Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze pierwszego teleskopu


maqda

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, chciałabym kupić w prezencie teleskop dla osoby dorosłej początkującej. Zdaję sobie sprawę, że im droższy tym lepszy, jednak ze względu na ograniczenia finansowe mogę jedynie wydać do 350/400 złotych. Znalazłam teleskop, który mnie zainteresował ( https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=4907 ), jednak wolałabym spytać o opinię osoby, które z takim sprzętem mają już jakieś doświadczenie. Bardzo proszę o informację, czy ten teleskop nadaje się dla osoby początkującej i czy w podanej kwocie jest to jeden z lepszych modeli czy znają Państwo może coś bardziej godnego zainteresowania? 

Bardzo dziękuję za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dziękuję bardzo za odpowiedź. Pomimo przeglądnięcia poradników, brak doświadczenia sprawia, że lepiej dopytać o niektóre kwestie. Zwłaszcza, że bazowałam na wielkości średnicy, rozumiem, że zależy ona również od typu teleskopu. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lolak89 napisał:

Poczekaj, może ktoś coś jeszcze podpowie. Ja z nowych to nie widzę w tej kwocie innej pozycji :)

Bo szczerze mówiąc, to nieduża kwota. 

Ale w zasadzie jest coś takiego. Refraktor Sky Watcher 80/400. Mała, lekka tubka do szerokich pól. Do małych i średnich powiększeń. Na giełdzie bywają po 200-250 zł. 

Jeśli nowa, to sama musisz sprawdzić cenę. 

Montaż AZ3 wystarczy. A na upartego, chociaż mało wygodnie, można to powieść na lepszym statywie foto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba SW 80/400 jest chyba lepszym wyborem. Nowa przekracza trochę założony budżet. 

http://astrokrak.pl/622-teleskop-sky-watcher-sk804az3-.html

Wiem, że pytanie było o teleskop, ale może lornetka byłaby dobrym prezentem. Też pozwala rozpocząć przygodę z astronomią. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Orion 80/400, wiem z czym to się je i szczerze mówiąc moim zdaniem nie polecałbym go jako pierwszy teleskop. Wymaga dobrych okularów bo tanie szerokokątne jak i nawet plossle mają już skopane brzegi widzenia, druga sprawa aberracja, wiemy, że kupując teleskop osoba początkująca myśli na dobrą sprawę o tym, żeby zobaczyć planety i Księżyc. Aberracja może przeszkadzać ale nie musi, zależy kto czego oczekuje od teleskopu.

Jednak tak czy inaczej kupno 80/400 uważam, że powinno być świadomym wyborem bo jakby nie patrzył jest to sprzęt wybierany do jednego celu, szerokiego pola.

Takie 70/700 jest dłuższe i tym samym może bardziej kłopotliwe w użyciu ale jest sporo pozytywnych opinii z obrazów z niego dawanych. Z 30 mm plosslem da pole widzenia 2.1 co jest chyba całkiem fajnym wynikiem, przy źrenicy 3.0 mm. Księżyc będzie ładny i z relacji wynika, że pociągnąć na nim można i 150x tym teleskopem. Planety też już coś pokażą.

https://www.olx.pl/oferta/teleskop-bresser-skylux-el-45x-337x-CID767-IDv8DWa.html#3f407d3a8d

Tu jest nowy Skylux.

Przede wszystkim to nie wiemy jakie macie niebo, gdzie będą prowadzone obserwacje (balkon, podwórko, pole) i co osoba obdarowana będzie chciała oglądać :)

Łukasz

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było tak od początku :) To dołóż 200 zł i kup Syntę 6 cali, chodzą po 600 zł używki a będzie to teleskop niewymagający dobrych okularów ze względu na niedużą światłosiłę i na wstępie wdeptuje w ziemię wszystkie z wyżej wymienionych na wszystkich obiektach nocnego nieba :) 

Akurat nie ma takiego na żadnej z giełd jakie obserwuje ale to najlepsze rozwiązanie i warto poczekać, nawet jak nie wypali to hobby to jak kupicie używany to sprzedacie praktycznie w tej samej cenie.

