Skocz do zawartości

Pierwsza lorneta + coś pod nią


Ciekawska

Rekomendowane odpowiedzi

Hej :)

Piszę do Was, bowiem przed studiami rozglądam się za jakąś dobrą lornetą i jakimś montażem/żurawiem do niej. Jak na razie przeczytałam ogromną ilość wątków lornetkowych i spośród kilku kandydatów najbardziej przekonuje mnie TS Optics 22x85 MX Marine
Nie mam tylko pojęcia na czym ją posadzić tak, by obserwacje były komfortowe, jestem kompletnie zielona w tym temacie. W zasadzie nie wiem nawet ile mogłyby ważyć lornetka + coś do ?usadowienia? jej. Chciałabym, żeby całość była w miarę mobilna, do zmieszczenia w niewielkim samochodzie i by nie ważyła nie wiadomo ile, bym mogła sobie sama poradzić z jej przenoszeniem. A może wspomniana lorneta jest za ciężka, by całość miała rozsądną wagę? Nie chcę mieć zestawu ważącego tyle co moja obecna 10? (niemal 30 kg), ale przy tym nie za bardzo chcę schodzić do lornetek poniżej 20x80 ? mam już 10x50. No i fajnie, gdyby moja przyszła dwururka była w miarę porządnym sprzętem, toteż jestem gotowa przeznaczyć na nią te 2-3 tysiące, chociaż może nie jest to wcale powalająca suma?
W zasadzie przez głowę przeszła mi nawet myśl, czy z pomocą taty nie spróbować wykonać jakiegoś żurawia, przewinęło mi się trochę wątków na ten temat. Tylko znowu pytanie co z wagą takiego zestawu? 

Co o tym myślicie? Będę bardzo wdzięczna za wszelkie rady i uwagi :) 
 

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Lornetka zacna. 

Zrób żurawia. Np z profilu aluminum. Lekki? i dość skuteczny na statywie foto z ?głowicą kulową ustawioną bokiem. Fotki powinny być gdzieś na astropolis.pl. ?- kiedyś taki sobie zrobiłem. 

EDIT statyw ja mam Manfrotto MN 117B. Statyw niesamowicie stabilny. Podnoszona kolumna na korbkę. Gdzieś, chyba na astromaniak.pl był na giełdzie. Lornetkowcy mówili mi, że to jeden z lepszych pod duże lornety. A moim zdaniem nie tylko pod lornety. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Mam taki sam statyw i wieszam na nim Maksutova 180/1800. Obserwowałem gwiazdy podwójne w powiększeniach 300x i więcej, statyw dawał radę!
Olu, niedawno byłem na dwutygodniowych wczasach w Szczyrku, niedaleko od Ciebie. Miałem ze sobą lornetę Miyauchi Bj100 na mniejszym statywie Manfrotto 526. Szkoda, że nie napisałaś tego wątku wcześniej, moglibyśmy się spotkać na obserwacjach gdzieś na Podbeskidziu, lorneta 100mm pokazuje naprawdę zacne widoki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kjacek Znalazłam fotki na astropolis, wygląda to bardzo fajnie :) Gdyby ktoś był ciekawy: https://astropolis.pl/topic/42465-żuraw-lornetkowy-zrobić-czy-kupić-gotowy/?page=2&tab=comments#comment-686316

Statyw piękny, szkoda tylko, że taki drogi, razem z lornetką wyjdzie ponad 3,5 tys., a tu jeszcze głowice i cała reszta :(

Przeszukując astropolis, trafiłam na coś takiego i nie powiem, zaintrygowało mnie, aczkolwiek nie wiem co o tym myśleć.

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Spokojnie daje radę przy sporych powiększeniach, chodzi płynnie, drgania wygasza szybko. Takahashi FS102 też na nim wieszałem, z podobnym skutkiem. Drgania wytłumiał nieco dłużej, ale FS102 to długa tuba, fizyka robiła swoje.

Olu, już się zamykam i nie zaśmiecam Twojego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak trafisz na egzemplarz dopracowany mechanicznie i idealnie skolimowany to lorneta da wiele radości i posłuży długie lata. Musisz jednak pamiętać, że to kloc ważący prawie 5 kg. Ja mam wersję 15x85 i wieszam ją na zestawie Manfrotto 055XPRO3 + MVH502AH. Całość daje radę i czasem brakuje mi tylko korbki do kolumny centralnej statywu.

