Skocz do zawartości

Jakie okulary na początek do Newton 8


Rekomendowane odpowiedzi

Hej:)

Zakupiłem wczoraj swój pierwszy teleskop Newton 8? Flex Dobson!:) Teraz chciałbym dokupić do niego okulary 14 i 6 7 mm, tak jak wyczytałem - podstawowe. Pytanie czy mam na coś konkretnie zwracać uwagę?

znalazlem taki okular ?Baader Hyperion 17 mm? i czy to jest warte swojej ceny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ITo chyba F6? 200/1200? 

Poczytaj o źrenicy wyjściowej. 

źrenica wyjściowa (ŹW) = f_okularu / F_światłosiła    (f_okularu ogniskowa okularu)                                                       

Albo 

źrenica wyjściowa = D/powiekszenie                                (gdzie D to średnica czynna lustra)                                                   

Akceptowalny zakres 1 - 5mm

max jakość zakres       2 - 2,5mm

Poniżej 1mm jest zwykle za ciemno, powyżej 5mm za jasno. Zależy od warunków, akomodacji oka do ciemności itp. 

Czyli 17mm da ŹW=17/6=2,8mm. I dobrze. 

Ten okular jest OK na start. Docelowo, a moim zdaniem najlepiej od razu, spróbuj trafić na giełdach Explore Scientific 82 stopnie. Może być Maxvision. 

Popatrz, czy gdzieś w sklepach nie ma promocji. W kraju i EU. 

EDIT 14mm da ŹW = 14mm/6=2,3mm

6.7mm da ŹW = 6,7/6=1,1mm

W jakich warunkach zamierzasz najczęściej obserwować? 

EDIT Im większa ŹW tym jaśniejsze tło. Pod ciemnym niebem możesz obserwować ze ŹW nieco powyżej 5mm. Niektóre obiekty o małej jasności powierzchniowej wymagają takiej większej ŹW. Wtedy masz małe powiększenie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ten:

https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-N-203/1200-DOBSON-8--Pyrex-ROZSUWANY-teleskopy-1451.html

dzieki za rozpiskę:) nie będę ukrywał ze dla mnie to czarna magia na razie ale z dnia na dzień progres :) 

W dużym uproszczeniu wiem ze 14mm jest ok pod DS a 6 7 mm pod US, dlatego z tym wypaliłem na początku. 

Ciężko się szuka w necie jak nie wie się czego ma się szukać...jest tego masa, typy, marki i parametry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem Hyperiona 17mm, po czym kupiłem ES 14mm. Hyperion 17mm w Syncie 12" (F4,9) daje ładne obrazy w centrum pola widzenia, bliżej brzegów pojawia się astygmtyzm. Okular posiada również dystorsje poduszkową. ES 14mm ma większe pole widzenia, mniejszy astygmatyzm i dystorsje. 

W twoim dobsonie F6 Hyperion powinien poradzić sobie nieco lepiej niż w moim F4,9. W cenie podobnej do nowego Hyperiona czasami można trafić na używane ES.

Życzę pogodnego nieba!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wilczewicz napisał:

Hyperiona mogę kupić za 350 zł, praktycznie nowy. 

Niebo będę oglądał głównie mieście ale będę miał tez okazje oglądać poza nim na wsi. 

W mieście przy dużym zaświetleniu dużo nie zobaczysz... Jest przepaść między obrazami uzyskanymi z miasta i pod ciemnym niebem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do takiego Newtona na początek wystarczą  z 3 okulary o ogniskowych 8 mm 14 i 24 mm. Kwestia ile planujesz wydać na każdy z  nich. Nie trzeba szarżować na początku z wydatkami. Ja mając najpierw Syntę 6 cieszyłem oczy  TMB 7mm, Swanem 15 mm i Maxvisionem 24mm. Niestety rzadko trafiają się warunki na dobre obserwacje planet stąd chyba żeby zobaczyć więcej detalu na tarczy lepiej kupić coś o ogniskowej 8mm. ES 14mm bardzo dobry wybór możesz polować na okazje  na astrogiełdach, lub dać ogłoszenie że kupisz.. Cenowo między 480 a 550 zł. Czasem potrzeba kilku a nawet kilkunastu miesięcy żeby zrobić sobie docelowy setup. Chyba że masz fundusze to jak najbardziej. Faktem jest że  taki newton daje czadu pod ciemnym niebem, sam wiem po sobie. W zasadzie najlepiej spotkać  się z jakaś lokalna grupa astromaniaków, potestować szkła w wyciągu i wyrobić sobie samemu zdanie, to co komuś odpowiada niekoniecznie musi być idealne dla Ciebie, tym bardziej że ceny okularów  niejednokrotnie są większe niż samego teleskopu.

