Skocz do zawartości

MAK 127 OTAW jakiej firmy?


Rekomendowane odpowiedzi

To będzie mój pierwszy "prawdziwy" teleskop.  Zdecydowałem się na  ten model po analizie postów  na tym i innych forach. Nie wiem tylko którą  firme wybrać  SW, Lavenhuk czy jeszcze inną. 

W sklepach internetowych nie znalazlem zestawu w wersji otaw z montażem paralaktycznym, a taki właśnie chcialbym mieć.  Jakieś  podpowiedzi gdzie mozna kupić taki zestaw mile widziane 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jako nastolatkowi marzył  mi sie maksutow ?  Mam nadzieję , że  poprzez odpowiedni dobór  okularów nie ograniczę  się tylko do Księżyca i planet. Mam też zamiar czasami na  obserwacje naziemne z pryzmatem. Oczywiście do tego paralaktyk nie bardzo się nadaje, ale  by podążać  z planetą czy mglawica to chyba jest konieczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zdziwiony, że do tego teleskopu chcesz używać montażu paralektycznego - szczególnie jeśli planujesz obserwacje naziemne. 

Jeśli chodzi o dobór okularów to pamiętaj, że MAKi SW nawet z 2" wyciągiem mają mały przelot. Okular przy którym nie ma jeszcze winietowania to SWAN 33mm 72* - powiększenie 50x, pole 1.4* i źrenica wyjściowa 2.5mm. 

1 godzinę temu, kjacek napisał:

DSy??? ?też? da radę, ale to długa ogniskowa i pole małe. To fajna, ?lekka?? i krótka tuba. Ale moim zdaniem jako drugi teleskop.??? ??

Wszystko się zgadza, ale uważam że to dobra tuba na pierwszy teleskop. A w przyszłości może stać się drugim teleskopem. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, pmochocki napisał:

Też jestem zdziwiony, że do tego teleskopu chcesz używać montażu paralektycznego - szczególnie jeśli planujesz obserwacje naziemne. 

Jeśli chodzi o dobór okularów to pamiętaj, że MAKi SW nawet z 2" wyciągiem mają mały przelot. Okular przy którym nie ma jeszcze winietowania to SWAN 33mm 72* - powiększenie 50x, pole 1.4* i źrenica wyjściowa 2.5mm. 

Wszystko się zgadza, ale uważam że to dobra tuba na pierwszy teleskop. A w przyszłości może stać się drugim teleskopem. 

To częściowo  dzięki  Twoim postom zdecydowałem  się  na MAKa  z 2" wyciagiem, choć  nie do końca  rozumiem co przez to zyskam ?

Piszesz, ze MAKi SW mają mały przelot, chyba w przypadku innych  produktów będzie  tak samo? Czy powyżej 50x zawsze będą ciemne brzegi ?jak to będzie wyglądało  przy dodawanych przez sprzedawcę  okularach?

Co zaś do montażu,  paralaktcznego to nie upieram się. Nie mialem z żadnym nowoczesnym doczynienia. Myślę (może  błędnie ) że jak poluźnię jakieś śruby to będę  miał  tymczasowo azymutalny z możliwością  szybkiego ruchu góra dół  i na boki, a jak ja skontruję to mikruruchami będę  mógł  podążać łatwo  za obiektem.

Zamieściłem  ogłoszenie  w dziale -kupię,  zobaczymy co się  trafi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze coś  mi się  przypomniało  odnośnie  montażu.  Przeglądając fora gdzieś  widziałem opcję montażu  azymutalnego z klinem paralaktycznym, takie 2 w 1.

Nie mogę  jednak znaleźć  takiego montażu  w sklepach, czy to są  samorobki ?

"Upieram się " przy paralaktyku, bo w przyszłości chcialbym doposażyć go w napęd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, adamer napisał:

To częściowo  dzięki  Twoim postom zdecydowałem  się  na MAKa  z 2" wyciagiem, choć  nie do końca  rozumiem co przez to zyskam ?

Piszesz, ze MAKi SW mają mały przelot, chyba w przypadku innych  produktów będzie  tak samo? Czy powyżej 50x zawsze będą ciemne brzegi ?jak to będzie wyglądało  przy dodawanych przez sprzedawcę  okularach?

Co zaś do montażu,  paralaktcznego to nie upieram się. Nie mialem z żadnym nowoczesnym doczynienia. Myślę (może  błędnie ) że jak poluźnię jakieś śruby to będę  miał  tymczasowo azymutalny z możliwością  szybkiego ruchu góra dół  i na boki, a jak ja skontruję to mikruruchami będę  mógł  podążać łatwo  za obiektem 

To nie do końca tak. 