  • Thanks 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij tu razem z tatą:

https://www.google.pl/search?tbm=isch&source=hp&ei=Fsp9W8DeBIrfwALLg6bAAw&q=binocular+mount&oq=binocular+mou&gs_l=mobile-gws-wiz-img.1.0.0i19l4j0i30i19.1902.8133..9357...1.0..0.240.1627.1j11j1......0....1.......5..0j35i39j0i30.kBDUOaj9RNQ

Może coś Was zainspiruje.

Jeśli masz możliwość budowy to warto. 

Koledzy doradzają fajny statyw ale drogi.  Moim zdaniem przy ATM tańszy a nie gorszy będzie aluminiowy lub stalowy statyw (taki od teleskopu). Reszta to już własna interpretacja żurawia.

Polaris, patrzyłeś wersją 22x ? WersjeWersje 15x  uważasz do jakich celów a 22x do jakich ?  Pytam ogólnie, nie tylko o astro.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, polaris napisał:

Jak trafisz na egzemplarz dopracowany mechanicznie i idealnie skolimowany to lorneta da wiele radości i posłuży długie lata. Musisz jednak pamiętać, że to kloc ważący prawie 5 kg.

Właśnie po przeczytaniu tych wszystkich wątków najbardziej obawiam się, że, znając moje szczęście, trafię na jakiś felerny egzemplarz i trzeba się będzie bawić w odsyłanie.

Co do wagi to mam świadomość ciężaru tej dwururki, jednak porównując z 10" to wydaje mi się wręcz lekka jak piórko :)) No ale zobaczymy ile będzie ważyć razem z żurawiem/statywem, mam nadzieję, że w kilkunastu kg się zmieści, bo gdy w jednym wątku na astropolis przeczytałam, że taki czyjś domowej roboty zestaw waży 30 kg to się się przeraziłam. 

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Karol_C napisał:

Polaris, patrz?yłeś wersją 22x ? WersjeWersje 15x  uważasz do jakich celów a 22x do jakich ?  Pytam ogólnie, nie tylko o astro.

Tak, mamy u siebie obie wersje. 15x pięknie kadruje szersze obiekty i pola gwiazdowe, jak typowa lornetka. Ma wygodniejsze i wg mnie lepsze okulary, ale czasem brakuje kontrastu i powiększenia. 22x jest nie do pobicia przy mniejszych obiektach i Księżycu. Skala obrazu i kontrast pozwalają wyłuskiwać słabizny, a apertura 85 mm ma sporo potencjału, a 22x nie zostawia niedosytu powiększenia. Za dnia wolę 8x42.

5 minut temu, Ciekawska napisał:

No ale zobaczymy ile będzie ważyć razem z żurawiem/statywem, mam nadzieję, że w kilkunastu kg się zmieści, bo gdy w jednym wątku na astropolis przeczytałam, że taki czyjś domowej roboty zestaw waży 30 kg to się się przeraziłam. 

Pomyśl jaką konstrukcję musi mieć żuraw z długim ramieniem, który musi komfortowo utrzymać ponad na nim 6 kg (lorneta + głowica). Całość robi się już mało mobilna, a do zbalansowania trzeba mocować przeciwwagę.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może AZ4? Do montażu jest dołączona przejściówka z gwintem 1/4". Wygląda na solidną, choć nie miałem jeszcze okazji powiesić na tym jakiejś większej lornety. Sam montaż z łatwością udźwignie 5kg, nawet na ameliniowych nogach :)

No i cały zestaw ważyłby ok 10kg, więc byłby mobilny

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Ciekawska napisał:

... Spośród kilku kandydatów najbardziej przekonuje mnie TS Optics 22x85 MX Marine:)

Nie mam tylko pojęcia na czym ją posadzić tak, by obserwacje były komfortowe, jestem kompletnie zielona w tym temacie. W zasadzie nie wiem nawet ile mogłyby ważyć lornetka + coś do ?usadowienia? jej. Chciałabym, żeby całość była w miarę mobilna, do zmieszczenia w niewielkim samochodzie i by nie ważyła nie wiadomo ile, bym mogła sobie sama poradzić z jej przenoszeniem. A może wspomniana lorneta jest za ciężka, by całość miała rozsądną wagę? Nie chcę mieć zestawu ważącego tyle co moja obecna 10? (niemal 30 kg), ale przy tym nie za bardzo chcę schodzić do lornetek poniżej 20x80 ? mam już 10x50. No i fajnie, gdyby moja przyszła dwururka była w miarę porządnym sprzętem, toteż jestem gotowa przeznaczyć na nią te 2-3 tysiące, chociaż może nie jest to wcale powalająca suma?
W zasadzie przez głowę przeszła mi nawet myśl, czy z pomocą taty nie spróbować wykonać jakiegoś żurawia, przewinęło mi się trochę wątków na ten temat. Tylko znowu pytanie co z wagą takiego zestawu? 

