Skocz do zawartości

Zakrycie Jowisza 15-07-2012


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 122
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Gość wanderer

Nie czaje... Nawet jak dam takie powiększenie że Jowisz zajmuje pół ekranu to i tak ma 33''    O co tu chodzi?

Sfera dzieli się na 360 stopni, używając okularu o wybranym przybliżeniu pomnażasz wycinek tej wartości, Jowisz średnio ma te 40" więc z z okularem dającym dajmy na to 90x powera 40" razy 90 = 1 stopień

Co dostane w nagrode?  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zlocie fajnie jest :-). Tylko na Niemcow trzeba uwazac, ale to juz zupelnie inna historia :-D

Niemcy nie groźni, uważać to trzeba było na Henia grasującego z młotkiem i przecinakiem  ;D

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe nie! Zadnych takich antyniemieckich akcji :-). Tu na forum wszyscy wiedza o co chodzi. Ale specjanie dla Ciebie przypomne ta zabawna sytuacje. W pierwszym dniu zlotu przyszedl do naszego organizatora Ignisa pewien pan z Zatomia gdzie gościlismy i zapytal czy na wíeczor moglby przyprowadzic swoich znajomych zza Odry bo chetnie przylaczyliby sie ze swoim teleskopem do naszej imprezy. Oczywiście Ignis chetnie sie zgodzil i zaprosił gosci na wieczor. Tego samego wieczora miala odbyc sie moja prelekcja o tranzytach Iss na tle Slonca, wiec Ignis postanowil wyprobowac projektor rzucajacy obraz z komputera na ekran na scianie. Traf chcial ze jest chyba fanem serialu o Hansie Klosie wiec w momencie gdy Bruner w hitlerowskim pozdrowieniu wita sie z Klosem, do pomieszczenia wchodzi  jeden ze zlotowiczow i mowi : Robert, przyszli Niemcy. Ignis zrywa sie na rowne nogi, i rusza w strone drzwi, gdy juz jest za nimi uzmyslawia sobie co wyswietla sie na scianie :-)blyskawicznie wraca do sali z przerazeniem w oczach krzyczac w drzwiach: wylaczcie Klosa! Wylaczcie Klosa! 

Ubaw mielismy po pachy :-):-):-):-). A wíec trzeba uwazac bo nígdy nie wiadomo kiedy przyjda Niemcy :-). W tym przypadku to byli bardzo sympatyczni Niemcy i byli bardzo zadowoleni ze spotkania :-) ot i cala historia :-)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wolę też 100 razy Niemców jak Rosjan, chociaż nasi dziadkowie walczyli z nimi, ale to nie te czasy. A jeśli chodzi o zakrycie Jowisza to pisałem i mam nadzieję tym razem, że to zakrycie uda mi się, wynagrodzi mi za tranzyt, który niestety zapisał się długo w pamięci, jako nie udało się z powodu chmur, deszczu, mgły. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahahahahahaha, dobre :) Ja w gimnazjum codziennie spotykam się z anty-niemieckimi, rosyjskimi i żydowskimi tekstami :( osobiście uważam że ludzie żyjący dzisiaj nie mają nic wspólnego z Hitlerem, Stalinem. Chociaż jak jakiś rusek mówi że Stalin to ojciec narodu-krew mi się gotuję.... Mam nadzieje że zakrycie Jowisza mi również wynagrodzi tranzyt (chmury zeszły ok. 5 minut po zjawisku :[

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie czaje... Nawet jak dam takie powiększenie że Jowisz zajmuje pół ekranu to i tak ma 33''    O co tu chodzi?

33" to mniej więcej co średnica księzyca  ;)

Lornetki: Voyager 12x50, SkyMaster 15x70, Bresser Corvette 10x50; statyw fot. Camrock TJ 58

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Znow sie udalo! :-)wspanialy spektakl! Najpierw wschodzący Ksiezyc i zblizajacy sie do niego Jowisz w asyscie swych czterech najwiekszych satelitow. Po chwili pierwsze zakrycie, Europa, nastepnie Io. W koncu zakrycie a wlasciwie moznaby zec zachod Jowisza na Ksiezycu. Na deser Ganimedes i Callisto. Ale to jeszcze nie koniec bo dane nam bylo takze zobaczyć i uwiecznic na zdjeciach odkrycia tych wszystkich obiektow :-). Wlasnie wrocilem z łąki zmoczony rosą po sam tylek :-), ale bylo kurde warto! Bylo warto! Teraz zdrzemne sie chwile i zabieram sie za obrobke zebranego materialu. Zdjecia, wkrótce na FA :-)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety pogoda nie dopisała.... O 3.00 był ładny, bezchmurny horyzont wschodni. Gołym okiem było widać Łysola, Wenus i zbliżającego się Jupiterka. Skierowałem telskop na Wenus, faza-oczywiste (widoczna była nawet w lornetce x7). Seeing był paskudny.  Po chwili naszły chmury... Patrząc na Księżyc było widać jego zarys, ale nie było opcji dostrzec Jowisza...... Coż, chmury pokrzyżowały mi plany z Tranzytem, teraz z Zakryciem :(( z niecierpliwością czekam na następne niesamowite zjawisko :) jest coś jeszcze w tym roku? Pozdrawiam :) i gratuluje obserwcji Mariuszu, czekam na fotki :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)