Skocz do zawartości

Zakrycie Jowisza 15-07-2012


Rekomendowane odpowiedzi

Kolejne ciekawe zjawisko tego roku liczyłem na to, że mi się nie uda i tak było, po południu i koło wieczora jako tako, obudził mnie budzik o godzinie 3:00 wyjście na plac koło domu z minutą, ale jako już doświadczony obserwator nieba sprawdziłem, co się dzieje 100% zachmurzone niebo brak przejaśnień i do tego deszcz, w sumie i dobrze nie żałuję, że mi się nie udało pisałem o tym, że tak będzie w czasie przejścia Wenus, jak się jedno nie uda to na drugie zjawisko nie ma, co liczyć, nie ma to jak jesień, zima, wtedy to mam piękne noce niebo, zaś w lecie to mogę sobie tylko zrobić, ale plamy na Słońcu aparatem i położyć się w nocy do spania. :) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 122
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Witam,

  w Warszawie pogoda niezła, choć chwilami chmury uniemożliwiały obserwacje.

Fotografowałem i rejestrowałem kamerą CCD "podwójnym zestawem": ED80 + Rubinar 10/1000 zmontowanymi na EQ6.

  Najpierw nagrałem odkrycie gwiazdy Ome2 Tau o jasności 4.9 mag, a po kilkudziesięciu minutach - cały przebieg zakrycia Jowisza z jego księżycami (samych księżyców przy Jowiszu nie było widać, bo jasność kamery ustawiłem na tarczę Jowisza.

Oto stop-klatka z zapisu wideo - jeszcze trochę czasu zostało...

post-300-13769985074_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ja się przejmuję wcale nie to nie pierwsze i nie ostanie zjawisko, które straciłem. Pamiętam jak bardzo chciałem widzieć całkowite zaćmienie Księżyca, biegałem od okna do okna zaglądając czy czasem nie widać blasku Księżyca, zamiast blasku był blask odbijających się kropelek deszczu na szybie, co mi to dało, w sumie jedno, chociaż nie widziałem zjawiska, ale trwałem wiedząc, że właśnie trwa, nie ważne, kto miał szczęście, kto widział ważne jest to, że my wszyscy nigdy się nie poddajemy, w tym, co robimy, i do czego dążymy. To jest wspomnienie pierwszego mojego zaćmienia całkowitego Księżyca potem już było lepiej. Tak bywa dni są ładniejsze od nocy zaś sama noc w tym miesiącu to nic innego jak deszcz trzeba wiedzieć i pamiętać nie tylko o nas samych mojej miejscowości, nie było dużo opadów deszczu, ludzie patrzyli za deszczem zaś ja za pogodą. Mamy jeszcze Lipiec 15 go aż do grudnia 31 wtedy też będą zjawiska na niebie a za miesiąc mój i nie tylko mój ulubiony rój  meteorów Perseidów a zapowiada się dość ciekawie Księżyc ma być w fazie nowiu, więc jak tylko pogoda pozwoli będą widoczne wspaniałe smugi na nocnym niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Willow - Gratulacje  :) Jak do tej pory - na moje oczy - najładniejsze w necie, szczególnie, że obie fazy  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki  :D Ale na razie ;) poczekamy jak reszta zrzuci foty.

Spodziewałem się uchwycic wiecej detali na jowiszu i ogólnie lepszej jakości, jednak seeing był okropny, jeden z najgorszych jakie widziałem. Ale cieszę się że mimo to dane mi było oglądac w pełni to zjawisko:)

Sky-Watcher 200/1000 na EQ5 z prowadzeniem w obu osiach. Meade 10x50, Canon 450D, Okulary, filtry, obiektywy, złączki, przejściówki itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się wkurzyłem dzisiaj, kompletnie zapomniałem o tym, myślałem ze ten 15 ma być za 2 dni gdzieś. Ale chyba i tak chmury były jak szedłem spać po 2.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charonie - Były, były i lało - przynajmniej 60 km od Ciebie  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo było czyste, niestety seeing do bani.

  Seeing może był "do bani", ale zdjęcia zdecydowanie nie...

Gratulacje !!

  Zwłaszcza za zdjęcia z odkrycia, ale widok księżyców Jowisza na jasnym niebie niezwykły !!

chyba niewielu obserwatorów ma zdjęcia z odkrycia (jak pisałem, w Warszawie przez chmury z trudem widziałem tylko Księżyc...)

  Teraz można tylko spekulować, co by było, gdyby to zjawisko było dzień wcześniej...  Chodzi mi o fazę Księżyca, nie o pogodę.  Czyli nieco wyżej nad horyzontem i równocześnie przy nieco ciemniejszym niebie...;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. Gratulacje dla Syriusza za wspaniałe detale na jowiszu. Super!!

Sky-Watcher 200/1000 na EQ5 z prowadzeniem w obu osiach. Meade 10x50, Canon 450D, Okulary, filtry, obiektywy, złączki, przejściówki itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po całonocnym oczekiwaniu z jackiem2 a później statkiem nagrałem cały początek zakrycia. Seeing był nie najlepszy co jakiś czas przeszkadzały chmury. Sprzęt użyty SWBKP200/1000+GSO2.5+UV/IR-Cut+LifeCam Cinema jest to pojedyncza klatka z avika.

post-13-137699850894_thumb.jpg

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wam Szczeciniacy to nawet Chmurwy są posłuszne  >:( Gratuluję Zdzichu - zrób anime z avika - czekamy  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Na Podkarpaciu widzieliśmy tylko koniunkcję Joopa z Łysym tzn jakiś stopień od tarczy, potem naciągły chmury. Dzięki za zdjęcia szczęściarze  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moje zdjęcia z zakrycia Jowisza. Nie są one idealne ze względu na zachmurzenie ,które towarzyszylo temu zjawisku, ale cieszę się ,że udalo się mi zrobić kilka fotek między kolejnymi nadciągającymi chmurzyskami.

post-382-137699850978_thumb.jpg

post-382-137699850983_thumb.jpg

post-382-137699850985_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja fotek nie mam ale oko widokiem nacieszyłem. Dużo nie brakowało a bym to zjawisko przegapił. Siedziało się ze znajomymi przy wódeczce i dopiero jak koleś zapytał się mi - "co tak jasno świeci przy księżycu?" - dotarło do mnie, że... no właśnie!!!! Szybko sprzęcior na dwór, Powiem wam, że w takim tempie jeszcze się nie rozstawiałem. He he. Pogoda u nas jak najbardziej dopisała. Warto było zarwać noc.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer
Siedziało się ze znajomymi przy wódeczce i dopiero jak koleś zapytał się mi

Astroamatorowi nie wypada odurzać się substancjami!  Ale fakt to samo miałem jak kolega mnie naprowadził w sposób: hej popatrz w górę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)