Maki gdzieś od 30 mm (koledzy mnie poprawią) zaczynają winietować dla okularów szerokokątnych. Nie uzyskasz szerokiego pola i już. O ile winieta mi nie przeszkadza, to małe pole tak. 

To nie światłosilny refraktor, gdzie możesz uzyskać w miarę szerokie pole bez wchodzenia w dużą Źrenicę Wyjściową (poczytaj o niej). A bez szerokiego pola dla mnie słabo. 

Nie każdy montaż paralaktyczny można przestawić w tryb AZ, a EQ do wizuala jest... słaby i nieintuicyjny. W AZ ustawiasz tam gdzie chcesz i patrzysz. A w EQ... Pooglądaj sobie filmiki. Miałem i nigdy więcej ?

Ale do dużych powiększeń i wpatrywania się godzinami np w Jowisza EQ jest przydatne. Zwłaszcza z napędem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze coś  mi się  przypomniało  odnośnie  montażu.  Przeglądając fora gdzieś  widziałem opcję montażu  azymutalnego z klinem paralaktycznym, takie 2 w 1.

Nie mogę  jednak znaleźć  takiego montażu  w sklepach, czy to są  samorobki ?

"Upieram się " przy paralaktyku, bo w przyszłości chcialbym doposażyć go w napęd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już też przerabiałem. Jak to gdzieś napisałem, ten montaż to generator drgań, niekoniecznie harmonicznych. Poczytaj co ludzie piszą. Odradzam. 

Może ten EQ3-2 to nie jest taki głupi pomysł. Do makówki trochę ciężki, ale nie będzie się trzęsło. Ma mikroruchy, to do Maka bardzo ważne. A jakoś prosto można go przerobić (niekoniecznie na stałe <sprawdz?> na ALT-AZ. Ja na takim prowadziłem SCT8, teraz mam SkyTee, z którego częściej korzystam). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, kjacek napisał:

Maki?? gdzieś od 30 mm (koledzy mnie poprawią) zaczynają winietować dla okularów szerokokątnych. Nie uzyskasz szerokiego pola i już?.

Dokładnie SWAN 33mm to okular, który daje najszersze pole bez winietowania w Maku 127. A źrenica wyjściowa pozwala dostrzec już fajne DSy. 

13 godzin temu, adamer napisał:

"Upieram???????? się " ?przy paralaktyku, bo w przyszłości chcialbym doposażyć go w ?napęd???

No to EQ3-2 jest dobrą opcją. Niestety ja nie wiem jak go przerobić na Az więc nie pomogę. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko. Ale cena rośnie. 

Z mikroruchami to EQ3-2 i ewentualnie klony. 

AZ4 bez mikroruchów. 

HDAZ chyba lepszy od AZ4 na dwa teleskopy ale wymaga trochę modyfikacji bo się rozkręca. 

SkyTee i jego klony - Omegon, polecam, drogi. 

Pewnie coś jeszcze pominąłem, wymieniłem tylko te, które przerabiałem. 

AZ3, ALT-AZ5 i jego klony moim zdaniem nie nadają się. EQ1, EQ2 to samo. 

Montaży jest trochę, nie znam wszystkich. Te droższe niby zwykle są lepsze. 

Poczytaj jeszcze na astropolis.pl czy astromaniak.pl. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spojrzeć na moją archiwalną recenzję Maka 127 Oriona: http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=11
Długi czas używałem go na montażu EQ3-2 na stalowych nogach, ale do wizuala przesiadłem się na Vixen Porta i całość działała całkiem dobrze: http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=38

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, polaris napisał:

Możesz spojrzeć na moją archiwalną recenzję Maka 127 Oriona: http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=11
Długi czas używałem go na montażu EQ3-2 na stalowych nogach, ale do wizuala przesiadłem się na Vixen Porta i całość działała całkiem dobrze: http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=38

Świetna  rezenzja Marcinie. Słowa uznania za włożoną pracę.

Wciąż zastanawiam się nad producentem. Przeglądając  ofertę  teleskopy.pl zauważyłem  że Orion,  Celestron Bresseti Levenhuk maja regulację ostrosci poprzez regulację  lustra a SW na okularze. Ta pierwsza opcja jest  chyba lepsza? Z kolei tylko SW oferuje wyciąg  2"

Wszystkie MAKi 127 mają  ogniskową 1500 a Bresser  podaje 1900, jak to możliwe? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że wszystkie maki mają tak samo - regulacja ostrości lustrem. 

Spotkałem się z informacją, że Mak 127 ma dłuższą ogniskową, niż podawana. Nie wiem. 