Im większa lorneta, tym cięższa i tym bardziej wymagający montaż. Moim zdaniem 15x70 to takie optimum, które jeszcze jest dostarczenie lekkie i mobilne a już coś potrafi pokazać. Zwłaszcza seria BA8. do tego jakiś lżejszy statyw, może jakiś Silk 700DX. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można? Można :)

Pytanie tylko czy takie coś utrzyma 5kg i czy ta lorneta się tam zmieści na szerokość, moja 10x50 wchodzi bez problemu. Do takiego zestawu przydałoby się też krzesełko ze zmienną wysokością siedzenia do obserwacji wyżej położonych obiektów.

aa11.jpg

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kjacek napisał:

Im większa lorneta, tym cięższa i tym bardziej wymagający montaż. Moim zdaniem 15x70 to takie optimum, które jeszcze jest dostarczenie lekkie i mobilne a już coś potrafi pokazać. Zwłaszcza seria BA8. do tego jakiś lżejszy statyw, może jakiś Silk 700DX. 

Myślałam też trochę o 15x70, ale boję się, że nie odczuję aż takiej różnicy między nią a taką 10x50. Chyba że się mylę? Bo w takiej sytuacji może faktycznie byłaby lepszym rozwiązaniem. W ogóle jak patrzyłam na te różne lornetki, to właśnie czytałam, że ta seria BA8 jest dość ciężka, ale wydaje mi się, że w porównaniu z innymi lornetkami w okolicy 20x80 ta zebrała najlepsze opinie. Ale jeśli całość ma wyjść tak ciężka, to może faktycznie lepiej coś lżejszego wziąć, ogólnie sprawa wygląda tak, że od października idę do akademika i chciałabym mieć coś więcej niż 10x50, ale na tyle mobilnie, by móc przemieścić się z tym gdzieś poza Kraków. Chyba, że zaszaleję i zostawię sobie tylko 10x50 i dokupię tylko jakiś statyw do niej... ;)  

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na statyw/żuraw to może kątowa 45* z wymiennymi okularami 16x, 20x, 25x? :)

Opticron 8x32 , Nikon 12x50 , 2x0,25" , swivel recliner binoarmchair , grus grus
SCT 279/2800 , advanced vx, uniwersał 3.2 , coast hl7r
Mms: 4, 6, 9, 15, 22, 32, 40, Nos: 12, 21, 25, 56, 58a, 80a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.08.2018 o 14:02, forem napisał:

Jeżeli na statyw/żuraw to może kątowa 45* z wymiennymi okularami 16x, 20x, 25x? :)

Niestety nie na mój budżet :( 

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli budżet wynosi 2-3 tys. zł to używka może się trafić lub nowa jak w linku niżej.

http://astrokrak.pl/lornetki/1435-lornetka-ts-70mm-apo-bino-125-45.html

  • Thanks 1

Opticron 8x32 , Nikon 12x50 , 2x0,25" , swivel recliner binoarmchair , grus grus
SCT 279/2800 , advanced vx, uniwersał 3.2 , coast hl7r
Mms: 4, 6, 9, 15, 22, 32, 40, Nos: 12, 21, 25, 56, 58a, 80a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam lornetkę o którą na początku pyta Autorka tematu i jestem bardzo zadowolony,warta każdej złotówki ale też mam dylemat jak dosięgnąć obiektów blisko zenitu.Ciekawskiej podpowiem że swoją TeSkę wieszam na głowicy Triopo takiej : https://fotozakupy.pl/product-pol-8499-Triopo-NB-3S.html   pracującej na statywie za trochę ponad trzy stówki o nośności 10kg,też Triopo(nie pamiętam dokładnie jego symblu),całość współgra świetnie dopóty nie zapragnie się tego co niemal bezpośrednio nad głową,wtedy przyznaje jest gimnastyka niewiele mająca wspólnego z komfortem bo to jednak ciężka bestia.

Zastanawiałem się jeszcze nad takim rozwiązaniem ; https://www.rbl24.pl/pl/p/Uniwersalna-kolumna-centralna-Triopo-W4/1244  

Przerabiał ktoś coś podobnego ?

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)