Skocz do zawartości

MAK 127 OTAW jakiej firmy?


Rekomendowane odpowiedzi

Tu masz fajny teleskop:

https://astropolis.pl/topic/64060-sky-watcher-100ed-otaw-100900-bd-szukacz-złączka-kątowa-2-cale/

Moim zdaniem lepszy od Mak 127. 

EDIT ale to długa tuba, coś (szerokie pola jeszcze) za coś (wymiar tuby, dłuższa od makowej, choć ogniskowa krótsza, inna budowa). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że zatoczylismy w tej dyskusji koło i jesteśmy na początku. 

Jeśli chcesz małej krótkiej, tuby na balkon, pod miasto czy do samolotu lub gdy głównym celem jest księżyc i planety to bierz MAKa. Jeśli chcesz nim oglądać DSy to lepiej by miał wyciąg 2".

Jesli chcesz mieć teleskop uniwersalny, także do obserwacji dziennych to ten ED100 jest lepszy. 

A jeśli chcesz MAKa bo marzy Ci się MAK to żadne racjonalne argumenty nie będą miały sensu. I MAK 127 z ogniskową 1900 to bardzo słaby pomysł na pierwszy teleskop. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję  kjacek. Też  to wypatrzylem (dopiero  dzisiaj rano). Ceny ok, producent  to zapewne SW, ale wyciąg  1,25. Nie mam pojęcia o kosztach przejścia na  2".

Polecany przez Ciebie  ED 100 super,  ale chcę sie zmieścić w  3 tys.

Nie wiem czego te dwusoczewkowe są takie  drogie.  Sam sobie odpowiem, pewnie są  odpowiednio dobre ?

Dlaczego  sa droższe  od np. tego refraktora

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=2212&lunety=Teleskop Sky Watcher Synta R 120 1000 EQ 3 2 BK1201EQ3 2

Parametry teoretycznie lepsze niz w ED100.,obiektyw 120, ogniskowa 1000.

Czytam i czytam i coraz głupszy i bardziej skołowany jestem ?

Już nie upieram się  tak na MAKa, wiem że nie chcę otwartego, Newton odpada.

Zarówno  w mieście  jak i na wsi mam dużo roslin i wciąż  coś  się  sypie, nie chcę  spędzać  wieczoru z miotełką ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi, bo to dobry EDek. 

W Twoim ostatnim linku jest achromat. Klasa niżej od ED, choć większa apertura, więcej widać, z gorszą jakością niż w ED (poczytaj o aberracji chromatycznej). 

Ale to długa, przyciężka I niewygodna tuba. 

Byłeś już na jakimś lokalnym spotkaniu? 

Dopiero jak popatrzysz przez różne teleskopy na takim spotkaniu obserwacyjnym to cokolwiek będziesz wiedział. I o sprzęcie i o tym co najbardziej chcesz oglądać (na niebie, nie w bloku naprzeciwko ?). 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, adamer napisał:

Dlaczego??  sa droższe  od np. ?tego refraktora

Poczytaj o szkle ED, aberacji chromatycznej i apochromatach. 

Achromat (taki jak wskazałeś) może być krótki i mieć dużą aberację chromstyczną lub bardzo długi i wtedy ma dużą ogniskową oraz małe pole i... masz wszystkie ograniczenia MAKa plus długą nieporeczną tubę. 

EDIT: Widzę, że Jacek już odpisał. Mi internet szwankuje i wysłało post z opóźnieniem. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobierz sobie ze strony http://www.sowson.ksknet.pl/ program "AstroTabak", który pokarze koledze co zobaczy w teleskopie i wybranym okularze. Jest tam sporo zdefiniowanych teleskopów, okularów i kamer, a jeśli nie ma w spisie wymaganego sprzętu można to zrobić samemu wchodząc w katalog programu, wybierając odpowiedni katalog i plik. Pliki są tekstowe i można samemu zdefiniować w notatniku - teleskopy, okulary i kamery. Należy dokładnie przestrzegać gdzie wstawić spację i ukośnik. Niepotrzebne dane można śmiało usunąć,, aby nie szukać swoich sprzętów po całych listach. Nie majstrować w katalogu obiekty. Program jest maleńki i zajmuje na dysku tylko 8,6 MB po Polsku. W "helpie" jest wytłumaczenie wszystkiego też po Polsku. Oprócz tego, wszystko można definiować przyciskami. Program też podaje całą masę danych takich jak - światłosiła, powiększenie, źrenica i wiele innych.

Nie ma większego sensu w kombinowaniu z szerokimi polami w Maku, a tylko kupić za małe pieniądze używkę SW 80/400 lub większy i cieszyć się widokami. Tuby na początek można przecież wieszać zamiennie. Optymalny jest jednak EQ3-2, chociaż na Star Adwenturer też wieszają.

