Skocz do zawartości

MAK 127 OTAW jakiej firmy?


Rekomendowane odpowiedzi

Nadal chcę  MAKa 127 OTAW (choc gdyby trafił się ED80 to  może się złamię)Jednak chyba odpuszczę  sobie na początek  montaż paralaktyczny. 

Tak więc  azymutalny, tu wiem ze chce z mikroruchami, tylko jaki model i od jakiego producenta? Statyw, chciałbym " przyszłościowy" na stalowych nogach.

Jeżeli dobrze  rozumiem  opisy to najprostszy AZ4 nie ma mikroruchow. Myślę więc o czymś  jak Vixen Porta II, lub GSO AZ4 ALT AZ

Jakieś  podpowiedzi mile widziane  ?

Przy azymutalnym wskazany byłby  chyba szukacz kątowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Maka fajnie bardzo przydatne są mikroruchy ze względu na powiększenie I marne pole. Inaczej obraz dość szybko ucieka. 

Do refraktora nice to have. 

Statyw niekoniecznie stalowy. Mak jest mały i lekki, stal tu nie jest potrzebna. Gdyby to była długa tuba, to tak, wtedy stal. Stal jest ciężka. Alu zawsze możesz obciążyć dodatkowo. 

Montaż AZ. 

Najlepszy jaki miałem to EQ3-2 przerobiony na ALT-AZ na stałe. Wady - ciężki. Przydatna przeciwwaga. Ma mikroruchy. 

Najlepszy jaki mam to SkyTee. Ma mikroruchy. Polecam, teraz sprzedaje je Omegon pod swoim brandem. 

AZ4 bez mikroruchów, bardzo dobry. Polecam. 

HDAZ bez mikroruchów, bardzo dobry po modyfikacjach. Polecam. 

Vixen porta - nie miałem, ponoć bardzo fajny, z mikroruchami. Chyba do lżejszych tubek. 

Nie polecam żadnych montaży GSO ALT-AZ, czy ALT-AZ5 i podobnych wynalazków. Mimo posiadania mikroruchów są słabe nawet po modyfikacjach. Generatory drgań. Chociaż te modykowane są o niebo lepsze od oryginałów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki  Jacku. Właśnie  o Vixen Porta myślę. Do maczka będzie  ok, a pewnie  z odsprzedażą w razie potrzeby nie będzie problemu.

Im bliżej  zakupu  to widzę  że wcale nie jest tak różowo  z warunkami obserwacji, zarówno w mieście jak i  na wsi. Trzeba będzie  trochę  podreptać ze sprzętem. 

Jednak pomimo  wagi  zdecyduję  się na stalowe nogi.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.09.2018 o 09:54, kjacek napisał:

Najlepszy jaki mam to SkyTee????. Ma mikroruchy. Polecam??????, teraz sprzedaje je Omegon pod swoim? bra?ndem

Ten Sky Tee występuje w wersji na jeden teleskop?  Wszystkie które  znalazłem w  sieci  są  na dwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciąż się  waham pomiędzy  azymutalnym a paralaktycznym,  który dałby  się  łatwo  przerobić  tymczasowo  na AZ (jak opisane  na tym forum )

Znalazłem coś  takiego

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3568&lunety=Monta Bresser EXOS 1 EQ 4

Czy ten montaż będzie można przerobić  na AZ? Jeden z użytkowników  ma Exos-2 przerobionego, nie  wiem czy dotyczy to również Exos-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajną sprawą jest śledzenie a tym bardziej do tubek z długą ogniskową co skazuje użytkownika na ?duże? powiększenia. Śledzenie w montażach AZ jest droższe niż w paralaktyku który wymaga napędzania tylko jednej osi. Niemniej jednak paralaktyk jest dość kłopotliwy dla kogoś nowego w temacie.
Gdybyś skłaniał się jednak ku azymutalnym to wbrew temu co napisał kolega Jacek polecam zapoznać się z GSO ATZ - z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że to dobry montaż AZ. Używałem z ED80 i krótkim Newtonem 150f4, dobrze go wspominam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba  OTA( jeszcze niebieska)  kupiona, zakupiony  również SWAN 33mm, próbuję zdobyć  resztę na giełdzie,  na razie  mizernie idzie ?

Potrzebuję  jeszcze nasadki kątowej  2",  dodatkowych okularów BCO 10mm i SWAN  20mm no i oczywiście montażu. 

Na alledrogo znalazłem coś  takiego

https://allegro.pl/system-montazu-ze-statywem-do-teleskopu-i7543423489.html#imglayer

To jakaś  starsza wersja EQ3-2?  Da się to przerobi8 na AZ?

Odpowiednie ogłoszenia zamieściłem w dziale "kupię " Na razie  odzewu brak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)