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierni ale TMB to słaby okular, ja bym go nie polecał... A SWANy to raczej do mniej światłosilnych tubek?.. 

Zgadza się, kolega ma rację, nie kupuj 6mm, tylko coś z okolic 8mm. Rzadko kiedy da się używać tych krótkich ogniskowych. 

Jest np fajny ES 8.8mm 82deg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że to lipa, ale mając ograniczony budżet od tego właśnie zaczynałem. teraz mam kpl ESów  i raczej stawiam je jako docelowe. Kupując za jakieś tam oszczędności 8 calowego newtona, nikt nie rozważa wywalenia na dzień dobry kolejnego tysiąca lub dwóch na 3 okulary. Jeśli ma się jakieś  kitowce można obserwować nimi na początku a stopniowo kupować  po jednym  lepszym szkle. Esów dużo  jest na giełdach, więc można coś upolować. Ale trzeba przemysleć od czego zacząć, czy od średnioogniskowego 14-17mm czy jakiegoś planeciaka między 7-8mm. Na Allegro jest w dosyć dobrej cenie ES8,8mm ale  on świetnie spisze się przy gromadach kulistych i niektórych DSach. Teraz planety są nisko więc jakkolwiek sie nie poszaleje. Można kupić też zoom Badera i powiedzmy do 15mm jest ok potem robi sie straszny lejek, ale mieć np tego zooma i kupić budżetowego Maxvisiona 24mm do czesania nieba, wtedy od biedy wystarczą 2 okulary na dłuższy czas, a zoom przyda się też do dziennego polowania  na samoloty. Jakkolwiek, 3 ESy o polu 82* w tym 2 calowy 24 czy 30mm to juz prawie 2 tysie.

  • Like 1

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda, ceny nie są niskie. 

Ale ja uważam, że to co napisali w wielu miejscach inni jest słuszne. Należy odkładać na okulary docelowe. Dla takiej tuby to raczej ESy lub podobne. Miałem kiedyś ES i Maxvision 24mm 82deg. Bardziej podobał mi się obraz z Maxvisiona. 

Ja większość szkła mam z giełdy. 

Jeśli mogę coś doradzić, to brałbym ES 28mm 68deg o ile da się go gdzieś upolować. Albo jako docelowy ES 30mm 82deg. Tylko ta cena... 

Bardzo fajnie szkło to William Optics UWAN 28 mm 82 stopnie. Chyba lepsze od ES 30mm 82deg. 

24mm Maxvision 82deg lub ES. 

I ES 14mm 82deg. 

To moim zdaniem szkła docelowe w tym teleskopie. 

A na czas zbierania do szkieł docelowych, to co radzą inni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tu nie ma kompromisów. Jakiś czas temu obserwowałem 16 calową syntą i z okularem baadera czy zoomem jakościowo szału nie było, dopiero gdy wsadziłem swoje szkła był efekt wow. Kwestia tylko cen, nawet używek. Ja też nie pokusiłbym się o zakup nowego okularu.  Skoro planety są nisko  więc i tak szału nie ma lepiej pokusić się najpierw o kupno ES14 mm lub Meade UWA 14mm  Seria Meade lepiej odcina tło przy diafragmie, sa w tym lepsze od ESów. Mam 20mm i bije na głowę ESa 18mm. Tak samo Meade UWA 5,5 mm jest lepszy od ESa 4,7 czy 6,7mm. Kwestia czy pasuje Ci ta ogniskowa troche za duże powiększenie do planet. Akurat jest na sąsiedniej giełdzie. Ja osobiście zacząłbym od 14mm, potem  Maxvision 24 czy 28 mm 68* który  też jest świetnym szkłem, miałem 24mm i bardzo go chwaliłem.

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, piotrkusiu napisał:

Żelazny zestaw do 8"oraz 10" to 30mm + 14mm + 7mm i okolice tych ogniskowych.

Rozważ to: https://www.teleskopy.pl/product_info.php?products_id=5328&language=en&lunety=Okular Baader Morpheus 14 mm

I o taka odpowiedz mi chodziło:) Dzięki wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi. Mega mi to rozjaśniło cała sytuacje co do wyboru okularów.

Zbalzlem taka 17mm tylko martwią mnie te dziwne kształty na soczewce. Czy to normalne?

71837D05-90F3-403B-B315-E9F7E09BDF3E.jpeg

76189ECC-9FC0-4298-8C36-51EF8BAEE80C.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyrandol odbija się w soczewce, widać go dokladnie. Fajnie poczytać że do Newtona F5 najlepszy wybór ogniskowych to 24, 14 i 7 bo akurat jutro kurier ma mi przywieźć Maxvisiona 24 82 i ES 14 82 :) jeszcze tylko barlowa 2x do ESA 14 żeby mieć 7 mm i na początek wystarczy.