Pozdrowienia

Synta 203/1200 na Dobsie, SW 80/400 na EQ2 z napędem, Mak90 na małym Dobsie ATM, Mak 127, Alkor 65/500, lornetki 8x30 i 12x60. trochę szkła Baader, SW, Vixen, UHC-S, szary, zielony i inne drobiazgi. Jestem także krótkofalowcem i z tego powodu kilka radiostacji.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups!

Link  jest nieaktywny więc jeszcze raz

http://www.sowson.ksknet.pl/

Synta 203/1200 na Dobsie, SW 80/400 na EQ2 z napędem, Mak90 na małym Dobsie ATM, Mak 127, Alkor 65/500, lornetki 8x30 i 12x60. trochę szkła Baader, SW, Vixen, UHC-S, szary, zielony i inne drobiazgi. Jestem także krótkofalowcem i z tego powodu kilka radiostacji.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Za stary już  chyba jestem na naukę  ?

Chciałbym nie wiedzieć  o apochromatach, aberacji chromstycznej etc. , a po prostu kupić teleskop, który  by sprawiał  frajdę ? 

aza, ten program to dobry pomysł, będzie  chodził  na androidzie? 

Od pewnego czasu nie  mam internetu w domu i używam tableta. Z niego tez będę mógł  udostępnić  dane na tablet , lub PC

Sugestia z SW 80/400 też dobra, nawet nowy można  kupić  za nieduże pieniądze. 

Jeżeli EQ 3-2 to chyba na stalowych nogach?

Na chwilę obecną mam radziecką rozkładaną lunetkę 20x50, więc  nawet teleskop z sieciowki bedzie milowym krokiem naprzód ? Później na spokojnie można będzie  zastanowić się nad czymś większym. 

Jacku od ponad 30 lat  nie jestem  członkiem  PTMA i nawet nie wiem czy w Lublinie  takowe się  odbywają. 

Najlepszy byłby  sklep z teleskopami działający w bezchmurne noce, no ale takie rzeczy to tylko w Erze ? U mnie  nie ma nawet normalnego sklepu ?

Spojrzałem  "świeżym" okiem na moje warunki do obserwacji. Zarowno w  miescie jak i na wsi jestem  skazany na południe,  w mieście  budynki, na wsi ściana  lasu.

Oczywiście na wsi moge się  wybra na szczre pole

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze że ja przez rok czytałem fora zanim kupiłem teleskop. Ale chyba nie warto tak długo czekać. Mój ulubiony fragment z pierwszej poważniejszej książki o obserwacjach, który skłonił mnie do zakupu:

Cytuj

The answer to the question ?did I buy the right telescope?? is always ?yes. Yes you did.? Why? Because anything that allows you to turn your eyes to the stars and to explore the universe is a gift ? even if you bought it yourself.

Prawda jest taka, że czy kupisz MAKa 127 czy ED100 jestem pewien, że będziesz zadowolony o ile będziesz miał czas go używać. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rozważasz krótki achromat 80 mm to lepiej pomyśl o ED80. Tańszy od ED100, bardziej mobilny, lekki, a obrazy daje przepiękne. I jest jak na swoją aperturę całkiem wszechstronny i wydajny. Nie daje takich możliwości powiększeń co Mak, ale dobrze skorygowana soczewka da ostrzejsze i bardziej kontrastowe obrazy planet i Księżyca (choć mniejsze kątowo) niż często niewychłodzony Mak i to przy słabym seeingu. A szerokie pola to dla ED80 żaden problem.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj w odpowiednim dziale, czy jest ktoś z okolicy i czekaj na informacje. Tu, na astropolis.pl i na astromaniak.pl. 

Niewielu ludzi jest gdzieś zapisanych, zwykle to po prostu ludzie, którzy lubią oglądać niebo. 

Ktoś się znajdzie. A uwierz mi, najlepiej obserwować w kilka osób. 

Tania tubka 80/400 to dobry pomysł, ale planet nie pooglądasz, bo to tubka do szerokich pól i małych i średnich powiększeń. Polecam. Lekka, na upartego wejdzie na statyw foto. Zwykle ma wyciąg 1.25 i to jest trochę słabe. Na giełdzie bywają tubki z wymienionym wyciągiem na 2 calowy. 

I w dodatku masz widok na południe... Znowu bardzo pozytywna informacja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze coś o Maku z wyjściem 1.25. Wiesz, to można prosto ominąć. Należy kupić odpowiednią przejściówkę z Maka na 2 cale. W Astrkraku Pan Janusz na pewno albo ma na składzie, albo wystruga na następny dzień. Możesz zapytać w sklepie lub na astromaniak.pl. (Janusz_P.)