Edit: No dobra ->JEST<- ale cena niezbyt korzystna na tą chwilę.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ciemne niebo, fajne podwórko czy nawet balkon to polowałbym na Syntę 6. No nie za bardzo jest o czym tu rozprawiać bo w tej kwocie to najlepszy stosunek cena/możliwości :)

Ten jeszcze by się pewnie nadał, to już jest również kawałek lustra i można coś pooglądać więcej niż Księżyc i planety, cena też atrakcyjna jak na sprawny sprzęt. Tylko, że odbiór osobisty.

Jak nie spieszy się bardzo to może za tydzień pojawi się taka synta na giełdzie albo inna w dobrej cenie.

Skylux też jest ok ale teraz już planety się kończą, zostaje Księżyc i jaśniejsze DS.

Zajrzyj TU, jest tam lista obiektów dostępnych dla małych apertur, akurat są tam symulacje widoku z teleskopu 130/900, będziesz wiedziała co jak możesz zobaczyć. 

Skylux 70/700 ma zasięg taki jak lornetka 10x50 z tą przewagą, że można zmieniać powiększenia ale kosztem mobilności bo lornetką w kilka sekund zmieniasz obiekt :) 

 

Edit: Chwila, doczytałem w ogłoszeniu, że ten astromaster jest 130/650 a byłem przekonany, że 130/900 a to oznacza, że jest to F5 czyli znowu problem z doborem lepszych okularów :) są też 130/900 na olx.pl ale cena już pod 600 zł i odbiór osobisty.

Trzeba poczekać i przeglądać giełdy albo kupić skyluxa lub lornetkę i ogladać :) zakup lornetki i tak Was nie minie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, dopiszę jeszcze coś ważnego. Tak dyskredytuję to F5 i dobór okularów a sam zaczynałem od F5 z kitowymi okularami i byłem prze szczęśliwy mogąc zobaczyć kratery na Księżycu na własne oczy i nie przeszkadzało mi to, że gwiazdy na brzegach pola widzenia nie są punktami tylko są rozmyte :) Jak kupisz Skyluxa będziecie zadowoleni i już, bo to pierwszy teleskop, pierwsze wrażenia i widoki... summa summarum to z każdego teleskopu klasy 70/700 i powyżej będziecie zadowoleni na początek.

Życzę udanych obserwacji i pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak on zabierze tą 6-cio calówkę w góry... Tak, byłaby najlepsza, zaraz po 8 calach. 

Nie ma przepaści między F5 a F6. Co takim skyluxem można zobaczyć lepiej niż 80/400? Owszem krateru, ładniejsze gwiazdki po brzegach mniej aberracji chromatycznej. 

Ale szerokich pól to tak ładnie nie zobaczy. 

A w górach co jest najładniejsze? Całe niebo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To najlepiej lornetkę do szerokich pól bo 80/400 ze standardowym wyciągiem 1,25, kątówką 1,25 i okularem 25 mm da ~3.1 stopnie pola, żaden to szał a gwiazdki po brzegach to dla początkującego obserwatora może nie być duży problem to fakt ale po kilku obserwacjach będzie chciał wymienić/dokupić jakiś inny okular, zapyta na forum i co wtedy doradzisz? To co zwykle doradzasz czyli ES 82 stopnie, nic poniżej jego jakości.

Aberracje w tym achro F5 to nie tylko chromatyczna dlatego po przekroczeniu 1D robi się mydło a nie obraz a jestem pewien, że będzie chciał zobaczyć Księżyc w powerze maksymalnym dla tej tuby, każdy przez to przechodził i każdy musi przejść.

Cenowo też wychodzi Skylux w cenie samej tuby 80/400.

Najlepiej byłoby ogarnąć tą syntę 6 cali, z podwórka dawałaby czadu i nie ma konkurencji w tej cenie z tego co widzę.

Jakoś w góry ludzie jeżdżą z teleskopami :) toż to nie Alaska, wszędzie są drogi, to tak jakbym na zlot w Bieszczady jechał ATV a teleskop dowoziliby mi helikopterem.

