zdołałem ruszyć. Tubusy były jak zespawane. Oddałem do sklepu. Przyszła druga. Tubusy chodziły dalej ciężko i ze skokami. Musiałem kilka razy namęczyć się siłowo, aby ustawić lornetkę do moich oczu. Mechaniczne tragedia!!!! Ustawione..... przykładam do oczu i kolejny zonk: gumowe muszle oczne tak wrzynają się w oczy, że to jakieś nieporozumienie... Na forum nikt o tym nie napisał. Lornetka za 1600zł, a guma za 10 groszy. Porażka, bo w Aculonie za 300zł muszle to bajka!!! Wtulasz się w lornetkę jak w poduszkę, a w ten BA8 to jak w drut kolczasty... Nawet ten SM 15x70 miał przyjemniejsze muszle. Wprawdzie gumy można odwinąć, niby to poprawia, ale oddala oczodoły od okularów. Ja mam rozstaw oczu 62 mm. Producent deklaruje od 54mm, a zapewniam, że ktoś z rozstawem 60mm może zapomnieć już o tej lornetce. Szerokie okulary, z odwiniętą dodatkowo gumą, tak odpychają ją od oczu, że wychodzi się poza użyteczny ER. Ja z moim rozstawem 62mm byłem na styk ER, a gumy wciskały mi się już lekko w nos. Znalazłem jeden wpis na innym forum, że z tego właśnie powodu ktoś zamienił TS na tańszego Skyguida. Tam gumy i okulary mają mniejszą średnicę. Ostatecznie i tak musiałem odesłać drugą TS do sklepu, bo była rozkolimowana.... Ogólnie powiem tak, BA8 w wydaniu TS/DO/Oberwerk to ta sama chińszczyzna na którą jesteśmy skazani. To nie jest sprzęt docelowy, bo najlepszy, tylko najlepszy z dostępnej tandety...

Producent i projektant w duuu...żym poważaniu ma jakość i komfort obserwacji. Przypadkiem udało się kiedyś im zrobić dobrą optykę i tak klepią ten chłam od lat. Na youtube można znaleźć porównanie z Luntem US, gdzie właśnie wskazuje się na mniejsze, bardziej wygodne okulary względem tej serii BA8 w wydaniu TS/DO/....

Podsumowując, bądź ostrożniejszy w opisy typu lornetka docelowa.

Optyka jest ważna, ale lornetka ma dawać KOMFORT obserwacji na leżaczku i po to ją kupujemy. Czy ostrość jest do 70 czy 90% pola widzenia, to jest to naprawdę drugorzędne. Zresztą jak ktoś pisze, że ma ostre gwiazdy po brzeg, to też jestem ostrożny. Dlaczego? Optyka często wrażliwa jest na nieosiowe patrzenie. Jak "odginasz oko" na brzeg pola, to pojawiająś się wtedy takie mroczki, które uniemożliwiają poprawne widzenie. Efekt jest taki, że nigdy nie zdołasz zobaczyć, czy brzeg pola jest naprawdę ostry..:) 

Twoja 20x80 na pewno jest rozkolimowana i do zwrotu. Co dalej, to Twoja decyzja. Jak masz rozstaw oczu 63mm i więcej, to próbuj z tą TS, jako docelową ;)

 

 

 

 

 

U mnie rozstaw źrenic ok 65-67mm, ciężko dokładnie zmierzyć bo mam głęboko osadzone oczy, a suwmiarki nie mam :).  Może to będzie głupie pytanie, ale o jakie gumy chodzi? Przez lornetkę powinno się patrzeć z zawiniętymi gumkami czy odwiniętymi? Czy skuteczna odległość od okularów powinna wynosić ok 18mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, radeon_231 napisał:

Podobno ta lornetka ma duży astygmatyzm

A znajdziesz inną z wszystkimi jej zaletami i małym astygmatyzmem w tej cenie? Szczerze - wątpię, żeby Ci przeszkadzał.

Można jeszcze wypisać inne jej wady - np. dołek w transmisji. Źadna lornetka nie jest idealna. Pytanie za jaką cenę i czy jest to do zaakceptowania.

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, qbanos napisał:

A znajdziesz inną z wszystkimi jej zaletami i małym astygmatyzmem w tej cenie? Szczerze - wątpię, żeby Ci przeszkadzał.

Można jeszcze wypisać inne jej wady - np. dołek w transmisji. Źadna lornetka nie jest idealna. Pytanie za jaką cenę i czy jest to do zaakceptowania.

Pewnie masz rację. Przemyślę sprawę. Szkoda, że tak daleko mieszkasz, gdyby dało się przed zakupem spojrzeć w taką lornetę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, radeon_231 napisał:

gdyby dało się przed zakupem spojrzeć w taką lornetę...

I to jest klucz do Twojego sukcesu.

