Skocz do zawartości

Teleskop na balkon i do lasu


esteon

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, kjacek napisał:

Cooper, skąd będziesz obserwować? Jakie masz niebo? Jeśli trochę ciemniejsze, to 120/600 do DSów w kontekście jest super. Na AZ4. Małe i średnie powiększenia. Planety słabo. 

Tylko to F5, lubi lepsze okulary jak ES. Ale to nie od razu. 

Tak jak pisałem moja sytuacja jest prawie identyczna jak autora wątku dlatego się podpiąłem. A więc 80% balkon na obrzeżach dużego miasta od strony południowej z widokiem na ciemne pola (miasto ,za blokiem). Raz na jakiś czas przy okazji wizyt u rodziców wiejskie ciemne niebo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, mam tu tylko telefon. 

Każdy lubi coś innego, planety są za nisko, DSy są cały czas, dla mnie wybór jest prosty. 

Żaden Mak z wąskim polem. Szukaj refraktora 120/600 lub 150/750. Oba są do szerokich pól gwiezdnych, do małych i średnich powiększeń. Docelowo lepsze okulary jak ES 82 stopnie. 

A jak wejdziesz w to mocniej, to dokup jeszcze filtr Lumicon UHC 2 calowy... I się zdziwisz ile to mgławic widać na niebie i jakie są rozległe. Wystarczy tylko trochę ciemnego nieba. 

Do takich tub wystarczy AZ4 na aluminum. 

A zupełnie budżetowo to refraktorek SW 80/400. 

Stellarium na kompie i coś na telefon. Stellarium jest płatne na telefon ale dobre. Sporo tego jest np Star Rover. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. Zastanawiałem się właśnie nad tymi szerokimi polami bo ja jednak z lornetki się przesiadam a czasem jest możliwość tylko szybkiego przeglądu co zresztą bardzo lubię. Przy małych dzieciach nie zawsze można sobie pozwolić na wielogodzinne obserwacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim tempie będziemy konkurować o ten sam sprzęt :D 

Ja się już prawie zdecydowałem na Maka, bo używany zmieści się w budżet, ale trochę się jeszcze obawiam wąskiego pola...

Z drugiej strony, taki refraktor chyba wymaga ciut ciemniejszego nieba niż u mnie na balkonie.

O SCT też przestałem marzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam jeszcze czy jeśli ja się nie nastawiam na astrofotografii to czy 150/750 ma jakąś przewagę nad 120/600 w moich warunkach balkonowych (choć to obrzeża miasta i widok na pola). Ewentualnie coś takiego co mi wpadło teraz w oko: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=2061&lunety=Tuba optyczna GSO 150 600mm 6 F 4 OTA M CRF model 550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Cooper napisał:

Dzięki za podpowiedzi. W takim razie mój wybór ograniczam do 120/600 vs 150/750 + AZ4

Ja bym chyba brał newtona, jest bardziej uniwersalny - brak aberracji chromatycznej dzięli czemu ma się większe możliwości na US. W 120/600 można uzyskać nieco większe pole widzenia ale różnica nie jest jakaś znaczna.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)