Skocz do zawartości

Teleskop na balkon i do lasu


esteon

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie macie dość takich pytań, ale ... chciałbym kupić teleskop. W sumie to nie pierwszy, ale poprzedni to galareta na AZ1, a jeszcze poprzedni miałem 20 lat temu.

Mój problem polega na tym jak połączyć dwie skrajnie różne funkcje:
1) Chciałbym go używać systematycznie na balkonie, szczegóły:
- balkon jest duży, więc rozmiary nie mają znaczenia;
- ekspozycja od SE do NNW, wysokość od ok. 15 stopni do ok. 75 (balkon nade mną)
- zanieczyszczenie światłem duże: W-wa, choć widok na park i zadziwiająco mało latarni, więc nie jest najgorzej.
Realnie patrząc, chciałbym oglądać planety, a i to bez filtrów się nie obejdzie.

2) Raz na miesiąc jeżdżę do teściów na wieś, a tam widoczność jest "pełna" (tj. gołym okiem ok. 7 mag), ewentualnie przeszkadzają drzewa.
Tam chciałbym oglądać obiekty głębokiego nieba. Ale teleskop musi być przenośny (auto mam nie za duże, więc 2m tuby też odpada...)

Astrofotografią na 99% się zajmować nie będę. Montaż może być i AZ, i EQ (choć będzie trudniej podglądać sąsiadki ;P)

Budżet: ok. 1000 zł (w razie konieczności do 1500).


Myślałem o Syncie, np. BKP13065EQ2, BK1025AZ3, ale czytałem o nich negatywne komentarze. 

Możecie coś podpowiedzieć? Czy też w tym budżecie nie ma szans i powinienem się skupić na jednej funkcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet mogę jeszcze trochę naciągnąć, ale boję się, żeby nie przesadzić.

A z częściowo innej beczki: jak się sprawują zabawki z napędem? Tj. pytam o https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Celestron-AstroMaster-130-EQ-N-130/650-Motor-Drive-(z-napędem)-teleskopy-1649.html

(nie ma to być reklama sklepu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie połączenie jest dość trudne do wykonania. Do planet z miasta pasuje MAK, który jednocześnie nie jest zbyt dobry do DS'ów, a do DS'ów ze wsi Dobson (w tym budżecie 8') - tak naprawdę jego transport nie jest problemem - wiem z doświadczenia - co najwyżej złożyć jedno tylne siedzenie. Z balkonu jedynie zobaczyłbyś Księżyc, i niektóre planety, o ile żadne barierki tego nie utrudniają, i planety są na dostatecznej wysokości. Musisz zdecydować, co wolisz, i jeśli wybierzesz planety to pomyśl, czy ci się nie znudzą. Jednocześnie przy DS'ach nie nastawiaj się na to, że na wsi zawsze niebo będzie bezchmurne, i że obserwacje na pewno i się udadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innymi słowy, tak źle i tak niedobrze... W takim tempie zrezygnuję całkiem :(

Oczywiście jeżdżąc na jedną noc "na wieś" nie mam żadnej gwarancji pogody. Składanie fotela raczej odpada, bo jeszcze musi się żona i syn zmieścić... Myślałem o Dobsonie 8'', ale jednak jest ciut za duży - a nie szykujemy się do zmiany auta.

 

Planety z balkonu ogląda się całkiem nieźle (obecnie mała lornetka), z Merkurym będzie ciężko, ale Wenus --- Saturn już podglądałem.

 

No dobrze - a gdybym chciał bardziej oglądać planety z balkonu (bo faktycznie to jest łatwiejsze organizacyjnie), ale chciał coś co się zmieści do auta (tj. DS-y schodzą na dalszy plan). Coś wtedy by się znalazło? Jakiś MAK w budżecie jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz Newtona 8 cali na dobsonie .... najlepiej używany z forum od sprawdzonych ludzi. 1000 powinno wystarczyć.... a pod ciemnym niebem u teściowej zobaczysz na prawdę duuuuzo. Możesz nawet wybrać gwiazdę na którą wysłać teściową.....Hehe, oczywiście żartuje 

  • Like 1
  • Haha 1

GSO10, AZ4, APM 25*100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobsona 8" sam wpadłem... Niestety póki auta nie zmienię albo dziecka nie sprzedam, to się mieścić raczej nie będzie.

/Niestety podróże między gwiezdne ciut za drogie by posłać teściową.../

Co to znaczy "daj ogłoszenie"? W takim stylu:

<Kupię SCT 6" na AZ4.>?

I jeszcze -> jak upewnić się, że sprzedający to "sprawdzony ludzie"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Giełda to giełda. Jeśli ktoś jest długo na forum, nikt go specjalnie nie obsmarował, że oszust, to chyba sprawdzony. 

Ogłoszenie daj tu, na astromaniak.pl I astropolis.pl. 

A najlepiej idź na lokalne spotkanie obserwacyjne. Tam zobaczysz co i jak. Znajdź lokalsów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Karol_C napisał:

SCT jest bardziej uniwersalny.

I to też stosunkowo mała i lekka tuba. Lepiej SCT6. Im większa średnica, tym lepiej. 