Pozdrawiam i życzę udanego polowania na okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 mm w F5 daje 4.8 mm źrenicy co jest chyba już sporym wynikiem. ES 30 mm może w przyszłości ale te ceny !!!. Za te dwa okulary z wysyłką z UK, z wliczonymi opłatami za przewalutowanie i prowizją PayPala zapłaciłem 940 zł co wydaje mi się całkiem dobrą ceną, za używkę 30 mm ESa pewnie niewiele mniej bym zaplacił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to zacząłem od ES 6,7 mm i będę szukał dalej. Co do filtrów, jaki wybrać pod księżyc, jaki pod planety a jaki pod DS? Póki co księżyc strasznie daje po gałach, a niebo nad miastem ma duża łunę, która ponoc można zredukować filtrem. Na aukcjach są czasem jakieś filtry, ale nie wiem czy wg warte swojej ceny i zachodu. Byłbym wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup filtr polaryzacyjny zmienny do Księżyca. 

Najlepsze filtry mgławicowe to Lumicon UHC i OIII. Dobre są filtry Astronomic. 

Ciekawe filtry to:

- Lumicon Deepsky (świetny) 

- DGM Optics Narrow Pass Band Nebula filter 2''. Rewelka znana w USA, u nas mało popularna. Jakość Lumicona, ale nie ma zielonkawego zabarwienia obiektów. Veil to bielutkie, a nie zielononiebieskie strzępy. 

- Filtr mgławicowy Tele Vue Bandmate UHC
Umożliwia zobaczenie Welona i Rozety, 
polepsza wyraźnie kontrast mgławicy M42 w Orionie, Hantli, Kraba i innych. 
Barwi gwiazdy i mgławice lekko na zielono. Przy jego użyciu widać też więcej szczegółów na Jowiszu.

- Orion Ultrablock Narrowband - wycina light polution i podbija kontrast mgławic, ciemniejszy filtr, raczej do większych teleskopów 

- IDAS LPS v4 - świetny, usuwa light polution, do wizuala i astrofoto 

- Orion Sky Glow 2". To broadband znakomicie wycinający z widma linie Hg i Na, do oglądania wszystkich DS-ów (także galaktyk) pod niezbyt ciemnym niebem. Recenzje ma na poziomie Deep Sky Lumicona, choć ja oceniam go trochę niżej.

Jeszcze są filtry innych firm jak Zhumell. 

Jakiś filtr UHC jest potrzebny do mgławic. Również OIII jest przydatny. 

Przy zaświetleniu przydatne są filtry light polution. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Wilczewicz napisał:

Ok to zacząłem od ES 6,7 mm i będę szukał dalej. Co do filtrów, jaki wybrać pod księżyc, jaki pod planety a jaki pod DS? Póki co księżyc strasznie daje po gałach, a niebo nad miastem ma duża łunę, która ponoc można zredukować filtrem. Na aukcjach są czasem jakieś filtry, ale nie wiem czy wg warte swojej ceny i zachodu. Byłbym wdzięczny za pomoc.

Poluj teraz na 30mm (np. GSO 30mm, fajny tani okular do przeglądu nieba i szerokich pól) oraz 12-14mm. Jeśli spodoba Ci się ES to masz 14mm.

Co do filtrów to dwa podstawowe - UHC lub Orion UB i OIII. Dobry i niedrogi jest Baader OIII. Szukaj w oprawach 2".

Nie bierz UHC od Baadera oznaczony UHC-S bo to nie pod ciemne niebo.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel z Astromaniaka ma całą serię  Meade UWA  w tym 14 mm więc możesz zapytać. Porównawczo z ESami , co nieraz z nim sprawdzałem to na pewno wygodniejsza muszla oczna i lepiej odcina tło przy diafragmie, co bardzo cenię. Ja mam 20mm z tej serii i jak porównywałem z ESem 18mm to jest nie różnica a przepaść na korzyść Meade właśnie. Nie wiem czy wszystkie okulary z serii 5000 są tak dobrze skorygowane ale na pewno są to 5,5mm i 20 mm 2".

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Setaarius napisał:

Ja osobiście wolę obraz z Meade UWA niż ES. Tu masz coś z czego powinieneś być zadowolony. Zamawiałem od nich 34mm i 40mm. Przesyłka około 35zł. https://www.bresser.de/en/Sale/Display-Items/EXPLORE-SCIENTIFIC-Maxvision-68-Okular-28mm.html

Ten SE 28mm Maxvision 68 można traktować jako docelowy w moim Newtonie 8??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)