Czasami jak jest dobre niebo, super przejrzyste to właśnie najlepiej obserwuje się gołym wzrokiem, to fakt niezaprzeczalny, nawet w lornetce 10x50 człowiek się dusi tym polem widzenia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sentyment do tej tubki 80/400. Tylko ja w niej zmieniłem wyciąg na 2 calowy. Niestety zrobiła się ciężka. 

Masz dużo racji. Ale lornetka zwykła, nie kątowa, na statywie jest słaba w zenicie. W rękach za bardzo lata. Żuraw jest za duży. 

A do skyluxema nie przekonam się i już ? [do odganiania misiów się nie nadaje]. W góry to się nie nadaje. 

Każdy widzi niebo inaczej i inne rzeczy są dla niego istotne. Gdzieś trzeba iść na kompromis. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak przeczytałem, że w góry to próbuję wykombinować coś lepszego niż Skylux w tych pieniądzach i wychodzi mi Sky Watcher 130/900 Albo najlepiej Synta 6 po zwiększeniu budżetu :) 

Nic innego z większą aperturą nie znajdziemy za te pieniądze, nie ma co się oszukiwać, trzeba szukać okazji na giełdach a te nie zdarzają się wcale rzadko, ostatnio był ich nawet wysyp. Nie ma się co przepychać czy Skylux czy 80/400 w tym budżecie tylko szukać czegoś większego, taka moja rada.

Lornetka bez statywu to jakieś pół godziny obserwacji obiektów wysoko położonych i można zapisywać się do kręgarza czy masaż pleców :) Najlepiej to się rozłożyć na leżaku albo chociaż położyć na trawie/śniegu/tarasie.

 

maqda - jak znajdziesz teleskop co Cię zainteresuje to wrzuć tu w ten temat, może coś się uda podpowiedzieć.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przemyśleniu najbardziej do mnie przemawia Skylux ze względu na marzenia związane z patrzeniem na obiekty z bliska, a nie całe niebo. Lolak89 skontaktowałam się z Panem z olx i wysłał mi zdjęcie specyfiki teleskopu dołączam. Z tego wynika, że jest to chyba 70/900, to dobrze czy nie? Bardzo przepraszam za kolejny nieogar ale ciężka sprawa z tymi teleskopami. 

part000002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To baaaardzo długa rura z małą soczewką na końcu. Moim zdaniem - nie idź w tym kierunku. To ma metr długości. Taki kij do baseball'a. Potrzebny do tego lepszy statyw bo przy każdym powiewie wiatru drgania. 

Nie uzyskasz szerokich pól. Ale do Księżyca, Jowisza, Saturna i Wenus może się nada. A całe niebo czeka... To moje zdanie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planety się zaraz skończą i do wiosny zostanie sam Księżyc, a DSy cały rok są. Zresztą brać długi refraktor pod ciemne niebo to jak iść w japonkach na rozmowę o pracę. Ja bym brał Syntę 6", używane widywałem nawet po 450pln.

  • Like 2

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli to jest faktycznie 70/900 a nie 70/700 to jednak gorzej bo bardziej "specjalistycznie". Synta 6 to coś w co powinnaś celować, żaden z wymienionych wcześniej/wyżej nie może się równać z jego możliwościami.

Za 450 jeszcze nie widziałem ale jakieś 2-3 miesiące temu była za 500 zł :) poczekaj, gwiazdy nie uciekną a głupio wydać pieniądze jest łatwo. Akurat macie czas na dołożenie paru złotych do budżetu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy bardzo ograniczonym budżecie wybrałam Celestrona SkyMaster 15x70 jako moją pierwszą lornetkę do obserwacji astronomicznych. Kupiłam ją w eMagu nieco taniej, oto link: KLIK

Tu można przeczytać co można przez lornetkę zobaczyć i mniej więcej jak to się będzie prezentowało: Pokochaj małe powiększenia!

Moja subiektywna opinia po pewnym czasie obserwowania: jestem z mojej lornetki zadowolona, bo daje duże pole obserwacji i łatwo z nią podróżować. Mam do niej statyw (Velbon EX-630), ale obserwowałam też z ręki (rozpłaszczona na masce swojego auta z lornetką wycelowaną w zenit), da się, ale statyw nadal jest konieczny by w pełni cieszyć się widokami takich obiektów jak na przykład Plejady.