Jedna uwaga do Maka i SCT, przed obserwacją należy wychłodzić tubę, tzn temperatura powietrza w tubie musi być mniej więcej podobna do temperatury otoczenia. Inaczej obraz jest słaby. Trochę czasu to wymaga. Ja studzę SCT8 ze dwie godziny, zależy od warunków. 

Refraktor chłodzi się znacznie szybciej. Po kilku minutach jest gotowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Podlacze się pod temat bo stoję przed prawie identycznym dylematem. Mieszkam w bloku na obrzeżach dużego miasta więc idealnie nie jest ale widok mam na pola więc i bez tragedii (miasto mam 'za blokiem', balkon na południe). Chciałbym obserwować co się da, a że nie ma sprzętu idealnego zastanawiam sie, który będzie najbardziej uniwersalny. Obserwacje to pewnie 90% balkon, reszta wiejskie ciemne niebo przy okazji wizyt na wsi. Rozważam mak127, SW 150/750 i 120/600. Aktualnie mam lornetkę skymaster 15/70, od ok 4 lat i z teleskopami żadnego doświadczenia. Jeśli więc koledzy doradziliby, który z powyższych będzie najbardziej uniwersalny będę wdzięczny. Przy okazji jaki montaż dla teleskopowego laika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, esteon napisał:

Podłączaj, podłączaj...

A ja jeszcze dopytam, co z Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2? To jest dużo gorsza opcja od SCT?

Pytam, bo jest zauważalnie tańszy, a wymiary też w porządku.

To jest Newton w dodatku światłosilny F5. Lubi lepsze okulary. Tuba dłuższa, kolimacja od czasu do czasu. 

Montaż EQ tfu, na co to komu do wizuala bez dużych powiększeń? 

SCT lepsze, krótka tuba, lekka. 

Montaż dla nowicjuszy to np AZ4. Żadne EQ, ale to moje zdanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, esteon napisał:

Pozwolę się nie zgodzić. Bo moje pierwsze "coś" na montażu AZ1 prędzej zniechęca niż zachęca.

Z drugiej strony, perspektywa: "teleskopy zaczynają się od 3000" też przeraża :(

Dlatego też próbuję to jakoś zbalansować.

W tym wątku wyżej była o tym mowa. Obok jest podobny wątek https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/15224-mak-127-otaw-jakiej-firmy/

I podobnych wątków jest sporo. 

Pisząc 'coś' miałem na myśli taki sprzęt, o którym pisałem ja lub inni koledzy. Wybór należy do kupującego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem mam ostatnie pytanie: o ceny sprzętów używanych (ciężko samodzielnie wyczuć).

W jakiej cenie (mniej więcej, oczywiście) można kupić w dobrym stanie:

- Mak 127 

- SCT 5"

- SCT 6"

- SW 150/750.

Montaż AZ4 zgaduję 500-600 zł. (skoro nowy widzę za 680)

Wiem oczywiście, że sam mogę popatrzeć na ogłoszenia, ale skąd mam wiedzieć, czy np. 1100 za Mak'a to podejrzanie super cena, czy też dziwnie drogo. Znam tylko ceny nowych.

(Pytam, bo chciałbym wiedzieć jakie środki muszę dołożyć, bo w 1500 mieści się co najwyżej ten ostatni.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena sprzętu to cena jaką chce uzyskać sprzedający. Tu nie ma reguły. Jeśli ktoś chce sprzedać szybko, bo potrzebuje kasy, obniża cenę. Jeśli nie, to cena jest wysoka. 

Różnica to nawet jakieś 500zł. 

Mak 127, to chyba 950 - 1150zł.

SW 150/750 refraktor drożej od takiego Newtona, cen nie pamiętam. 

SCT małe bardzo rzadko pojawiają się na giełdzie. 

Rozważ jeszcze takiego malucha - refraktor SW 80/400. To F5 do szerokich pól i małych i średnich powiększeń. Planety słabo. Poczytaj. Super z okularami Explore Scientific 82 stopnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2-3 lata temu też stałem przed takim dylematem z tym, że lubię focić. NT 150/750 był fajny ale kolimacja i inne rzeczy mnie zniecheciły. "Niebieska obwódka" w refraktorach też, dlatego dozbierałem trochę i mam EDka80/600 na AZ GSO. Rozłożenie sprzętu do obserwacji czy transportu to przysłowiowe 5 minut choć tak naprawdę to ok 2 minut

 

SW ED80/600, GSO AZ4 ALT-AZ,SW HEQ5 PRO SynScan,

TS 5mn, ES 6.7 82*, TMB 7.5, ES 14 82*,Barlowa GSO ED 2x , EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Po lekturze tego i innych wątków dochodzę do wniosku, że w moim budżecie najrozsądniejszym wyborem będzie mak127 na AZ4. Niestety częstotliwość występowania SCT na rynku wtórnym jest prawie żadna a cena nowego dla mnie nie do przeskoczenia. Jeśli się mylę poprawcie mnie proszę. Jedyne co mnie martwi to jak z obserwacja szerokich pól w mak127, co lubię w lornetce ale rozumiem że odpowiednimi okularami i to da radę? Ewentualnie może 120/600? Można zwariować normalnie. Weźcie mnie poprawcie w rozumowaniu jeśli coś z nim nie tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)