Czytając wcześniej podane złe doświadczenia podczas próby nabycia fajnej lornetki jestem trochę przerażony. Nie no to co pisze Bartulka to już w ogóle przesada. Przecież uszkodzony sprzęt (bo jak tu inaczej nazwać nieruchomy mostek) nie powinien być w ogóle przesyłany i to dwukrotnie.  Sklep równie dobrze mógł Ci wysłać zapakowaną raz cegłę za 1600 zł, a drugi raz młotek mówiąc, ze jak Ci nie pasuje to przecież masz prawo zwrotu do 14 dni. Nie no jakiś koszmar. Nie wyobrażam sobie , że tu na forum ktoś wystawi w takim stanie sprzęt który miał być przecież do dalszego użytku nawet używany, ale sprawny.

Sam chińską 15x70 Ba8 użytkowałem 6 lat i nic mnie nie denerwowało, wręcz przeciwnie wysoko cenie, może bezpieczniej nie tą serię, ale ten konkretny egz., a stał on np. koło Swarovski SLC 8x56 B (za ponad 8 tys. zł) i naprawdę chińczyk się dzielnie bronił, co potwierdził nawet nieco już zawstydzony właściciel Swarovskiego.

Bartulka pisze też o niewygodnych muszlach w BA8 i jak najbardziej ma prawo do swojej opinii i jestem przekonany, że tym wpisem może pomóc też w wyborze (przynajmniej zwrócił uwagę na taki element co dot. każdej lornetki). Ja twierdze, ze to co podał za minusy (np. twardość i mocne przyleganie) było dla nie zdecydowanie plusem. Przykładowo mocne przyleganie do oka skutecznie pozwalało mi na optymalne wycentrowanie oka do osi optycznej okularów i odcinało niechciane, zwłaszcza w nocy światło boczne.

Zwrócę jeszcze uwagę, że przy wyborze lornetki warto się zastanowić nad rozwiązaniem ustawienia ostrości. Jest centralny i indywidualny. Ten ostatni moim zdaniem się świetnie spisuje, gdy lornetka ma dużą głębie ostrości - a tak jest w 15x70 BA8.

Na powyższym widać, że sprawdza się i tu powiedzenie, że: "Jeden lubi teściową, drugi teściowej córkę". Co jest czym i co lepsze każdy musi indywidualnie ocenić.

Zdecydowanie więc polecam osobisty test danego sprzętu przed zakupem nieważne, czy nowego, czy używanego.

Ja po wspomnianą 15x70 BA8 jechałem 80 km do sklepu stacjonarnego mając praktycznie zerowa wiedzę o lornetkach, ale jak chwyciłem tą lornetkę i zobaczyłem obraz to "nie wypuściłem" jej już przez kolejne 6 lat będąc z tego naprawdę zadowolony, a jakość obrazu i mechanika praktycznie niezmalała przez ten czas.

Zdecydowanie polecam taki manewr, tym bardziej, że dzisiaj kupując nowy sprzęt coraz częściej kupujący nie jest klientem, a testerem na tolerancję jakości (czasami braku zupełnej jakości).

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to co napisał GKG o swojej byłej lornetce, mam ją teraz ?

BTW znam inną wersję tego powiedzenia "jeden lubi ogórki, drugi ogrodnika córki" ?

EDIT ze sprzętem jest różnie. Kupiłem kiedyś na której z naszych giełd starego Fujinona 16x70. Był bardzo przyzwoity. I pewnie zostałby u mnie na stałe ale miałem wypadek samochodowy i wyprzedałem cały zestaw lornetkowy. I tak nie mogłem go używać. Lornetka od GKG to Stigma 15x70, jest podobna pod względem jakości do tego Fujinona a nawet chyba go przewyższa. Trudno o dokładne porównania, gdy nie ma obu sprzętów obok siebie. 

Najepiej odebrać sprzęt osobiście, choć niekiedy zakupy na odległość są tzw strzałem w dziesiątkę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Czy ktoś z forum posiada/korzystał z lornetki Celestron SkyMaster Pro 20x80? Cenowo podobnie do Celestron SkyMaster Pro 15x70 (wiem, że w tej cenie warto polecanego SkyGuide :) ).

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za tym aby nabyć SkyGuide. Obecnie produkowane posiadają już gwinty filtrowe na filtry 1,25" , potwierdził to kolega "wampum", który takową posiada i wystawił na sprzedaż, a czy takowe gwinty posiadają nowe Celestrony SkyMaster? Z tego co się zorientowałem to nie. Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2018 o 18:40, Hagen napisał:

Jestem za tym aby nabyć SkyGuide. Obecnie produkowane posiadają już gwinty filtrowe na filtry 1,25" , potwierdził to kolega "wampum", który takową posiada i wystawił na sprzedaż, a czy takowe gwinty posiadają nowe Celestrony SkyMaster? Z tego co się zorientowałem to nie. Pozdrawiam!!!

Trochę koryguję tory i budżet, może jednak 15x70 z BA8, DO Extreme lub TS Marine?
Możliwe, że Nikon pójdzie na giełdę i wleci dodatkowo coś mniejszego (może 7x50 BA8), ale to już inny temat.

Także, aby nie zaśmiecać tego wątku postami o 15x70 zapraszam tutaj: 

 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)