Ale każdy producent tworzy własną wersję Maka i może tak dobrać materiały, aby uzyskać to co chce. Co w tym dziwnego? Skoro producent podaje daną wartość, trzeba przyjąć, że taka ona jest, chyba, że ktoś udowodni, że jest inaczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie  " wydaje Ci się ", ale czy wiesz to na pewno? Przy MAKach innych niż  SW sprzedawcy podają jako dodatkową  zaletę

"Dodatkowe zalety 
 
? ustawianie ostrości 
Ustawianie ostrości realizuje się nie poprzez zewnętrzny wyciąg przesuwny, a przez śrubę mikrometryczną przesuwającą zwierciadło główne teleskopu. Ten sposób ogniskowania obrazu zapewnia bardzo szeroki zakres regulacji ostrości, dzięki czemu praktycznie dowolne akcesoria astronomiczne dobrze współpracują z tą tubą, zaś luzy na wyciągu po prostu nie istnieją.

Przy SW nie ma o tym wzmianki, ale być może masz racje że  to standart dla MAKów. Na zdjęciach  SW widać  w tylnej części  pokretlo na tubusie, tak jak w innych firmach.

Może ktoś  z użytkowników sie wypowie?

Jutro mam zamiar podzwonić troche po sprzedawcach i dowiedzieć się  czy Bressera i Oriona mozna zamówić  z wyciągiem 2"

Jeżeli nie i nie znajde jakieś  ciekawej  używki to skonczy się  pewnie na SW OTAW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciąż  szukajac natknęłem sie na takiego Oriona z goto. Myślałem o zakupie SW OTAW na paralakyku i późniejszym  dolozeniu napedu i ew. Goto , a tu gotowiec niestety z 1,25

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_365&amp;products_id=4059&amp;lunety=Teleskop Orion StarSeeker IV MAK 127 mm GoTo 13163

 

Co o tym myślicie?  Podobno tym zestawem można te9 sterować ręcznie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno MAK SW 127 ma regulację lustrem. Oznacza to że będziesz mógł podpiąć np. bino i wyostrzysz bez barlowa.

Nie ma luzów na wyciągu i nie ma problemów z obciążeniem wyciągu bo jest regulacja lustrem. Ale każdy kij ma dwa końce. Nie ma też microfocusa, więc pewnie jak kupisz ten teleskop to za jakiś czas zamówisz u Pana Janusza z Astrokraka pokretlo, aby wygodniej było ustawiać ostrość. W zimę przy -10*C jak będziesz miał zgrabiałe ręce docenisz je na pewno.

6 godzin temu, kjacek napisał:

Spotkałem? się z informacją, że Mak 127 ma dłuższą ogniskową, niż ?podawana.? ????

Dokładnie - MAK SW 2" ma z kątówką 2" ma raczej 1650 a nie 1500.

 

I na koniec:

3 godziny temu, adamer napisał:

No? właśnie???????  " wydaje Ci się ", ale czy wiesz to na pewno? ?

Kolega nie wie na pewno i to wyraźnie zaznaczył. Proszę doceniaj to. Bo są tacy co nie wiedzą a piszą jakby byli pewni i wprowadzają nowicjuszy w błąd.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, adamer napisał:

Co o tym???? myślicie???

Osobiście myślę, że w pierwszym teleskopie lepiej się wystrzegać GoTo. Zabierasz sobie szansę nauczenia się nieba i nauki  "star hoppingu". Odbierasz sobie też frajdę odszukiwania trudniejszych DSów. Jasne wszystko dla ludzi. Jak jesteś zabiegany, praca do późna, rodzina i małe dzieci co budzą Cię przed piątą rano i czas na obserwacje masz skrócony do minimum to idź w GoTo.

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz rację ale ten  zestaw  podobno oferuje też  możliwość  recznego sterowania. Jak kupie paralaktyka plus za jakiś  czas napedy i oprogramowanie to myślę, że  wyjdzie  to spoto drożej.  Ten zestaw to  Orion, czyli jeżeli się nie mylr troszkę  lepszy niz SW. 

Jakieś opinie o wspomnianym  Bresser z ogniskową  1900?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, adamer napisał:

 Ten zestaw to  Orion, czyli jeżeli się nie mylr troszkę  lepszy niz SW. 

Jakieś opinie o wspomnianym  Bresser z ogniskową  1900?

Hymm... Moim zdaniem różnicy między Orionem a SW to nie zauważysz. Nawet gdybyś miał te teleskopy na obserwacjach obok siebie. 

Ten Bresser 1900 jakiekolwiek by miał opinie, jeśli ma 127 mm, to jest jeszcze słabszy jako pierwszy teleskop. Jeszcze dłuższa ogniskowa, jeszcze węższe pole. Jeszcze ciemniejsza tuba. Ale tylko to jest istotne - wąskie pole. Może do Księżyca i planet to jest OK, ale mnóstwo traci się w innych sprawach. 

Pamiętaj, że jako nowicjusz będziesz miał tym większy problem w lokalizacji celu im będzie węższe pole. Ja zresztą też tak mam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)