  • Like 1

?Celestron SkyMaster 15x70 i własne, osobiste patrzałki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem SkyMaster 15x70. To fajna, budżetowa lornetka pod ciemniejsze niebo. 

Tylko na statywie!

Jest ona słaba mechanicznie, bez powodu potrafi rozwalić się jej mostek. 

Poszukaj jeszcze na astronoce.pl opinii o jej lepszej wersji PRO. Cen tej wersji pro nie znam. 

Lornetkę najlepiej jednak kupić w sklepie albo od kogoś do kogo masz zaufanie. 

W sklepie zamontują Ci lornetkę na statyw i osobiście sprawdzisz jak wygląda kolimacja lornetki. Czy nie ma jakichś przesunięć między jednym obrazem a drugim. Kiedyś tak wybierałem z kilku lornetek i wszystkie miały jakiś bardzo drobny failure. To są jednak dwa tory optyczne i one muszą być zgrane. 

EDIT - jeśli zdecydujesz się na zakup w sklepie, to zadzwoń tam wcześniej i powiedz, że masz takie życzenie. Bo bywa różnie i mogą się stawiać. 

Do powieszenia lornetki na głowicy statywu foto potrzebny jest adapter L. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15x70 bardzo dobrze pokaże rozległe obiekty takie jak np Galaktyka Andromedy, czy duże i jasne gromady gwiazd. Można się też pokusić o obserwacje mgławicowe pod ciemnym niebem. W zasięgu takiej lornetki są także inne obiekty, w zasadzie pod dobrym niebem powinno się nią wyłuskać większość jeśli nie wszystkie obiekty z katalogu Messiera. Z US taką lornetką można oglądać Księżyc, da się też zaobserwować księżyce Jowisza (i może pasy w dobrych warunkach i w okolicy opozycji), przy 15x widać już że Saturn to nie kropka a jajko, można obserwować również fazy Wenus.

Ze SKyMasterem miałem do czynienia tylko raz, lornetka jak na swoje rozmiary jest dość lekka (1,4 kg) choć na pewno przydałby się statyw. Słabe wykonanie rekompensuje dość dobra - w tej cenie - optyka. Jako pierwszy sprzęt do obserwacji pokaże już dość dużo i to za nieduże pieniądze.

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, astrobonq napisał:

15x70 bardzo dobrze pokaże rozległe obiekty takie jak np Galaktyka Andromedy, czy duże i jasne gromady gwiazd. Można się też pokusić o obserwacje mgławicowe pod ciemnym niebem. W zasięgu takiej lornetki są także inne obiekty, w zasadzie pod dobrym niebem powinno się nią wyłuskać większość jeśli nie wszystkie obiekty z katalogu Messiera. Z US taką lornetką można oglądać Księżyc, da się też zaobserwować księżyce Jowisza (i może pasy w dobrych warunkach i w okolicy opozycji), przy 15x widać już że Saturn to nie kropka a jajko, można obserwować również fazy Wenus.

Ze SKyMasterem miałem do czynienia tylko raz, lornetka jak na swoje rozmiary jest dość lekka (1,4 kg) choć na pewno przydałby się statyw. Słabe wykonanie rekompensuje dość dobra - w tej cenie - optyka. Jako pierwszy sprzęt do obserwacji pokaże już dość dużo i to za nieduże pieniądze.

To prawda, że ta lornetka jest delikatna i trzeba się z nią ostrożnie obchodzić (sporo o tym czytałam przed zakupem), wszystkie dodatki dołączone do niej nie są najwyższych lotów (torba, adapter do montażu, nawet dekielki osłaniające okulary, które są troszkę zbyt miękkie). Ale optyka, szczególnie w tej cenie, jest w porządku, byłam bardzo pozytywnie zaskoczona jakością kolorów (w tym bieli) przy obserwacji dziennej oraz ostrością obrazu. 

?Celestron SkyMaster 15x70 i własne, osobiste patrzałki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)