Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze pierwszego teleskopu


maqda

Rekomendowane odpowiedzi

->Link<-

Pozycja 1, dobra cena, dobry teleskop (w tym przypadku F5 bym wybaczył bo to już kawałek lustra i warto), sam od takiego zaczynałem jeszcze przydałoby się trafić na tani montaż zdolny to udźwignąć. W tym wypadku stawiałbym na eq3 Soligora, czasami zdarzały się za 200 zł jak i mniej :) a eq3-2 SkyWatchera chodzą po jakieś 400-500 zł na aluminiowych nogach i też sprawdzi się znakomicie.

Lepszy byłby Synta 6 ale i ten jest spoko.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, spokojnie, nie pali się, nie ma co też na siłę kupować, warto żebyście mieli w zapasie jakiś budżet a może do tej pory jakąś lornetkę? Większość społeczeństwa myśli, że lornetki to tylko w dzień i do ptaków :) A to jest pełnoprawny sprzęt do obserwacji nocnego nieba, nie znam maniaka astronomii bez lornetki :) 

Kto wie, może niedługo się pojawi Synta 6 ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie statywu mogę polecić jedynie ten, którego ja używam, a mianowicie Velbon EX-630
Zapewne istnieją lepsze, droższe, ale ten mnie w zupełności satysfakcjonuje.
Innym tematem jest plastikowy adapter, dodawany do lornetki, który najlepiej wymienić na inny - metalowy, lub zrobić sobie samemu, ponieważ ten z zestawu sprawia, że lornetka się gibie na boki (mniej lub bardziej, ale się gibie), ale to już temat na przyszłość, jak osoba dla której będzie ten prezent będzie miała ochotę, to może to wymienić. Ja na razie mam ten z zestawu. Zobaczę czy mi mąż coś skleci, czy będę musiała kupić. ??

  • Like 1

?Celestron SkyMaster 15x70 i własne, osobiste patrzałki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ppbb napisał:

Oj taki statyw chyba znacznie budżet przekroczy.

Kupiłem na allegro. Z przesyłką 370zł. Bywają okazje.

Pytasz jaki statyw, dostajesz odpowiedź. Poleciłem statyw, który jest często wykorzystywany przez ludzi, którzy od lat obserwują niebo. Znawców tematu. Nie polecałbym statywu, o którym niewiele wiem.  Zanim go kupiłem, to sporo o tym czytałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam również Slik 700xd.... posiadam go i jestem bardzo zadowolony. Wieszam na nim lornetkę APM 25×100 a jest to kawał kloca i nie zauważyłem jakichś niedoróbek. Owszem,  nowy kosztuje 600 zlotych ale używany 300-400. Jak kupisz od kogoś z tego forum, a nie od jakiegoś cwaniaka to nie będziesz żałował. Ponadto możesz na nim wieszać wiele innych rzeczy,  lornetki, aparaty,  refraktory i może coś jeszcze więc popieram zdanie Kjacka 

  • Like 1

GSO10, AZ4, APM 25*100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Można wieszać różny sprzęt. Tylko trzeba pamiętać, że statyw ma swoją nośność i bez przegięcia. 

Testowo wieszałem na nim 4-kilowy refraktor na lekkiej głowicy. I od biedy dawał radę na w pełni wysuniętych nogach, choć pojawiały się drgania. Na częściowo schowanych nogach było znacznie lepiej. Mam teraz lekki przenośny zestaw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam również Slik 700xd....

Wiele dobrego o nim czytałem na forach. Niestety nigdy go nie miałem w rękach, więc nie mogę się wypowiedzieć na jego temat. Ja mam Velbon Sherpa 600R. Kupiłem go kiedyś używany za jakieś 200 zł. Z tym że nie kupowałem go celowo pod lornetkę. Ktoś widział oba i ma porównanie? Ciekawy jestem jak to wypada.

 

APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)