Skocz do zawartości

64P/Swift-Gehrels


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Złapałem sobie bardzo słabą kometkę 64P/Swift-Gehrels. Ostatnie obserwacje wskazują na jasność 14 - 15 mag

Mapka położenia na najbliższe dni.

64PSwift-Gehrels.thumb.png.fc434c44c1ddc2257924cead303891d4.png

Crop NEQ6, CT8, Atik 383L, 1x300s obok na prawo i w dół mamy NGC14

64PSwift-Gehrels.thumb.png.9a6f80189b0523417888c3cd25e3e842.png

 

 

  • Like 8

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo ciekawa kometa. Odkryta ponad 100 lat temu, do Słońca wraca co 9.3 roku. W tym roku jest najbardziej korzystny jej powrót od kiedy ja odkryto. Na podstawie obserwacji z poprzednich powrotów spodziewano się, że jesienią tego roku będzie nieco jaśniejsza od 10 mag. Po odnalezieniu jednak przez kilkanaście tygodni była o jakieś 4 mag słabsza od prognoz.

Próbowałem ją zaobserwować 33 cm teleskopem nocą 6/7 sierpnia z Beskidu Niskiego (SQM-L: 21.40 mag/"2). Pomimo, że w teleskopie widziałem gwiazdy do 15.8 mag, komety nie udało mi sie dostrzec. Kolejny raz próbowałem ją wypatrzeć nocą 13/14 sierpnia, z tej samej miejscówki (tym razem SQM-L pokazał 21.53 mag/"2). Początkowo komety nie zauważyłem, widziałem jednak gwiazdopodobny, lekko rozmyty, jasny obiekt około 1' od pozycji, w której miała się znajdować kometa. Jasność tego obiektu oszacowałem na 13.6 mag, a jego średnicę na 0.3' (w teleskopie widziałem gwiazdy do 16 mag). Po powrocie do domu zorientowałem się, że mapki wydrukowałem tym razem z komputera, na którym nie miałem aktualnych danych orbitalnych komet. Po zauktualizowaniu tych danych okazało się, że "tajemniczy" obiekt świecił dokładnie w miejscu, gdzie miała być kometa 64P. O wybuchu komety poinformowałem na grupie mailowej comets-ml i wkrótce dostałem potwierdzenie od innych obserwatorów.

Kilka nocy później (16/17 sierpnia) kometa była jeszcze nieco jaśniejsza, duużo większa i znacznie bardziej rozmyta (jej jasność oceniłem na 13.1 mag, a średnicę na 1.2').

 

Na pewno warto ją śledzić!

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...
  • pguzik przypiął ten temat
  • pguzik odpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)