Z tego co pamiętam, to okular o najdłuższej ogniskowej jaki w Maku można stosować to Swan 33mm 70 stopni ale sprawdź to jeszcze. 

Mak na giełdzie https://astropolis.pl/topic/64074-wyprzedaż-sprzętu-mak-127/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Piszesz że jesteś za stary na naukę, To wielki błąd i nigdy nie bądź pesymistą. Ja mam 71 lat i chłonę wiedzę "tonami" odkąd jestem na emeryturze, wcześniej tylko trochę mniej, Przyda się dla wnucząt, a i innych może zarazisz jakąś dziedziną nauki, bo w szkołach wiadomo jak jest. Zawsze kogoś czegoś można nauczyć i zmusić do racjonalnego myślenia. Świat się zmienia i nigdy nie stoi w miejscu, dlatego należy choć trochę za tym nadążać, Dlatego trzeba grzebać przynajmniej w internecie i szukać. Ja posiłkuję się internetem i książkami, a telewizję traktuję po macoszemu i nie boję się rozmawiać na trudne tematy. Brak wiedzy - zabija, wiedza - czasami.

Program AstroTabak jest tylko na Windowsa.

Powodzenia

Synta 203/1200 na Dobsie, SW 80/400 na EQ2 z napędem, Mak90 na małym Dobsie ATM, Mak 127, Alkor 65/500, lornetki 8x30 i 12x60. trochę szkła Baader, SW, Vixen, UHC-S, szary, zielony i inne drobiazgi. Jestem także krótkofalowcem i z tego powodu kilka radiostacji.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aza, to było  powiedziane  żartem ? Zgadzam się  z Tobą odnośnie  poznawania nowych rzeczy.

Ja to mówią - człowiek uczy  się  całe życie i głupi  umiera ?

W dzisiejszych czasach,  uczenie się  i poznawanie nowych rzeczy jest dzięki  internetowi znacznie ułatwione.  Nie  trzeba godzinami siedzieć w bibliotece.

Problemem jest to , że z wiekiem zdolności  do przyswajania wiedzy maleją .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lublinie znalazłem coś takiego. Mają tam potężny refraktor i ciekawe czy jeszcze mają ten sprzęt.

Zakład Fizyki Ogólnej i Dydaktyki Fizyki

Luneta 20cm/300cm uzyskana dzięki staraniom Pana Profesora Kazimierza Kordylewskiego (lata pięćdziesiąte). Podarowana dr Longinowi Gładyszewskiemu w celu popularyzacji wiedzy astronomicznej poprzez obserwacje w Lublinie. Od lewej: prof. Longin Gładyszewski (UMCS) oraz dr Dariusz Chocyk (Politechnika Lubelska).

UNIWERSYTET MARII CURIE SKŁODOWSKIEJ

Instytut Fizyki UMCS w Lublinie

link: http://www.zfo.umcs.lublin.pl/php1/main.php3?id=0805

 

Synta 203/1200 na Dobsie, SW 80/400 na EQ2 z napędem, Mak90 na małym Dobsie ATM, Mak 127, Alkor 65/500, lornetki 8x30 i 12x60. trochę szkła Baader, SW, Vixen, UHC-S, szary, zielony i inne drobiazgi. Jestem także krótkofalowcem i z tego powodu kilka radiostacji.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie  Jacku, chciałbym nawet to zrobić,  ale te fora astro sa jakoś  dziwnie zorganizowane,  nie bardzo  wiem gdzie się wkręcić,  w ogólne?  Jestem zarejestrowany tutaj i na astromaniaku,  z astropolis od kilku dni bez powodzenia  oczekuje na maila potwierdzajcego rejestrację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adamer - a myślałeś nad kupnem w GB?

Bo ja właśnie patrzę na https://www.amazon.co.uk/Orion-9825-127mm-Maksutov-Cassegrain-Telescope/dp/B0000XMRRG/ref=sr_1_3?s=photo&ie=UTF8&qid=1534918545&sr=1-3&keywords=mak+127

i wprawdzie to jest 1,25", ale tańszy o 400 w stosunku do polskich cen (porównywałem z teleskopy.pl)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podobnej  cenie jest Orion w astroshopie

https://www.astroshop.pl/teleskopy/orion-teleskop-maksutova-mc-127-1540-apex-ota/p,14306

 

Plus koszty  przesyłki. Już wysłałem zapytanie do Pana Janusza w sprawie przeróbki na 2"  i stosowne doposażenie. Byłaby  to wówczas  wersja Black Diamond  Orion ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)